Kılıçdaroğlu’nun ziyaret etmeyerek kırdığı dağ ilçelerinin gönlünü Milletvekili Kemal Demirel alıyor

Cumhuriyet Halk partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel’i tanıtırken, nereden nereye geldiğini anlatabilmek için yapılabilecek başlıca tanımlamalardan biri “Partide büyüdü” olur.
Çünkü…
Siyasete en alttan başladı.
12 Eylül öncesi Gençlik Kolları’ndan başlayan siyasi yolculuğunda ilçe başkanlığı yaptı, il başkanlığı yaptı. Milletvekili seçildikten sonra Parti Meclisi’ne girdi, hatta bir dönem de Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.
Yani…
Siyaseti bir taban adamı olarak yapıyor. Tabandan geldiği ve taban politikasını sevdiği için de parti örgütleriyle ilişkisini hiç kesmiyor.
Hatta…
Hiç üşenmiyor. Bursa’da mahalleleri yürüyerek geziyor. Boş zaman bulduğunda ilçelere gidiyor.
Öyle ki…
Son zamanlarda bu ziyaret trafiğini biraz geniş tuttu, Anadolu’nun çeşitli kentlerinden de trafik terörü ya da demiryolu isteği ile ilgili kampanyalar gerçekleştiriyor.
Gerçi…
Şu dönem partisinin yeni genel başkanıyla eskisi kadar yakınlık kurabilmiş değil.
Ayrıca…
CHP’nin İl ve merkezdeki ilçe örgütleriyle arasında bir mesafeli duruş söz konusu ama bu durum Demirel’i yıldırmıyor, ziyaret programlarını uygulamaktan vazgeçirmiyor.
Nitekim…
Cuma günü öğle saatlerinde aradığında Keles’teydi. Yanında da CHP Keles İlçe Başkanı Sami Ataş vardı.
İlçenin pazarının kurulduğu, dolayısıyla köylerin büyük oranda Keles’e geldiği bir günde yaptığı ziyaretin amacını şöyle anlattı:
“Biliyorsunuz, Genel Başkanımızın Bursa programında dağ ilçeleri yer almadığı için buralarda bir kırgınlık oluştu. Ben de onların gönlünü almak için geldim.”
Oradan da…
Yani Keles’ten de Harmancık’a geçecek, sonra Büyükorhan ve Orhaneli ile devam edecekti.
Doğrusu istenirse…
Parti liderinin ziyaret programında yer alamadıkları için kırgınlık dile getiren dağ ilçelerine CHP Bursa Milletvekili olarak Kemal Demirel’in ziyarette bulunması elbette hoş bir şey.
Kaldı ki…
Kemal Demirel 2001 yılında CHP Bursa İl Başkanı olduğunda, dağ köylerinin neredeyse tamamını ziyaret etmiş, köylerde gecelemişti.
Hatta…
O yıl, CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal’ı Keles’in Alpagut Köyü’ne getirip gecelemesini ve gece boyunca canlandırılan dağ kültürü geleneklerini izlemesini sağlamıştı.
Yani…
Dağ bölgesiyle Demirel arasında öteden beri bir yakınlık var.
O bakımdan…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzak oladukları gerekçesiyle programına almadığı programının haftasında, kırgın dağ bölgesine ziyarete gitmesinin yadırganacak bir tarafı yok.