Bu da kadın milletvekili rekoru… Bu dönem en az 3 kadın milletvekilimiz olacak

Yıllardır… Siyaset genel olarak erkek egemen kabul edildi. Nedense son döneme kadar kadınlar siyasette hak ettikleri yeri bulamadı.
İşte…
Son dönemde bu gelenek kırıldı. Bursa’da artık kadın il başkanları, kadın ilçe başkanları var. En önemlisi, 2007 genel seçiminde Bursa bir kadın milletvekili çıkardı.
AK Parti aday listesindeki Canan Candemir Çelik 4 yıl önce Bursa Milletvekili olarak parlamentoya giderken, 38 yıl aradan sonra Bursa’dan son dönemde seçilen ilk kadın milletvekili oldu.
Peki…
2 ay sonra, yani 12 Haziran’da kadın siyasetçiler açısından nasıl bir tablo ortaya çıkacak?
Sorunun cevabına…
İnternette www.bitarafdergi.com adresinden yayına yeni başlayan Bitaraf Dergi’nin araştırmasında rastladık.
Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen milletvekili aday listeleriyle siyasi partiler Bursa’dan toplam 12 kadın aday gösterdiler. Seçimin 3 iddialı partisinden AK Parti’nin listesinde 4, CHP’nin listesinde 6, MHP’nin listesinde 2 kadın aday var.
Bu adaylardan…
AK Parti’nin 4. sırasındaki Canan Candemir Çelik ve 9. sırasındaki Tülin Erkal Kara ile CHP’nin 1. sıra adayı Sena Kaleli’nin 12 Haziran’da seçilecekleri izlenimi var.
Bununla birlikte…
AK Parti listesinin 13. sırasındaki Cemile Yiğit ile CHP listesinin 6. Sırasındaki Prof. Dr. Lale Karabıyık’ın da seçilme ihtimali olduğunu eklemek gerekiyor. MHP listesinin 8. sırasındaki Gülten Sürücü’nün seçilmesi çok zor.
Yani…
Bursa’dan ilk kez, en az 3 kadın milletvekili çıkacak.