CHP’de Kılıçdaroğlu’nu artık Baykal bile engelleyemez… Şimdi sıra geldi Parti Meclisi’ne… Sürprize hazır olun

Yazı biraz aşağıda duruyor… Daha Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık açıklamasının hemen ardından gelen açıklamaları ilk gördüğümüzde bu sayfalardan şu değerlendirmeyi yaptık:
Kemal Kılıçdaroğlu dağdan inen sel gibi geliyor.
Nitekim…
Son iki gündür yaşanan her şey sel gibi gelen Kılıçdaroğlu’nun önünde durulamayacağını gösteriyor.
Gelişmeler…
Baykal’
ın bile duramadığını gösteriyor. CHP’nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında yaşananlar, bugün de Baykal’ın CHP il başkanlarına randevu vermemesi Baykal’ın içinde bulunduğu durumu gösteriyor.
O da…
Dün bu sayfada yaptığımız “Baykal bu defa siyaseten gitti” yorumunu doğrular nitelikte.
Kaldı ki…
Kılıçdaroğlu’na destek veren il başkanı sayısı 77’ye çıktı. İzmir, Antalya, Samsun ve Ağrı dışında tüm il başkanları kurultay için Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını açıkladılar. Bu organizasyonda, Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın çok etkili olduğunu da biliyoruz.
Sonuç olarak…
Cumartesi başlayacak kurultay için CHP lider sorununu aştı. Hatta, tek adaylı bir kurultay olması bile kuvvetli ihtimal.
O nedenle…
Gözler şimdi Parti Meclisi kulisine çevrildi. Baykal gittiğine göre acaba PM’nin yeni yapısı nasıl olacak? Kimler girecek, kimlere yol açıldı, kimler şansını kaybetti?
İşte…
Bu sorulara cevap bulabilmek için önce CHP’nin statükosuna bakmak gerekiyor.
Örneğin…
Partiyi bugüne kadar dizayn eden, kurultaylarda parti kurullarının yapısını belirlediği için tercihleri önemsenen pozisyonundaki Önder Sav yeni durumda yine lidere yakın isim durumunda.
Yani…
Cumartesi başlayacak kurultayda Parti Meclisi listesinde yine Önder Sav etkili olacak ve hatta eskisinden daha etkili bile olacak.
Bu durumda…
Bursa’nın PM adayları için Sav’la ilişkileri bağlamında değerlendirme yapmak öncelikle gerekil.
Bu da…
Kemal Demirel, Abdullah Özer, Ali Nihat Irkörücü, Metin Çelik arasında, Sav’ın doğrudan ilişkisi nedeniyle Abdullah Özer’i şanslı kılıyor.
Galiba…
Halen PM Üyesi olan Irkörücü’nün henüz Ankara’ya gitmemesi ve gitmek için de perşembeyi beklemesi stratejik hesapların işlediğini gösteriyor.
Doğal olarak…
Burada da, bugüne kadar Ali Nihat Irkörücü’ye açık destek veren İl Başkanı Gürhan’ın yapacağı son tercih önem kazanıyor.
Acaba…
Irkörücü’yü desteklemeye devam mı edecek, yoksa yeni konjonktür gereği Sav’a yakınlığı bilinen Özer’i mi destekleyecek? Onu da zaman gösterecek.
Tam bu noktada…
Akla gelen bir başka muhtemel sonuç var.
Duyduk ki…
CHP’de geçmişte il başkanlığı yapan, parti örgütünde sevilen, Ankara ilişkileri hep güçlü olan, özellikle de Kemal Kılıçdaroğlu ile yakınlığı bulunan Kemal Ekinci’nin bugün Ankara’ya gittiği kulağımıza geldi.
Aklımıza gelen de şu:
Parti Meclisi için Bursa’dan bu kadar çok sayıda ve iddialı durumda aday varken, acaba aralarından Kemal Ekinci sıyrılıp sürpriz yapabilir mi?
Bize yapabilir gibi geliyor.
Onun için…
PM listesinde sürprize hazır olmakta yarar görüyoruz.