Kılıçdaroğlu dengeleri değiştirdi… PM için “içeriden” Abdullah Özer şanslı, “dışarıdan” 4 sürpriz isim var

Siyasette 24 saatin bazen çok uzun, bazen çok kısa olduğunu söyleyen Süleyman Demirel yerden göğe kadar haklı. 24 saatte öyle şeyler değişiyor ki, hızına kimse yetişemediği gibi neler olup bittiği bile bazen pek anlaşılamıyor.
İşte…
Böyle bir durumu şu sıralar Cumhuriyet Halk Partisi yaşıyor.
Daha iki hafta öncesine kadar Deniz Baykal partisinin başındaydı. Parti içinde muhalifi yoktu. O nedenle partinin ve kurultayın tek hakimiydi.
Ama…
Bir kaset siyasete karma karışık hale getirdi. Önce Baykal dik duruş sergileyip kurultaya günler kala genel başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.
Sonra istifasını kurultayda güvenoylamasına dönüştürmek için siyasi bir manevra yapmak istedi.
Fakat…
Geri döneceği anlaşılınca bu kez parti örgütünden tepki aldı. Seçmenin de buna eklenmesiyle Kemal Kılıçdaroğlu bir anda ortaya çıktı.
Hatta…
Ortaya çıkmakla kalmadı, dağdan inen sel gibi önüne çıkan her şeyi aldı götürdü. Götürdüklerinin arasında Baykal bile vardı.
Üstelik…
İstifasını açıkladığı gün herkesin “gidişi böyle olmamalıydı” dediği ve üzüldüğü Baykal, bizzat kendisinin oluşturduğu CHP örgütü tarafından devre dışı bırakıldı.
Milletvekilleri, il başkanları neredeyse tam kadro halinde Baykal dönmesin diye Kılıçdaroğlu’na destek verdiler.
Kuşku yok ki…
CHP örgütünün bir anda sele kapılmışcasına Kılıçdaroğlu’nun yanında yer almasının nedenlerinin başında, en küçük ilçeye kadar partinin tüm yapısını elinde tutan Genel Sekreter Önder Sav’ın yeni durumda Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan ilk isim olması etkiliydi.
Gelinen noktada…
Siyasetin dengelerinin nasıl etkileneceğini ilerleyenr süreçte göreceğiz ama CHP’nin tüm dengeleri değişti. Şimdi yeni genel başkan olacağı kesinleşen Kemal Kılıçdaroğlu var ve herkes onun partide nasıl bir yapılanmaya gideceğini merak ediyor.
Bir yandan da, bu yeni yapılanmaya yönelik arayışlar sürdürülüyor.
Bu konunun Bursa cephesine baktığımızda ise karşımıza şu tablo çıkıyor:
Kurultay kulisleri ilk başladığında, CHP Bursa’dan Parti Meclisi’ne girmek isteyen dört kişi vardı.
Halen PM Üyesi olarak görevde bulunan Ali Nihat Irkörücü’nün yanı sıra, Bursa milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer ile Nilüfer İlçe Başkanı Metin Çelik niyetlerini delegasyon toplantısında açıkladılar.
O toplantıda…
Oylama yapılması halinde ilçe başkanlarının Metin Çelik’e destek verecekleri söyleniyordu. Fakat İl Başkanı Gürhan Akdoğan oylama yaptırmadı ve aday önerme yetkisini kendi üzerine aldı.
O güne kadar…
Akdoğan siyasi yürüyüşünü Ali Nihat Irkörücü ile birlikte sürdürdüğünden, çıkan karar Akdoğan’ın yine Irkörücü’yü aday göstereceği şeklinde algılandı.
Nitekim…
Akdoğan da Irkörücü’yü destekleyip önereceğini açık açık söylemese bile belli ediyordu.
Derken…
Kılıçdaroğlu’nun ani çıkışı dengeleri değiştirdi. Özellikle denge değiştiren noktada Sav’ın Baykal’ın karşısına geçip Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alması, CHP içinde Sav’la birlikte siyaset yapanları da güçlendirdi.
Hafta başında İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın Ankara’ya Milletvekili Abdullah Özer’le gitmesi, daha önce bu yolculuklarda hep bulunan Ali Nihat Irkörücü’nün bu kez Bursa’da kalması, değişen dengelerin ilk işareti olarak yorumlandı.
Kulislerde de…
PM adaylığı için Bursa’nın önerisi olarak Özer’in şansının arttığı her yerde konuşulur oldu.
Gelin görün ki…
Hızlı gelişen bu tür ortamlar kendi özel sürprizlerini de beraberinde getiriyor.
Örneğin…
Bursa’da son iki gündür PM kulisi sürprizleri konuşuluyor. Hatta, ilk konuşulan da, Salı günü apar topar Ankara’ya giden eski il başkanlarından Kemal Ekinci oldu.
Bir anda önü açılan yeni kadronun bugüne kadar Ekinci ile olan ilişkileri de bu sürpriz arayışını kuvvetlendirdi.
Bugün ise…
CHP kulislerinde başka yeni sürprizler konuşuluyor.
O sürprizler listesinin ilk sırasında, 29 Mart yerel seçiminde CHP’nin Bursa Büyükşehir Adayı olan Sena Kaleli yer alıyor.
Bilinen şu:
Kılıçdaroğlu ve Kaleli seçim döneminde Bursa ve İstanbul adayları olarak sık sık bir araya geldiler, o zamandan bu yana da temasları sürüyor.
Hatta…
Son birkaç gün içindeki hızlı gelişmeler sırasında Kaleli’nin söz aldığı bile konuşuluyor.
Sürpriz listesinin ikinci sırasında Dosab Başkanı Ertuğrul Kaplan var. Onun da Genel Merkez’de önü açılan kadroyla sürekli temas halinde olduğuna dair bilgiler geliyor.
Dahası…
CHP’nin ilçe kongreleri sürecinde Kaplan’ın tüm kongreleri izlemeye özen göstermesinin, her yerde görünmesinin sırrının da PM adaylığı olduğuna dair yorumlar giderek artıyor.
Beklenen bir isim ise Hacı Özer.
22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde Hacı Özer’in adı, yapılan resmi başvuruların dışında aday olarak geçmişti. Hatta o süreçte tekstilci Özer’in bizzat Genel Sekreter Önder Sav ile görüştüğü söylentileri yayılmıştı.
Bu da…
CHP’nin o dönemdeki il yönetimi içinde adaylık düşünen isim sayısının hayli fazla olması nedeniyle büyük bir tedirginliğe yol açmıştı.
Çünkü…
Sav’ın destekleyeceği Özer’in listeye girmesi halinde bazı isimler sıra kaybı yaşayabileceklerinden kaygı duyuyorlardı.
Bütün bunlar bugünkü kulis notlarından yansıyanlar.
Ama…
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz:
Parti kademelerinden PM adaylığı için 4 isim olmasına karşın bugün itibariyle Abdullah Özer’in şansı çok yükseldi ve herkesin önüne geçti.
Yeni genel merkezin yeni tercihi de, bugüne kadar Irkörücü’nün yanında duran İl Başkanı Akdoğan’ı yeni durumda Özer’in yanına doğru itiyor.
Dışarıdan sürprizlerde ise, Sena Kaleli öne geçti.
Yine de…
Kemal Ekinci’yi, Ertuğrul Kaplan’ı, Hacı Özer’i unutmamak gerekir.