AK Parti’nin yeni il başkanı arayışında istişareler Ankara’ya kaydı

Nagip Vardar’ı, 3 merkez ilçe başkanı ile birlikte görevden alan Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki kimi tartışmaları dinlerken insan yakın zaman öncesini anımsıyor ve doğrusu istenirse şaşırmadan edemiyor.
Örneğin…
Vardar’ın görevden alınışını haklı bulanların söyledikleri arasında “Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanından hiç ayrılmıyor, adeta Büyükşehir bürokratı gibi hep Başkan’ın yanında geziyordu” diyenler var.
Şaşırtan da bu zaten.
Çünkü…
Hayrettin Çakmak’ın AK Parti İl Başkanı olduğu, rahmetli Hikmet Şahin’in de Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde AK Parti çevrelerindeki en büyük rahatsızlıklardan biri “İl Başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yan yana gelememesi” idi.
Şimdi de fazla bir araya geldikleri konuşuluyor.
Diyeceğimiz o ki…
Siyasette bir şey yapılacaksa, ya da birileri eleştirilecekse, gerekçenin çok fazla önemi yok. Nagip Vardar olayında bu durum bir kez daha ortaya çıktı.
Aslında…
AK Parti Genel Merkezi yaptığı operasyonla Nagip Vardar’ı görevden aldı ama tüzük gereği yeni yönetim atanana dek eski yönetimin göreve devam etmesi gerekiyor.
Yani…
Görevden alınmış olmasına karşın Nagip Vardar yönetimi halen iş başında.
Fakat…
İl Başkanı’na tahsis ettiği otomobili görevden alınışının ertesi günü teslim eden Vardar partiye gitmiyor. Onun yerine İl Başkan Yardımcıları olarak İsmet Su ve Refik Özen her gün partiye gidip yapılması gerekenleri yapıyorlar. Yaptıkları işlemlerden de Nagip Vardar’a bilgi veriyorlar.
Yani…
Görevden alınmış olsa bile yönetim işleri yürütmeye devam ediyor.
Bu arada…
Bursa’da iki günde istişare adına çok yoğun görüşmeler yapan Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Bölge Koordinatörü Enver Yılmaz ile Bursa İl Koordinatörü Hasan Ali Çelik temaslarının ardından Ankara’ya döndüler.
Böylece…
Bursa’daki istişareler doğal olarak Ankara’ya kaymış oldu.
Şimdi…
Programa göre, bu akşam milletvekilleri ile görüşme yapılması bekleniyor. Muhtemelen yarın da Devlet Bakanı Faruk Çelik’le görüşülecek ve onun görüşleri doğrultusunda bir karar verilecek.
Gerçi…
Kesin değil ama Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve görevden alınan Nagip Vardar’la da son bir değerlendirme anlamında görüşlerinin alınabileceğine dair söylentiler var.
Son bir not…
Ankara’dan gelen söylentilere göre, Bursa’daki görüşmelerde adı önde çıkanların da yarın Ankara’ya davet edilmeleri bekleniyor. Yeni il başkanı için de cuma gününe randevu veriliyor.