CHP iki parça… Baykal geri dönmek için direniyor… Bursa tam kadro Kılıçdaroğlu’nun yanında

Her şey çok hızlı gelişiyor… CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile dün akşam yaptığı görüşmede “Çık adaylığını açıkla” desteği alan Kemal Kılıçdaroğlu sabah saatlerinde sürpriz bir şekilde çıktı ve CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.
Açıklamanın ardından…
Sav’ın bizzat dizayn ettiği CHP örgütlerindeki egemenliği ve gücü bir kez daha ortaya çıktı. Pek çok ilden hemen Kılıçdaroğlu’na destek açıklamaları geldi.
İlk etapta 60 kadar milletvekili de ortak açıklamayla Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini kamuoyuna duyurdular.
Derken…
Öğleden sonra yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında CHP’deki ayrılık patlak verdi. Deniz Baykal’ın geri dönmesini isteyen bazı üyeler Genel Sekreter Önder Sav’ı, Kılıçdaroğlu’nu desteklediği açıklamasından dolayı eleştirdiler.
Ankara’dan gelen haberlerde, MYK toplantısında sert tartışmalar yaşandığı, istifası istenen Sav’ın toplantıyı terk ettiği bildiriliyor.
Bu gerginlik sonrasında ise CHP MYK’sından “Baykal’a geri dön çağrısı” yapılan bir açıklama çıktı.
Açıklamanın kamuoyuna duyurulduğu sıralarda, CHP Genel Merkezi’nde de Sav’ın odasında il başkanlarına yönelik bir organizasyon vardı.
Üstelik…
Bu organizasyonda öne çıkan isim CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan oldu. Akdoğan, 40 kadar il başkanının Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerine yönelik deklarasyonun hazırlanmasında, il başkanlarıyla görüşmeleri yapan isim olarak başrol oynadı.
Bu da…
Baykal’ın geri dönüş planı kapsamında MYK’dan karar çıkartarak direnmesine karşın, parti örgütlerinin Kılıçdaroğlu’nun yanında yer aldıklarını gösterdi.
Öyle ki…
CHP Bursa örgütü bu konuda dikkat çekici bir tavır sergiliyor.
Örneğin…
Milletvekilleri açıklamasına ilk imza koyanlar arasında Kemal Demirel ve Abdullah Özer var. İl Başkanı Akdoğan diğer il başkanlarıyla Kılıçdaroğlu için görüşme yapıyor.
Halen Parti Meclisi Üyesi olan Ali Nihat Irkörücü de gelişmeler daha bu noktaya ulaşmadan Genel Sekreter Sav ile görüştü. Bursa’daki parti organizasyonları ve etkinliklerine katılacak olan Irkörücü perşembe gününden itibaren Ankara’da olacak.
En önemlisi…
CHP kurultayında Bursa’yı temsil edecek 32 delege de tam kadro Kılıçdaroğlu’nun yanında gözüküyor.
Yani…
Bursa açısından bakarsak, düne kadar PM kulisi için farklı kanatlarda yer alıp farklı ekiplerde çalışanlar, bugün Kılıçdaroğlu’nun yanında birleşmiş durumdalar.
Dahası…
Bursa’dan PM’ye aday olmak isteyen Kemal Demirel, Abdullah Özer ve Ali Nihat Irkörücü’nün aynı adreste, yani Kılıçdaroğlu’nda buluşmaları da çok dikkat çekici.
Parti örgütünde bu isimlerle farklı bakış açılarına sahip olanların da Kılıçdaroğlu’nun yanında yer almaları, yeni cepheyi daha da ilginç kılıyor.
Bu buluşma, PM kulisinin bu kez Ankara’da ve daha sert geçeceğini gösteriyor ki, o sert havanın nasıl bir sonuç getireceği hiç belli olmaz.
Ama…
Bir yanda da neler olup bittiğini anlamaya çalışan, henüz güç dengelerinin nasıl kurulduğunu çözemeyenler olduğunu unutmamak gerekiyor.
Baykal’ın direnişi anlamına gelen MYK açıklaması ve sonrasındaki il başkanları hareketi ise CHP’nin ikiye bölündüğünü gösteriyor.