Aykırı bir siyasetçinin not defterinden… Ertuğrul Yalçınbayır’dan çok özel siyaset anıları

Siyasete 12 Eylül 1980 öncesi döneminde CHP’de başladı, Belediye Meclisi Üyesi oldu. 1995 seçimlerinde Refah Partisi’nden Bursa Milletvekili seçildi. 1999 seçimlerinde bu kez Anavatan Partisi’nden Meclis’e gitti. O dönem Anayasa Komisyonu Başkanı olarak görev yaparken, Cargill’deki uygulaması nedeniyle ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz aleyhine açtığı dava ile dikkatleri üzerine çekti.
AK Parti’nin Kurucu Genel Sekreteri oldu, 2002 seçimlerdi sonrası Abdullah Gül hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı.
Doğru olduğuna inandığını dokuz köyden ayrılsa bile söylemekten çekinmeyen Ertuğrul Yalçınbayır tam anlamıyla farklı bir siyasetçi olarak tanınıyor.
2007’den beri siyaseti izlerken çok sayıda liderle görüştü. Görüşmelerinde aktif siyasette olmayacağını hep vurguladı, fikir alışverişi yapmakla yetindi.
Son süreçte anılarını derliyor. Derlediği anılarından güncele uyumlu bazılarını başlıklar halinde Yeni Dönem gazetesindeki köşesinde paylaştı.
Örneğin..
AK Parti’de bugüne benzer bir değişim isteğini şöyle aktarıyor:
“AK Parti’nin kuruluşundan 15 ay sonra 22. dönem milletvekili seçimi yapıldı. MYK’da adaylarla ilgili genel kriterler konuşulurken Tayyip Bey partinin kuruluşunda bulunan milletvekillerinden önemli bir kısmını listeye koymama eğilimindeydi. İlk itiraz eden ben oldum, bir-iki kişi destekledi. Aday listesine iki kişi konmadı. Biri aday olmamışı, diğeri unutuldu.”
Şu da ilginç:
“Adaylardan alınan ve serbest irade mahsulü olmayan bağışlar karşısında il başkanlarına gönderdiğim genelgede, Siyasi Partiler Kanunu uyarına alınabilecek yıllık bağışın çok üzerinde çek, senet, para alınmasının hukuka aykırı olduğunu yazdığımda Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısının şaşkınlığını unutamam.”
Aykırı siyasetçi Ertuğrul Yalçınbayır’ın anıları arasında, yine kendisine özgü bir itirazı anlattığı bölüm de var.
İşte, 1999 seçimlerinin ANAP Bursa listesi için yazdıkları:
“21. Dönem seçimlerinde listenin ikinci sırasındaydım. Listenin ilk üç sırasında parti teşkilatından kimse yoktu. Ben ise 1.5 yıllık partiliydim. Liste açıklandıktan sonra parti önde geleni birkaç kişiyle Ankara’ya gidip Sayın Mesut Yılmaz’a listenin yanlışlığını anlattık. İl Başkanı Mehmet Gedik ve bazı arkadaşların hakkı yenmişti.”
Ardından…
Yalçınbayır,
2001’den ilginç bir anı aktarıyor:
“AK Parti’nin ilk Kurucular Kurulu’nda genel başkan seçilen Tayyip Bey, MKYK seçimine geçildiğinde liste sununca itiraz benden geldi. Tüzüğün çarşaf liste öngördüğünü, ilk günden çiğnenemeyeceğini söyledim. Seçim ancak 2.5 saat sonra yapılabildi.”

Devamı şöyle:
“MKYK seçiminden sonra MYK seçilecekti. Bu defa Tayyip Bey’in arkadaşları kayıt dışı liste çıkardılar. Listeyi yalnız ben deldim ve Genel Sekreter olarak görevlendirildim.”