Türk Sanat Müziği devleri, organ bağışı için Bursa’da fasıl yapacaklar

Resmi kayıtlara göre halen Türkiye’de 40 bin, Bursa’da ise 2 bin 140 kişi kronik böbrek yetmezliği hastası olarak diyaliz tedavisi görüyor. Üstelik, diyaliz tedavisi gören hastaların büyük bölümü 20-40 yaş arasında genç ve orta yaşlılardan oluşuyor.
Rakam gerçekten ciddi.
Üstelik…
Diyaliz hastaları yaşamlarını sürdürebilmek için haftada 3 kez 3-4 saat diyaliz makinasına bağlanmak zorundalar. Bu da sosyal yaşamlarını olumsuz etkiliyor.
Çare belli: Böbrek nakli.
Fakat…
Organ transplantasyonu olarak da adlandırılan organ nakli için öncelikle bağışçı olması, ya da kadavra gerekiyor. Kişiler yaşamlarını yitirdiklerinde bir başkasına yaşam verebilmek için organlarını bağışlayacaklar ki, organ nakli başarıya ulaşsın.
Aslında…
Yine resmi kayıtlara göre Türkiye’de 2002-2005 yılları arasında çok ciddi şekilde organ bağışı kampanyaları düzenlendi. Bu kampanyanın en önemlilerinden birini de 2005 yılında Olay Televizyonu’ndan ısrarla yaptığı yayınları ve kişisel çabalarıyla Şemsettin Şen gerçekleştirdi.
O süreçte…
Türkiye genelinde 2002 yılında 1.073, 2003 yılında 984, 2004 yılında 5 bin 062 ve 2005 yılında 6 bin 224 organ bağışı gerçekleşirken, Şemsettin Şen’in önderlik ettiği 2005 yılındaki kampanya da 1.952 organ bağışı gerçekleşti.
Bu rakam…
Organ bağışı liginde Bursa’yı hâlâ birinci sırada tutuyor.
Ama…
Böylesine yüksek bir rakamla başarıya ulaşılmasına karşın, organ nakli için gerekli organ bağışı bitmiyor.
Aksine…
Böbrek hastalarında kronik hasta sayısı giderek arttığı için, ihtiyaç da giderek büyüyor.
İşte…
Hem bu ihtiyacı gidermek, hem halkı bilgilendirmek için Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yeni bir organ bağışı kampanyası düzenlendi.
Candan Cana sloganıyla projeleştirilen kampanya 1 Temmuz itibariyle başladı, 31 Aralık 2011’e kadar da sürecek.
Gerçi…
Proje olarak 1 Temmuz’da kampanya başladı ama Bursa kamuoyu gündemine 24 Temmuz’da gelecek.
Çünkü…
Kampanyayı düzenleyen Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 24 Temmuz için Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda dev bir konser düzenledi.
Daha doğrusu…
Türk Sanat Müziği’nin dev isimlerinin böbrek hastalarının umudu olan organ bağışına destek amacıyla Açık Hava Tiyatrosu’nda buluşuh muhteşem bir fasıl yapacaklarını, projeyi tanıtmak için ziyaretimize gelen Hale Daş’tan öğrendik.
Kadroda kimler yok ki…
Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Seçil Heper, Samime Sanay, Nalan Altınörs, Zekai Tunca, Yaşar Özel, Yıldırım Bekçi ve Mustafa Sağyaşar 24 Temmuz 2010 Perşembe günü saat 21.00’da Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda “Fasl-ı Şahane” adı altındaki organizasyonda sahneye çıkacaklar.
Konserin finalinde ise Bursa’dan yetişen ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sanatçısı olan merhum Zeki Müren ile günümüz Türk Sanat Müziği’nin Diva ünvanlı sanatçısı Bülent Ersoy eşsiz bir düette buluşacaklar.
Organizasyonunu Kelebek Etkisi Marka Yönetimi ve Organizasyon firmasının üstlendiği bu muhteşem fasıl ve düetin biletleri Fima Final Marketing, Ezgi Kitabevi ve Biletix’te satışa çıktı.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]