2010 İznik tanıtım yılının sloganı: Tarihi her yerde yaşarsınız, ama İznik’te tarihe dokunabilirsiniz

Bu sayfalarda daha önce de yer verdik… 2010 yılını İznik’i tanıtım yılı olarak kabul eden ve bu şekilde ilan eden İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, çalışmalarını İznik Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu ile birlikte her geçen gün tempoyu arttırarak sürdürüyor.
İlk etapta…
Bursa’daki tüm alışveriş merkezlerinde İznik’i tanıtan stantlar oluşturuldu. Bir anlamda İznik, Bursa’nın ayağına getirildi ve tanıtıldı.
Çalışmanın sonuç verdiğini, Bursalılar’ın burunlarının dibindeki İznik’e daha çok gittiklerini bugün İznik Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu’nun açıklamalarından öğrendik.
Üstelik…
Kaymakam Kakillioğlu şimdi sırada İstanbul, İzmit, Eskişehir ve Ankara’daki büyük alışveriş merkezlerinde aynı stantları açma hedefinin olduğunu da açıkladı.
İşte…
Bu doğrultuda başlayan 2010 İznik tanıtım yılı kapsamında Belediye Başkanı Eryılmaz’ın geliştirdiği bir de slogan var.
Eryılmaz, geçmişten bugüne İznik’in 4 imparatorluğa başkentlik yaptığını, Hıristiyanlığın doğduğu yer olduğunu vurguladıktan sonra “Her yerde tarihi yaşayabilirsiniz. Ama İznik’te tarihe dokunabilirsiniz” diyor.
Tanıtım etkinlikleri arasında bu yıl ilki gerçekleştirilen bir de festival var. 1. Uluslararası İznik Festivali adıyla düzenlenen festival 17 Temmuz’da başlıyor ve 25 Temmuz’da sona eriyor.
Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Letonya, Ürdün ve Rusya olmak üzere 7 ülkeden folklor ekiplerinin de katılacakları festivalin en büyük özelliği, İznik’in köylerini ve civar beldeleri de kapsamına alınması.
Bu doğrultuda…
İznik Gölü’ne bakan en güzel yerlerden biri olan Orhangazi’nin Yeni Sölöz’ü ile Boyalıca ve Elbeyli beldeleri de festival gösterileri kapsamına alındı.
Ayrıca…
Gelen folklor ekipleri İznik’in Çiçekli, Çamoluk, Şerefiye, Sansarak, Elmalı, Kırıntı, Hacıosman, Çandarlı, Derbent, Mustafalı, Müşküle, Göllüce, İnikli, Ömerli, Tacir köylerini de ziyaret edip gösteriler yapacaklar.
1. Uluslararası İznik Festivali’nin organizasyonunu İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi adına Bursa folklorunun önemli ismi Faruk Alkaya yapıyor.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]