Son iki Bursa mitingini yağmur altında yapmıştı, bugün hava yine yağışlı… Erdoğan “yağmurla gelen adam” gibi

Bir yanda İsrail ile yaşanan Gazze’ye yardım krizinin dünyaya yayılan etkileri nedeniyle son güne kadar “Acaba gelecek mi?” kaygısıyla Ankara’yı yakın takibe alan Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Başkanı Nagip Vardar ve yönetimi, bir yandan da bugünkü mitinge teşkilatların yoğun katılımı için yoğun bir çaba içine girdi ve organizasyonlar yaptı.
Bu süreçte…
Ankara’dan “Başbakan geliyor” haberiyle sevinen AK Parti yönetimi, meteorolojinin “Pazar günü yağmur var” haberiyle moral bozukluğu yaşadı.
Nedeni belli…
Büyük kalabalık hedeflenen organizasyonlar ya da siyasi anlamdaki mitingleri hava koşulları çok etkiliyor.
Çünkü…
Hava çok sıcak olduğunda da, yağışlı ve soğuk olduğunda da katılım ister istemez düşüyor. Pek çok kişi merak etse bile miting için meydana ya da geniş katılımla açılışın yapılacağı alana gitmek yerine evinde oturup televizyondan izlemeyi tercih ediyor.
Buna karşın…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bundan önceki son iki Bursa mitingini yağmur altında yaptığını unutmamak gerekiyor.
Örneğin…
29 Mart 2009 yerel seçimlerinden bir hafta önce geldiğinde, Şehreküstü Meydanı’nda  aşırı yağmur altında konuşmuş ve o şartlarda bile meydanı doldurmayı başarmıştı.
Yine…
AK Parti’de Büyükşehir adaylarını belirleme sürecinde Aralık 2008’de Toki açılışları için geldiğinde Şehreküstü’de miting yapmıştı.
Üstelik…
O mitingde aşırı yağmurun yanında bir de aşırı soğuk vardı. Seçim dönemine henüz girilmemiş olmasına, o nedenle siyasi tansiyonun yükselmemiş olmasına karşın Erdoğan meydanı doldurmayı yine başarmıştı.
Bu kez…
Yine yağmurlu bir günde, Merinos’ta yapımı tamamlanan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ni açmak üzere geliyor. Açılış nedeniyle Merinos bahçesinde büyük kalabalık toplamayı hedefleyen partililer son hazırlıklarını yaparken yağan yağmur ise morallerini bozuyor.
Bununla birlikte…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünküyle beraber Bursa’daki son üç mitingini de yağmur altında yapması, sinemanın unutulmazları arasında yer alan “Yağmurla gelen adam” filminin esprilerine de konu oluyor.