Siyaset yöntemi değişti, Urfa seçim taahhüdüyle tanıştı

Televizyonu açtığımızda Habertürk kanalında tanıdık bir siyasetçi gördük: Devlet Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Faruk Çelik.
Bir süre izledikten sonra, halen AK Parti Bursa Milletvekili görevi devam eden, Urfa’ya ilk gidişinde de Bakan Çelik’in yanında bulunan Mehmet Emin Tutan’ı aradık.
Meğer…
Tutan da, Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ile birlikte Şanlıurfa’da Çelik’in seçim çalışmalarına katılıyorlarmış. Sıcağı sıcağına şu bilgiyi verdi:
“Sabah esnaf ziyaretleri yaptık. Sayın Bakan cuma namazını kıldığı Balıklıgöl’deki camiden yoğun ilgi nedeniyle güçlükle ayrılabildi.”
10 gün öncesine göre gözlemi şu:
“Başlangıçta ‘Nereden geldi bu Bakan?’ diyenler şimdi ‘İyi ki gelmiş bu Bakan’ diyorlar.”
Daha önce bir araya gelmeyen adayların şimdi birliktelik sergilediklerini söyledi. İlçe başkanlarıyla yapılan çalışmayı ise şöyle aktardı:
“Sayın Bakan, tıpkı Bursa’da olduğu gibi hemen yapılacak işler, orta vadede yapılacak işler ve 4 yılda yapılacak işler olarak ayrıntılı seçim taahhüdü hazırladı.”
Siyaset yöntemini değiştiren bu çalışmalardan sonra, tahminlerin de değiştiğini ekledi:
“İlk geldiğimizde AK Parti’nin 12 milletvekilinden 5-6’sını alabileceği düşünülüyordu. Şimdi 9-10 rakamları telaffuz ediliyor.”