Kestel fidancıları Büyükşehir’den destek bekliyor

Kestel, yarısı meyve fidanı olmak üzere yıllık 1 milyon fidan üretimiyle artık yalnızca Bursa’nın değil, Türkiye’nin en önemli fidan yetiştirme merkezlerinden biri haline geldi.


Osmangazi’deki Çukurca’dan Yenişehir’e kadar 8 bin dekarlık geniş bir alanda fidan üretimi yapılıyor ve binlerce aile bu işten geçimini sağlıyor.

Bu müthiş potansiyelin çatı kuruluşu olarak Kestel’de bir de Meyve Fidancılığı Kooperatifi var. 120 civarında fidan yetiştiricisinden 85’i kooperatifin ortak üyesi.

Gerçi…

2000 yılında kurulan kooperatif bu yıla kadar istenilen düzeye ulaşıp gereken girişimleri yapamamış, ama şimdilerde Kestel Belediye Meclisi AK Parti Grubu Üyesi de olan Osman Sevinç’in başkanlık görevini devralmasından sonra önemli hamleler yapıyor.

Örneğin…

Geçtiğimiz günlerde Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü kooperatiften, yollara dikilmek üzere 1 milyon süs bitkisi aldı. Bu siparişten kooperatif ortaklarının cebine yaklaşık 20’şer bin lira girdi.

Bunla birlikte…

Kestel Meyve Fidancılığı Kooperatifi Başkanı Osman Sevinç’in daha özel bir beklentisi var:

“Büyükşehir Belediyesi ihalelerle çoğunluğu ithal fidan alıyor. Bizden bugüne kadar 1 liralık bile alım yapılmadı. Oysa kooperatifimizden fidan alsa Kestel fidancılığı kalkınır. Biz bu desteği hak ediyoruz ve bekliyoruz.”

Biz de…

Fidancıların sesinin Büyükşehir’den duyulacağına inanıyoruz.