Sürpriz yok… CHP Parti Meclisi listesinde Bursa’dan Abdullah Özer var, Kılıçdaroğlu Öymen’i listeye almadı

Bilgisayar kaydı, “Kılıçdardoğlu seçildi, şimdi sıra Parti Meclisi’nde… Bursa’nın kulisinde ibre Abdullah Özer’den yana” başlıklı yazımızı tün akşam saat 19.54’de yayına girdiğimizi gösteriyor.
Haberde…
12 ilçe başkanının Nilüfer İlçe Başkanı Metin Çelik’in etrafında örgütlenip başlattığı “Listede Ali Nihat Irkörücü olmasın” mücadelesinin Bursa’Parti Meclisi’nde temsil eden Irkörücü’nün şansını azalttığını, ancak Metin Çelik’e de yetmediğini, o nedenle parti örgütü eğilimi ve Genel Merkez işareti gibi nedenlerle ibrenin CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer’den yana olduğunu yazdı.
Son noktada…
Bugüne kadar PM adaylığı konusunda açık desteğini Irkörücü’ye veren CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın da gelişmeler karşısında Özer’i destekleyenler arasına katıldığını da kaydettik.
Ayrıca…
Kadın kotasından listeye girebilme olasılığı konuşulan Sena Kaleli’nin ise, bu kotanın dolu olması nedeniyle şansını kaybettiğine yer verdik.
Gece yaşananların ardından sabah CHP’nin kurultay salonuna giren listede Bursa açısından sürpriz yaşanmadı.
Yani…
Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki CHP Parti Meclisi listesinde Bursa’dan yalnızca Abdullah Özer var.
Bu durumda…
Ali Nihat Irkörücü’nin bir dönemlik PM üyeliği sona ermiş oldu.
Ancak…
Kurultay öncesi, PM adaylığı için kulisler başladığında eski ekip arasında yaşanan bölünmenin kurultay salonunda zirve yaptığını da söylemek gerekiyor.
Tabloya bakarak…
Kurultay salonunda son iki günde ortaya çıkan kulislerin ve karar değişikliğine yol açan gelişmelerin Bursa’ya dönüşte parti içinde sancılı bir şekilde sorgulanacağını söylemek mümkün.
Çünkü…
Genel başkan değişikliğinin çok kolay bir şekilde ittifakla gerçekleşmesine karşın, Bursa’daki parti örgütü eğilimi ve delegasyonu yönlendiren tercihler bakımından kırılgan bir kurultay olduğu ortada.
Geçmiş deneyimler, bu tür sonuçların fırtınalı yeni gelişmeleri de beraberinde getirebildiğini gösteriyor.
O bakımdan…
CHP İl Başkanı Akdoğan’ın önünde yeni bir sıkıntılı yol gözüküyor ki, bu yeni yolun en büyük özelliği, eski yol arkadaşı ile kurultay salonunda ortaya çıkan ayrılığın yol açacağı yeni sorunlar olacak gibi duruyor.
Nitekim…
Sabah saatlerinde görüştüğümüz Akdoğan, toplantılar nedeniyle uykusuz geçen bir gecenin ardından “sürprizlerle başlayan kurultay sürecindeki bu tür sürpriz gelişmelerin aslında olağan olduğunu, örgüt eğiliminin söz konusu olduğunu” görüşünü taşıyordu.
Öğle saatlerinde konuştuğumuz Ali Nihat Irkörücü ise son geceye kadar taşıdığı PM’ye yeniden önerilme umudunu yitirmesinin ardından “Siyasette bu tür gelişmeler olağandır, kimseyle kırgınlığım da hesabım da yok” demesine karşın, “verilen sözlerin yerine gelmemesinin” üzüntüsünü yaşadığı da hissediliyordu.
Her şeye karşın…
Son iki günün gelişmeleri nedeniyle, ortaya çıkan bu durumda Bursa açısından bir sürpriz yok.
Ancak…
Bursa’yı ilgilendiren bir başka sürpriz var. O da, CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen’in, kurultay salonuna gelirken taşıdığı Genel Başkan Yardımcılığı unvanının sona ermesi.
Çünkü…
CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaya sunduğu Parti Meclisi listesinde Onur Öymen’e yer vermedi. PM’ye giremeyince, doğal olarak Merkez Yürütme Kurulu’na seçilme imkanı ortadan kalktı ve görevi sona erdi.
Öymen artık yalnızca Bursa Milletvekili sıfatına sahip.
Oysa…
Onur Öymen bilgisi, birikimi ve deneyimiyle CHP yönetiminde özel bir yere sahipti ve o yeri de koruması gerekiyordu.
Onun için…
Öymen’in yeni PM listesinde yer almamasını CHP açısından kayıp olarak görüyoruz. Kaldı ki, yeni yönetimde Öymen’in yaptıklarını yapabilecek ve yerini alabilecek kimsenin olmaması da yeni yönetimin handikapı olarak gözüküyor.
Partiler elbette kişilere bağımlı kalmazlar ama CHP yeni yönetiminin Onur Öymen’i çok arayacağı gibi bir izleninmimiz var.
Aynı durumda olan başka isimler de var.
Bu noktadan hareketle…
Kılıçdaroğlu’nun listesinin CHP örgütlerini ve tabanını mutlu ettiği gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.
Hatta…
Kılıçdaroğlu’nun büyük bir coşku ve ittifakla seçilmesinden birkaç saat sonra liste savaşına olarak adlandırılan kulis hareketlerinin sabaha kadar süren krize dönüşmesinin, daha ilk günden parlak çıkışı etkilediğini söylemek bile mümkün.
Kısacası…
Siyasette Kılıçdaroğlu ile bir rüzgar esiyor. Ama CHP içinde patlamak üzere olan fırtınayı da göz ardı etmemek gerekiyor.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]