Döner kebabı dünyaya tanıtan Yavuz İskenderoğlu Bursa’da Letonya Fahri Konsolosluğu binası açıyor

Yavuz İskenderoğlu adını Bursa zaten biliyordu. Son yıllarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere neredeyse tüm dünya da tanıdı. Çünkü, döner kebabın mucidi olan İskender Efendi’nin yedinci kuşak torunu olan Yavuz İskenderoğlu son yıllarda, neato’dan Avustralya’ya kadar neredeyse dünyanın tüm liderlerine kendi elleriyle İskender Kebabı kesti ve yedirdi.
Kebapçı İskender olarak ün yapan, İskender Kebabı’nın tescilini elinde bulunduran Yavuz İskenderoğlu, yerel bir kebabı uluslararası bir dünya markası haline getirme başarısının yanında, son bir yıldır üstlendiği Letonya’nın Bursa Fahri Konsolosluğu göreviyle de Bursa’nın dünyaya açılan bir başka kapısı haline geldi.
Dahası…
İskenderoğlu, fahri konsolosu olarak görev yaptığı Letonya’yı bir de Bursa’da konsolosluk binası açması için ikna etti.
Nitekim…
Botanik Park’ta bulunan ve tarihi İskender Efendi Konağı’nın birebir ölçü ve değerleriyle yeniden yapılan konağın yanındaki binayı Letonya’nın Bursa Fahri Konsolosluğu hizmet binası haline getirdi.
İşte…
Bu binada faaliyet gösterecek Letonya Bursa Fahri Konsolosluğu’nun 19 Temmuz’da açılışı var.
Açılış için Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Aivars Vovers de 19 Temmuz’da Bursa’ya gelecek.
Osmanlı’nın son yıllarında 10’a yakın konsolosluk binasının faaliyet gösterdiği Bursa’da son dönemde Bulgaristan’ın açtığı konsolosluk yenileri için adeta yol gösterici oldu.
Bulgaristan’dan sonra Bosna-Hersek Cumhuriyeti tarafından Kamberler Parkı’nda konsolosluk binası açılırken, Estonya da, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Duraner A.Ş. fabrikası içinde geçtiğimiz günlerde fahri konsolosluk binası açtı.
Şimdi bunlara, Botanik Park’ta faaliyet gösterecek Letonya Fahri Konsolosluğu binası ekleniyor. Böylece, Bursa’dan Schengen Vizesi alacaklar için Yavuz İskenderoğlu aracılığıyla yeni bir kapı açılmış olacak.