Stadyumun yeri tartışmalarında yeni perde: Gümçed pankart asarak Başkan Altepe’ye seslendi

Bursa son 4 yıldır yeni stadyum konusunu konuşuyor. Bu tartışma önce “cefakâr Atatürk Stadyumu artık yeterli gelmiyor, daha modern yeni bir stat lazım” sözleriyle başladı.
Sonrasında…
Büyükşehir’in geçen dönem son bir yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Hikmet Şahin tarafından Buttim’de yeni bir stat projesi gündeme getirildi.
Proje Bursa için önemli bir öneriydi. Ama mevcut stadın yerine alışveriş merkezi, otel ve akıllı evler yapılacak olması kent kamuoyunun tepkisine yol açtı.
O süreçte…
Bursa’nın geleceğine zarar verecek böyle bir arazi takasına şiddetle karşı çıkan kurumsal yapılar vardı.
Örneğin…
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve İl Sekreteri Selim Lümalı’nın yanı sıra, kısa adı Gümçed olan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Genel Başkanı Adnan Önürmen ayrı ayrı kent tarihi ve belleği için çok önemli olan Atatürk Stadyumu’nun korunması amacıyla Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdular.
Böylece…
Yeri Atatürk taraf ından gösterilen, hatta temeli Atatürk’ün kendi cebinden verdiği parayla atılan erken cumhuriyet döneminin önemsi mimari yapılarından biri olan Atatürk Stadyumu’nun korunması yolunda ilk adım atıldı.
Çünkü…
Koruma Kurulu bu başvurular üzerine stadyum ve çevresini sit kapsamı içine aldı.
Yani…
Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açıklamalarında yer verdiği “Atatürk Stadı’nın olduğu yere zaten bir şey yapılamaz, çünkü orası sit alanı” ifadesi bu başvuru üzerine alınan karara dayanıyor.
İşte…
Atatürk Stadyumu’nun ve yerinin korunmasına yönelik bu son derece önemli hamleyi gerçekleştirenlerden biri olan Gümçed Genel Başkanı Adnan Önürmen şimdi Timsah Arena adı verilecek olan yeni stadyumun Mihraplı bölgesinde velodromun olduğu yere yapılmak istenmesine karşı çıkıyor ve Koruma Kurulu’nun da onay verdiği şekilde yeni stadın, seçim kampanyarında söz verildiği gibi yerinde yapılması isteğini ısrarla gündemde tutuyor.
Önürmen, bu isteğine yönelik esprili bir pankartı da, yenisinin yapılması düşünülen velodromun önüne astı. Gümçed üyeleri ve bir grup Bursaspor taraftarı ile birlikte asılan “Stadı yerinde yap! Rantı kır, Bursa’nın kalbini kırma” yazılı pankart çok da ilgi görüyor.
Bu arada…
Bursaspor’un geçen hafta Gaziantepspor ile oynadığı maçın bitiminde 10 dakika yerlerinde oturarak küçük bir eylem yapan taraftarlar bu hafta da, velodroma asılan pankarta paralel esprili bir tezahürat hazırlıyorlar.
Önürmen ise, yeni stadın şu anki yerine yapılması yönünde daha önce de dillendirdiği görüşlerini şöyle tekrarlıyor:
“Atatürk Stadyumu Bursaspor taraftarının mabedidir. Bursalılarının ise mekanıdır. Bu mabet ve mekan yollarında büyükten küçüğe anlamlı güzellikler, örnek vefalı sevgiye ve saygıya dayalı dostluklar, kardeşlikler, sevinçler, coşkular, gözyaşları, üzüntüler ve en önemlisi maneviyat vardır. Bursa insanı maçlara giderken ve maç bittikten sonra da karnaval şeklinde, kent insanıyla şarkılarla, sloganlarla bütünleşerek, kol kola yürüyerek evlerine dönerler. Biz buna kent kültürü diyoruz.”
Ardından da…
Bu seslere kulak verilmeyip “Ben yaptım oldu” mantığına girilmesi halinde de Altepe’nin istifasını istemeye hazırlanıyor.