Partileşemediler ama dernek kuruyorlar… TDH kadroları, Değişim Hareketi Derneği ile devam kararı aldı

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül liderliğindeki Türkiye Değişim Hareketi son iki yıla damgasını vuran çok önemli bir yapılanma olarak adından sürekli söz ettirdi.
Yola…
İki yıl önce Sarıgül çevresinde teşkilatlanma ile çıkıldı.
Doğrusu istenirse…
Her partiden katılımlarla çok hızlı şekilde müthiş bir teşkilatlanma süreci yaşandı.
Ortaya da…
Sarıgül’e inanan, birbirine sıkı sıkıya bağlı, heyecanlı TDH kadroları çıktı.
İl ve ilçelerde temsilcilik olarak teşkilatlanan bu heyecanlı kadrolar son bir yıldır partileşmeyi bekliyorlardı. Üye kayıtları bile hazırdı.
Ne var ki…
Sürekli ertelemelerin ardından, belirlenen ve açıklanan son tarihe 4 gün kala, üstelik tüm hazırlıklar tamamlanmışken Sarıgül hiç beklenmedik bir anda televizyonlara çıktı ve parti kurmaktan vazgeçtiğini açıkladı.
Sürpriz karar doğal olarak TDH teşkilatlarında şok etkisi yaptı. Sarıgül’ü anlayışla karşılayanlar çıktığı gibi, tepki gösterenler oldu.
Bu arada…
Yeni bir siyasi arayışa giren bazı gruplar siyaset yapabilmek adına başka partilerle temasa geçtiler. Hatta içlerinde başka partilere geçen gruplar oldu.
Böyle bir ortamda…
TDH’nın partileşme beklerken hayal kırıklığı yaşayan il ve ilçe temsilcileri, aralarında yaptıkları ilk durum değerlendirmesi toplantısında birlikte hareket etme kararı aldılar.
İşte…
O kararın ardından önemli bir adım geldi.
Parti kuruluşundan vazgeçildiği anda TDH İl Temsilcisi olan Adil Gökçadır ve TDH’nın 9 ilçe temsilcisi aralarındaki ikinci buluşmayı Gemlik’te, TDH’nın son Gemlik Temsilcisi olan Kenan Çimen’in evsahipliğinde gerçekleştirdiler.
Bu toplantıda…
Önce, Sarıgül’ün vazgeçme kararını açıklamasından sonraki süreçte yaşananlar ele alındı, çeşitli siyasi seçenekler üzerinde duruldu.
Sonunda…
Partileşemeyen TDH’nın Bursa’daki teşkilatları olarak Değişim Hareketi Derneği’ni kurmaya ve birlikteliklerini burada sürdürmeye karar verdiler.
Gelişmeyi öğrenince…
Gemlik’teki toplantıya başkanlık eden ve TDH’nın son Bursa İl Temsilcisi olan Adil Gökçadır’ı aradık.
Söze…
Birlikte hareket ettiği arkadaşlarının yaklaşımlarından başladı:
“Bursa’da çok kısa bir süre de olsa birlikte çalıştığımız TDH gönüllüsü arkadaşlarıma gerçekten çok teşekkür ediyorum. Gösterdikleri birliktelik, samimiyet her türlü övgüye layıktır.”
Şöyle devam etti:
“Yine birlikte olmaya ve bir arada kalmaya devam etmek istediler.  Dağılmadılar, hiçbir yere gitmediler.”
Sonra da…
Gemlik’te alınan kararı şu sözlerle açıkladı:
“Gemlik Temsilcimiz Kenan Çimen’in davetlisi olarak Gemlik’te ilçe temsilcisi arkadaşlarımızla bir arada olduk. Orada yeni bir karara imza atıldı. Arkadaşlarımızla birlikte Değişim Hareketi Derneği’ni kurmaya karar verdik.”
Hedefleri şu:
“Ülkemizin ve milletimizin acil ihtiyacı olan; problemlere çare projeleri üreten, fikir üreten, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıp ürettiklerini paylaşan yeni bir sivil toplum örgütü oluşturacağız.”
Hedefin bir adım sonrası da büyük:
“Derneğimizin binlerce üyesi olacak. Üstelik kuruluş çalışmalarına da hemen başladık. En önemlisi ise şu: Bu dernek çalışmalarıyla, Bursa’dan başlamak üzere tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyoruz.”
Gördüğümüz şu:
TDH’nın partileşmek için heyecan duyan kadroları, bu kez Genel Merkezi Bursa olan ve Türkiye genelinde örgütlenen bir derneğin heyecanını yaşıyorlar.
Çıktıkları yol çok farklı ve çok özel.
Başarırlarsa, Türkiye’de hem ses getirecek, hem de başka yapılara örnek olup yeni bir yol açacaklar.