Ortadoğu’nun arabulucusu olan hükümet Kırgızistan’daki 2 Türk halkının kavgasını neden seyrediyor?

Günlerdir televizyonlarda izliyor, gazetelerde okuyoruz. Kırgızistan’da iki Türk halkı olarak bir arada yaşayan Kırgızlar ve Özbekler arasında müthiş bir kavga var.
Ürküten görüntüleri televizyonlara ve gazetelere yansıyan bu kavga bir haftadır insan avına dönüşmüş durumda.
Her şey ortada…
Kırgızistan çok hızlı bir şekilde iç savaşa gidiyor. Hatta, iç savaşın başladığını söylemek bile mümkün.
İki halk birbirini öldürüyor.
Bu çatışmaların nasıl başladığı, Kırgızların neden Özbek avına nasıl çıktığı henüz tüm ayrıntılarıyla bilinmiyor.
İşin içinde Rusya’nın mı parmağı var, yoksa Ortadoğu’da azalan enerji kaynaklarının yerine Ortaasya’daki yeni enerji yataklarını gözüne kestiren Amerika bölgenin diğer köşelerindeki renkli devrimler sonrası Kırgızistan’da yeni bir model mi teşvik ediyor? Bu olayların içinde Çin’in bir rolü var mı?
Bunların hepsi komplo teorisi olarak kafaları kurcalıyor. Kimse işin aslını bilmiyor. Söylenenler de tatmin edici değil.
Ama…
Bilinen bir şey var:
Sokaklardaki çatışmalar nedeniyle insanlar evlerinden çıkamadığı için açlıktan ölüm riski başlamış durumda. Yani, açlıktan ölüm riski silahların önüne geçmiş.
Peki…
Ortadoğu’daki her gerginliğe arabulucu olarak koşan bizim hükümetimiz burada ne yapıyor?
Öyle ya…
Suriye’de, Lübnan’da, Filistin’de, Gazze’de, İran’da, hatta Sudan’da yaşanan her sorunda barış elçisi olarak devreye giren Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu nerede?
Daha iki hafta önce Merinos’ta Atatürk Kongre Kültür Merkezi açılışında “dünya lideri” olarak karşılanan ve son dönemde İsrail’le giriştiği kavgada Ortadoğu’nun Ağabeyi kabul edilip büyük saygı gören Başbakan Recep Tayyip Erdoğan neden Ortaasya’da olanları seyrediyor?
Türkiye Cumhuriyeti eğer bölgenin ağabeyi bir devlet kabul ediliyorsa, neden Kırgızistan’da 2 Türk halkının kavgasına seyirci kalıyor?
Yoksa…
Rusya lideri Putin’in son İstanbul ziyaretinde kulaklara bir şey mi fısıldandı?
Bir şey bildiğimizden söylemiyoruz, olayların gelişimi kafalarda bu türden soru işaretlerine yol açıyor.
Tamam…
Türkiye, bu çatışmaların ortasında kalan ve can güvenlikleri kalmayan vatandaşlarını uçak gönderip getirtti. Gelenlerin anlattıkları olayların ne kadar vahim olduğunu zaten gösteriyor.
Ama bu yetmez.
Türkiye, ekranlara yansıyan ve hepimizin yüreğini burkan bu çatışmalarda çok daha fazla devreye girmeli ve 2 Türk halkının kavgasını önlemeli.
Gerekirse Rusya’yı da yanına almalı, gerekirse Çin’i yanına çekmeli, gerekirse İsrail-Filistin çatışması için restleşmekten çekinmediği Amerika ile görüşmeli ama bir ağabey devlet olarak ağabeyliğin gereğini yapmalı ve bu kavgayı bitirecek her adımı atmalı.
Hem de, iş işten geçmeden.