MHP Milletvekili Büyükataman Meclis’te sordu: Ürünü telef olan zeytin üreticisinin borçları ertelenecek mi?

Bu yıl yaz geç geldi… Her ne kadar çok sıcak günler geçiriyor olsak da, uzun süreli ve şiddetli yağmurlar henüz bitmiş değil. Gerçi, sağanak yağışlar kentlerde altyapıları patlatıp günlük yaşamı olumsuz etkiliyorlar ama bu sorunların yağışların durmasıyla ortadan kalktığı bir gerçek.
Oysa…
Yağışlardan asıl etkilenen kesim çiftçiler oluyor. Sert ve aralıksız yağışlar çiftçilerin tarlalara girmelerini engellemenin ötesinde, tarımsal ürünleri delerek büyük zarar veriyorlar.
Örneğin…
Bu kapsamda gündeme daha önce kiraz ve domates üreticilerinin mağduriyetleri geldi.
Hatta…
AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın geçtiğimiz hafta yapılan AK Parti il başkanları toplantısında söz alarak, büyük zarar gören kiraz ve domates üreticilerinin hiç olmazsa borçlarının ana paralarının ertelenmesini istedi.
İşte…
Bu konudaki ikinci adım da MHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman’dan geldi.
Bursa’daki sorunların takibini Meclis’teki denetim mekanizmasını işleterek sürdüren Büyükataman da zeytin üreticilerinin aşırı yağışlar nedeniyle uğradığı zararı Meclis gündemine taşırken, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker’in cevaplandırması isteğiyle soru önergesi verdi.
Büyükataman önergesinde; Gemlik, Orhangazi, İznik ve Mudanya ilçelerindeki zeytin üreticilerinin, yaz ortasındaki olumsuz hava koşulları nedeniyle çiçek döllenememesinden dolayı ürünlerinin büyük ölçüde zarar gördüğünü dile getirdi.
Sonra da…
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e dört soru yöneltti:
Bir…
“Bahsi geçen bölgelerde, zarara uğrayan zeytin üreticilerimizin sorunlarının giderilmesi için bakanlığınızca yapılan bir çalışma bulunmakta mıdır?”
İki…
“Bulunuyorsa bu çalışmalar nelerdir?”
Üç…
“Ürünü telef olan üreticimizin icralık duruma düşmemesi için birliklere ve bankalara olan borçlarının ertelenmesi hususunda bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?”
Dört…
“Hastalıktan ürünleri zarar gören zeytin üreticimize prim desteği verilmesi düşünülmekte midir?”