Yöneticileri döndürmeye çalışıyor ama CHP tabanından Baykal’a mesaj çok net: Sakın dönme!

Her türlü krizi bugüne kadar yaşayan Türk siyaseti şu sıralar hiç hesapta olmayan bir krizi nasıl aşacağını bulabilmek için yoğun bir tartışma içinde.
O kriz…
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 16 yıldır asistanlığını yapan CHP Milletvekili Nesrin Baytok ile yasak ilişkisinin görüntülerinin internette yayınlanmasıyla çıktı.
Baykal da kimilerinin beklediği, kimilerinin ise hiç beklemediği bir karar vererek CHP Genel Başkanlığı’nı bıraktığını açıkladı.
Kararı elbette derin yankılara yol açtı.
Nitekim…
Biz de bu sayfalarda istifayı değerlendirirken “Kendisini CHP Genel Başkanlığı’ndan indirmek isteyenlere karşı bunca yıldır her türlü siyasi mücadeleden galip çıkan Deniz Baykal’ın gidişi böyle olmamalıydı… Keşke siyaseten gitseydi” yorumunu yaptık.
Gördük ki…
CHP tabanından benzer sesler geliyor.
Örneğin…
Bursa’dan doğan ve yaptığı kamuoyu araştırmalarıyla tüm Türkiye’nin nabzını tutan Selçuk Köylüoğlu’nun son araştırmasıyla ilgili bilgileri de buradan aktardı.
Köylüoğlu araştırmanın ilk sonuçlarını şöyle açıklamıştı:
“CHP yönetimi ve delegeleri Baykal’ın dönmesini istiyor ama CHP seçmeni dönmesine karşı.”
Bir şey daha söylemişti:
“CHP seçmeni Kemal Kılıçdaroğlu’nu tek geçiyor. Başka isimler elbette var ama ikinci diyebileceğimiz bir durum yok. Eğer Kılıçdaroğlu Genel Başkan olursa CHP oyları en az yüzde 10 artar.”
Bu tespitin ardından, meslektaşımız Özlem Buğday Yağmur’un köşesinde tabanın görüşü anlamına gelebilecek ilk çıkışı okuduk.
CHP’nin Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü olan Dr. Bülent Aslanhan ezber bozan bir çıkışla Özlem’e düşüncesini açıklarken “Baykal dönmemeli. Dönerse ben ayrılırım” diyordu.
Ardından…
Meslektaşımız Yüksel Baysal köşesinde, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Dr. Ceyhun İrgil’in de Aslanhan gibi düşündüğünü yazdı.
Bunu…
Dr. Ceyhun İrgil’in, istifa açıklaması sonrası Baykal’ı kararından döndürmek için CHP adına yapılan girişimler sürerken, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta açılan “Baykal Dönme… CHP’yi bölme, küçültme… Dönersen Biz Gideriz” sayfasına gönderdiği mesajı okuduk.
O mesajda…
İrgil aynen şunları yazıyordu:
“Sayın Baykal kendini düşünüyorsa SÖZÜNDEN DÖNER, partiye DÖNER…
Sayın Baykal, ülkesini ve CHP’yi düşünüyorsa evine DÖNER…
Uğradığı bu komplonun yarattığı onursal lider ve bir bilen olarak saygı görür…
Bütün bunlar tiyatro ise, döner… Kendi küçük partisinde, kendi kendine 3-5 sene daha oynar.
Halk bu kötü senaryoyu yemez, senaristini de, figüranlarını da yer bitirir…
Bakmayın bu sessiz kalabalıkların sessizliğine, dönerse göreceksiniz.. Adam varsa memlekette, ‘yetti gari’ dediler mi yer urur, gök durur… Onlar ki gökte bulut, denizde balık kadar çokturlar…”

İşte…
Bu mesajın ardından bugün meslektaşımız Özlem Buğday Yağmur’un köşesinde tabanın görüşü anlamına gelen bir başka önemli gelişmeyi okuduk.
Daha doğrusu…
Özlem, taban ya da parti örgütünün gelişmelere yaklaşımını da ortaya koyan satırlarında okurlarıyla şu bilgiyi paylaşıyor:
“… geçtiğimiz akşam CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile bir yemekte buluşan ve vaziyeti kendi açısından nete getiren Gemlik İlçe Başkanı Cem Güler’in tavrı…
Kemal Kılıçdaroğlu ile telefon görüşmesi de yapılan yemeğin ardından,  partinin yola Deniz Baykal’la devam etmesinin söz konusu olamayacağını-olmaması gerektiğini anlatan bir yazı kaleme alan ve bu yazıyı da diğer ilçe başkanlarına göndermek suretiyle onların bilgi ve onayına sunan Cem Güler’i en harbi hislerimle kutluyorum.
Darısı,
Karnından konuşmaya devam eden samimiyetsiz cümlesinin başına!”

Gelişmeler gerçekten önemli.
Bir yanda CHP yöneticileri Baykal’ın geri dönmesi için uğraş verirken, bir yanda CHP Gençlik Kolları kararını geri aldırmak için Baykal’ın evi önünde gösteri yaparken ve kimi partililer açlık grevine başlamışken, tabanın sesi ve örgüt görüşü olarak da yorumlanabilecek bu çıkışların arkası gelecek gibi gözüküyor.
Bunu da gözardı etmemek gerek.