Anavatanlılar’ın “kurultay alternatifi gibi” buluşması öncesi DP’ye mesajları var: Biz sığıntı değiliz

Hafta sonunda, yani 19 Haziran 2010 Cumartesi günü Ankara’da birleşmiş partilerin iki ayrı buluşması var. Birinde, Demokrat Parti delegeleri olağanüstü kurultay için bir araya gelecek.
Diğerinde ise…
Partilerini kapatıp geldikleri Demokrat Parti’de dışlandıklarını ve yer bulamadıklarını düşünen Anavatan’ın eski kadroları, Balgat’ta bulunan ve birleşme sonrası DP’nin kullandığı eski Anavatan Partisi Genel Merkezi önünde toplanıp birlikteliklerini sergileyecekler.
Bir anlamda…
DP kurultay yaparken, DP’de yer bulamayan Anavatanlılar da “kurultay alternatifi” gibi bir buluşmayla bir araya gelecekler.
Dolayısıyla…
İki tarafta da hazırlıklar sürüyor.
Fakat…
Anavatanlılar’ın hazırlıklarında daha duygusal bir hava seziliyor.
Nitekim…
İnternetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden organizasyona yönelik mesajlaşan Anavatanlılar, şimdilerde Bursa ve İstanbul’dan başlamak üzere yeni bir organizasyonun da temellerini atıyorlar.
Bunu yaparken de…
Bursa’daki son DP İl kongresi öncesi yaşananları örnek gösteriyor ve “Yönetime Anavatan’dan kimse alınmasın” denildiğini, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un da bunu desteklediğini iddia ediyorlar.
Ardından da…
31 Ekim kurultayında hedeflendiği gibi gerçekleşmeyen birleşmeyi cumartesi günü Ankara’da toplanıp sergilemek üzere birbirlerine çağrı yapıyorlar.
Bu durum…
Facebook’taki Anavatan Bursa grubu tarafından yollanan mesajda sitem kokan şu ifadelerle dile getiriliyor:
“Bu birleşme layıkıyla olacak arkadaşlar. Kimsenin endişesi olmasın, bu çabamız, bu azmimiz bu ülke için. Bizler ‘Türkiye Birleşiyor’ diye afiş bastırıp asıyorsak, bu birleşme 19 Haziran’da olacak. Eğer, ‘İktidara talibiz, biz alternatifiz’ diyorsak bu birleşme olacak.”
Bu noktada…
İstanbul’da yüz yüze bakılamaz hale gelindiğine dikkat çekilen buluşma çağrısında, “Kimse kimsenin malını sahiplenmiyor, halka açık olmalıyız” deniliyor ve şöyle devam ediliyor:
“Yarın sokakta oy toplamak için, o dışlanan diye gördüğümüz, siyaset için maddi manevi zamanlarını harcayan arkadaşlarımızın mahallelerine hangi yüzle gireceğiz?”
Şu cümlelerde ise sitem daha da derinleşiyor:
“İllerde, ilçelerde ‘Anavatanlılar geldi huzurumuz kaçıyor’ deniyor. O Anavatanlı dedikleriniz sığıntı değiller, bir siyasi olarak Türkiye’ye damgasını vurmuş, iktidarlığı görmüş, Başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkarmış.”
Ardından…
Yetiştirdikleri kadroları anlatırken, “AKP’nin bakanlarının özgeçmişlerine bir bakın, hangi dönemde hangi partide ve hangi bakanlık görevlerinde bulunmuşlar, sonra hangi partiye geçip hangi görevleri almışlar” diyorlar.
Bu arada…
19 Haziran buluşmalarına yönelik DP kanadının bir paranoyasına da Anavatan Bursa grubunun mesajında yer veriliyor:
“19 Haziran buluşmamızda çeşitli söylentiler çıkmaya başladı. Bizler Balgat’ta toplanıp kurultayı basacakmışız. Biz Anavatan terbiyesi almışız diyorum, inanmıyorlar. Bizler kurultayı basmaya neden gidelim?”
Şu satırlar ise dikkat çekici:
“Biz, bize yanlış yapanlara gereken dersi vereceğiz elbette. Ama yazıyla, söylerimizle vereceğiz.”