Kurultayı 22-23 Mayıs’ta yapma kararı alan CHP Parti Meclisi’nden Bursa’da 2 ihraca da af çıktı

Bursa il kongresini pazar günü Genel Başkan Deniz Baykal’ın katılımıyla yapan, tek adaylı kongre sonrası salonda başlayan spekülatif tepkilerin hızını da atlatan Cumhuriyet Halk Partisi’nde, il kongreleri de büyük ölçüde tamamlanmış oldu.
O nedenle…
Parti Meclisi’nin bugün yaptığı toplantıda önce tamamlanan il kongreleriyle ilgili genel bir değerlendirme yapıldı, ardından da kurultayın 22 ve 23 Mayıs tarihlerinde Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapılması kararlaştırıldı.
Bu kararda da…
Sonbaharda olağanüstü bir seçimin işaretlerini alan ve hazırlıklarını bu tahmine göre yürüten CHP’nin, olası gelişmelerden önce parti içindeki seçim süreçlerini tamamlama isteği öne çıktı.
Bu arada…
Bugün yapılan PM toplantısının gündemine Bursa’dan iki başvuru ile ilgili değerlendirme isteği geldi.
Başvurular…
CHP Mudanya İlçe Yönetimi’nin isteği üzerine İl Disiplin Kurulu tarafından 6 yıl önce Ercan Samast, 1 yıl önce de Durmuş Kılıç hakkında verilen kesin ihraç kararlarına itiraz içeriyordu.
Mudanya’da yeni seçilen yönetimin önerisi, İl Başkanlığı’nın olumlu görüş vermesi nedeniyle gündeme gelen yeniden değerlendirme isteğine Bursa’nın PM’deki temsilcisi Ali Nihat Irkörücü de destek verdi.
Sonuçta…
Parti Meclisi’nde de örgütün görüşünün önemli olduğu vurgusu ortaya çıktı ve yapılan oylamada 6 yıl önce ihraç edilen Ercan Samast ile geçen yıl ihraç edilen Durmuş Kılıç’a parti üyeliğine dönebilmeleri yolunda af kararı çıktı.