Elektrikte Bursa’yı bekleyen tehlike… Dağıtım özelleşince çalışanlar emeklilik istedi, bu gidişle kimse kalmayacak

Halk arasında Tedaş olarak kabul ediliyor ve bu şekilde adlandırılıyor. Ama özelleştirme kapsamına girdikten sonra şirketleştiği için adı değişti ve Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. oldu.
Burada…
Bursa ve çevresine elektrik dağıtım hizmeti veriliyor. Elektrikle ilgili abonelik başta olmak üzere her türlü işlemler burada yapılıyor. Elektriğin kullanımına yönelik yatırımlar ve sorun çıktığında vatandaşı karanlıktan kurtaracak müdahaleler de UEDAŞ bünyesindeki ekipler tarafından çözülüyor.
O nedenle…
Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’de yöneticilerden bürolardaki memurlara, sahaya çıkan teknik ekipten direğin tepesindeki teknisyenlere ve çalışanlara kadar herkes elektrik konusunda uzman konumunda.
Ne var ki…
Günlük yaşam içinde çok önemli olan, daha açık söylemek gerekirse günlük yaşamın her kademesinde işleyişin yürümesi için olmazsa olmaz özelliği taşıyan elektriği hizmet olarak sunan kurumdan son günlerde çok ciddi bir personel hareketliliği yaşandığına dair haberler sıkça kulağımıza geliyor.
Söylenenlere göre…
Elektrik dağıtım işinin özelleştirilip Bursa, Çanakkale, Yalova ve Balıkesir bölgesi olarak Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin 940 milyon dolara Limak adlı firmaya özelleştirme kapsamında satılmasının ardından her kademedeki personelden emeklilik başvuruları gelmeye başlamış.
Konuştuğumuz dostlar, toplam personelin neredeyse üçte ikilik bölümüne ulaşan emekli olma isteğinin kurum açısından zaafiyet haline gelebileceğini söylüyorlar.
Bu söylenirken de…
“Yetişmiş elemanlar hızla emekliye ayrılıyor. Özelleştirmenin onaylanmasından sonra firma kurumu devraldığında sorunlara müdahale edebilecek deneyimli ekipler bulamayabilir” deniliyor.
Çalışanların emeklilik hakkına elbette saygı duymak gerekiyor.
Ne var ki…
Bir kurumda çok kısa bir süreçte çok sayıda emeklilik başvurusunun yaşanması hiç de normal bir duruma benzemiyor.
Akıllara gelen ise şu:
Ya kurumsal bir sorun var, ya da kurumu devralan özel sektörün yaklaşımına yönelik personelde bazı kaygılar yaşanıyor.
Eğer…
Çalışanları rahatlatacak önlemler alınmazsa, bu gidişle özelleştirme sonrası elektrikte sorun yaşandığında müdahale edecek kimse kalmayacak.
Bunu da Bursa’yı bekleyen tehlike olarak görüyoruz.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]