Büyük imza kampanyası başladı: Dağ yöresi teşvik kapsamına alınsın

İlk adım geçen yıl yapılan Orhaneli Karagöz Şenliği etkinlikleri sırasında, kısa adıyla Üni-Dağ olarak bilinen Üniversiteli Dağlılar sivil toplum yapılanması tarafından atıldı.
Bursa’nın dağ bölgesinden yetişip de Anadolu’nun değişik kentlerindeki üniversitelerde okuyan gençlerin oluşturduğu Ünidağ, o şenlikte yörenin simgesi olan yörük çadırı kurup katılanları çalışmaları hakkında bilgilendirmenin yanında bir de pankart asmıştı:
Dağ yöresinin teşvik kapsamına alınmasını istiyoruz.

O dönem…
Üni-Dağ’ın tüm etkinliklerinde ve toplantılarında bu istek hep konuşuldu ve görüşmelerde öne çıkarıldı.
Çünkü…
Karış önderliğindeki üniversiteli gençler, dağ bölgesinin kurtuluşu için kesinlikle teşvik kapsamına alınması gerektiğine inanıyorlardı. Bu sayede bölge ilçelerine yatırımlar geleceğini öngörüyorlardı, böylece böle kalkınmasının gerçekleşeceğini düşünüyorlardı.
Pankarttaki bu çağrı, o dönem Üni-Dağ Başkanı olarak görev yapan Reşat Karış’ın önemli üzerinde durduğu bir konuydu. Orhaneli Karagöz Şenliği’nde ise ilk kez kamuoyuna açıldı.
Reşat Karış bugün, Bursa’nın en büyük ve en güçlü sivil toplum yapılanması haline gelen Dağ-Der’in yönetim kurulunda görev yapıyor. Geçen yıl başkan olduğu Üni-Dağ’da ise görevi devretmesine karşın arkadaşları onu bırakmadılar ve onursal başkan olarak çalışmalarından yararlanmayı sürdürüyorlar.
Bu kapsamda…
Karış’ın geçen yıl pankart olarak astığı dağ bölgesi insanının beklentisi bu yıl yine Orhaneli Karagöz Şenliği’nde büyük bir imza kampanyasına dönüştü.
İlk imzalar Pazar günü Orhaneli’de şenlik alanında atıldı.
Fakat…
Bu kampanyanın orada kalmayacağını, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık’tan oluşan dağ bölgesinin tamamında büyük bir katılıma dönüşeceğini tahmin etmek hiç de güç değil.
Kampanya, Bursa kent merkezinde dağlı nüfusun yaşadığı mahallelerde de imzaya açılacak.
Sonuçta…
Toplanan imzalar, eğer ulaşılabilirse bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek. Ama Başbakan’a ulaşılsa da ulaşılamasa da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan Bursa milletvekillerinin tümüne sunulacak.
Bu arada…
Dağ bölgesinin teşvik kapsamına alınmasını isteyen imza kampanyası, TBMM yanında tüm siyasi partilerin Bursa teşkilatlarıyla da koordineli bir şekilde yürütülecek.