İnegöllü imam, meslek ve özel yaşamını romanlaştırdı: Mösyö İmam

Edebiyat dünyasında Bursa’dan yetişen çok sayıda edebiyatçı var. Sürekli üreten, yazan, düşüncelerini ve yaşadıklarını paylaşan Bursalı yazarlara bir yenisi eklendi: Mehmet Oyan.
Üstelik…
Mehmet Oyan edebiyat dünyasına ses getirecek bir romanla imza atarken, bugüne kadar edebiyat dünyasının çok fazla ilgilenmediği bir alanın da kapılarını açtı.
Çünkü…
Doğan Yayınları’ndan kitapçı raflarına ulaşan Mösyö İmam adlı roman, Mehmet Oyan’ın Türkiye’de ve din görevlisi olarak yıllarını geçirdiği Fransa’da hem mesleki yaşamıyla ilgili, hem de özel yaşamıyla ilgili anılarını kitaplaştırıyor.
Bu ilginç kitabını anlatırken “Kimi zaman bir mazoşist gibi kendimi yerden yere vurdum, kimi zaman da gönlümce eğlendim. Yazılarımı yazdığım kabinime bitişik kafesli küçük pencereden beni dinleyen bir rahip olmadığı için de hiçbir şeyi gizleme gereği duymadım” diyen Oyan’ın kaleme aldığı roman sıradışı, renkli, samimi ve açık sözlü bir imamın anıları olması bakımından çok ilginç.
Hele…
Din görevlisi olarak gittiği Fransa’da yaşadıkları ise öyküyü bambaşka bir boyuta taşıyor.
Özellikle de…
Bir kafede çalışan alımlı Fransız bayan Katrin’e yönelik tertemiz ve karşılık beklemeyen aşkı…
Yazara gelince…
Mehmet Oyan, 1954 İnegöl doğumlu. İlkokulu İnegöl’de, İmam-Hatip Okulu’nu Bursa ve Ankara’da okudu. Bursa’da imamlık yaparken Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne devam etti.
12 Eylül döneminde, alt sınıflardan dersleri olduğu için “üniversite terk” muamelesi görerek askere alındı. 1988’de aynı üniversitenin İlahiyat Fakültesi’ne girdi ve bu kez mezun oldu.
1997’de din görevlisi olarak Fransa’ya gönderilen Oyan, 2003’teki emekliliğinden sonra Bursa’da yazarlık uğraşına ağırlık verdi.