CHP’nin Tayan sürprizi nasıl yorumlanmalı?

Pazar akşamına kadar CHP’de liste başı olarak Onur Öymen bekleniyordu. Onun da, Deniz Baykal’a tanınan 10 kontenjan kapsamında Bursa birinci sıra olacağı konuşuluyordu.
Gece yarısına doğru Deniz Baykal ve Önder Sav ekipleri tam bir temizlik görüntüsüyle tasfiye edildiler.
Anlaşılan o ki…
Son dakika temizliğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce planlamış. Çünkü, merkez sağda uzun yıllar siyaset yapan, başında Milli kelimesi bulunan iki bakanlıkta da, yani Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanı olarak görev yapan Turhan Tayan’ı gündüz saatlerinde aramış.
Anımsıyoruz da…
Tayan 1991-1995 döneminde DYP Grup Başkanvekili olarak görev yaparken, Kemal Kılıçdaroğlu da SSK Genel Müdürü’ydü.
Gerçek olan ise şu:
Tayan’lı CHP listesi herkes için sürpriz oldu. Tayan benzer bir sürprizi 1999’da son gece DYP’den Anap’a geçerek de yapmıştı.
Gördüğümüz kadarıyla CHP örgütlerinden listeye tepkiler var. Ama bu tepkiler kişiler için değil, liste anlayışı için.
Bunun nedenlerindin başında parti örgütünün listede yer bulamaması geliyor. Böyle bir aday listesi için örgütte çalışacak insan bulmak da sıkıntı olabilir.
Doğrusu…
Bir aday listesinin ilk dört sırasının kontenjan özelliği taşıması hiç de makul değil. Ama bunu kişileri hedef alarak protesto etmenin de anlamı yok.
Buna karşın…
Yeni CHP’nin siyaset anlayışı ve uygulamasıyla, hedefleri açısından bakıldığında Turhan Tayan’ın aslında iyi seçilmiş aday olduğunu söylemek de mümkün.
Birincisi…
CHP artık eski kimliğinden, yani sol/sosyal demokrat kimliğinden merkeze yaklaştı. En azından bunun çabası içinde.
İkincisi…
CHP’nin 2007 genel, 2009 yerel seçimleriyle 12 Eylül 2010 referandumunda oy aldığı bölgelere bakıldığında seçmen ağırlığının merkez seçmene kaydığını görüyoruz. Bademli’de, Çekirge’de, Kükürtlü’de ve merkez ilçelerin tam merkezindeki mahallelerde CHP oyları daha fazla çıkıyor.
Hedefi ve seçmen tabanı değişen CHP belki de bu yeni yapıya uygun aday arayışı nedeniyle Bursa’da iz bırakan bir siyasetçi olarak Turhan Tayan’a yöneldi.
Kaldı ki…
Tayan gibi bir sembol, kentli DP seçmenini etkilemenin yanında, özellikle Karacabey, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir’de MHP’ye gidecek DP oylarını CHP’ye yönlendirebilir.
Keşke…
Parti örgütünü motive edip adaylarla bütünleştirecek bir liste ortaya çıkabilseydi.
Zaten, ilk tepkiler de bu yönde.