DP Genel Merkezi kararlı: Kayyumlu kongrelerde seçilenlerin kaderi Osmangazi gibi olacak

Kayıtlar ortada… Demokrat Parti’de mahkeme kararıyla kayyum nezaretinde yapılan Osmangazi kongresinde seçilen İsmet Koyuncu ve yönetiminin görevden alındığını 6 Nisan 2010 Salı akşamı saat 22.43’te Bursa kamuoyuna duyurduk.
Ardından…
Hakkındaki Genel Merkez kararını bu sayfadan okuyan İsmet Koyuncu bizi aradı. Konuşmamızda, görevden alınması için dün gün boyu yapılan kulisleri duyduğunu söyledi.
Yine de…
Morali bozuk ve üzgündü.
“Kongreler demokratik ortamlardır. Ben de demokratik bir ortamda seçilip göreve geldim. Partim için hizmet etmek istiyordum. Çok özel projelerim vardı. Hatta bazı komisyonlar kurup çalışmaya da başlamıştım” dedi.
Doğrusu istenirse…
Yıllarca DYP/DP’ye hizmet veren, Osmangazi’de İşçi Komisyonu Başkanlığı yapan İsmet Koyuncu’nun durumuna üzüldük.
Ama…
İyi bir partici olarak, “Kim bilir… Belki de bu işin ucu Anayasa Mahkemesi’ne kadar gider, sorun orada çözülür” deyişinden, demokratik mücadelede kararlı olduğunu gördük.
Ardından…
Mahkemelere açılan davalara önderlik eden, 18 Nisan’daki il kongresinde de il başkanlığına aday olmayı düşünen eski il başkanı Füsun Yaşar ile görüştük.
O da şaşkındı…
“Başkanlık Divanı’nın böyle bir görevden almaya yetkisi yok. Bu konu ciddi bir hukuki sorun olur” dedi. Sonra da şu yorumu yaptı:
“Verilmek istenen mesajı anlıyorum. Bana, ‘Sen aday olma’ demek istiyorlar.”
Gördüğümüz kadarıyla…
Demokrat Parti kulisleri gün boyu Osmangazi’nin görevden alınmasını konuştular. Kimileri Genel Merkez kararını “Genel Merkez’e rağmen politika yapılmaz, işler bu noktaya gelmemeli, mahkemeye gidilmemeliydi” dedi, kimi de “Kongreler demokratik haktır, seçileni görevden almak doğru değil, hele adı demokrat olan bir partide bunlar yaşanmamalıydı” yorumu yaptı.
Bu arada…
Birleşme sonrası DP Osmangazi İlçe Başkanı olarak atanan, ancak mahkeme kararıyla yerini kayyuma bırakan Muharrem Şenocak bu sabah Ankara’ya gitti ve kongrede seçilen İsmet Koyuncu’nun görevden alınıp kendisinin atandığına dair yazıyı elden aldı.
Aynı yazı gün içinde faksla İl Başkanlığı’na da ulaştı. Gelen faks İl Başkanı Ayhan Barışıcı tarafından Koyuncu’ya da okunarak tebliğ edildi.
Akşam saatlerinde…
18 Nisan’da kayyum nezaretinde il kongresi yapılacak olsa bile, görevi devam eden DP İl Başkanı Ayhan Barışıcı’ya bundan sonra neler olabileceğini sorduk.
Cevabı çok net oldu:
“Genel Merkez bu konuda çok kararlı ve taviz vermek istemiyor. Kayyumlu kongrelerde seçilen yönetimlerin hepsi aynen Osmangazi’de olduğu gibi görevden alınacak.”
Söz DP’den açılmışken bir notumuz daha var.
Bu sayfada dün, 18 Nisan’da yapılacak kongrede eski il başkanı Füsun Yaşar ile eski Gemlik ilçe başkanı Mehmet Hamaloğlu’nun aday olup yarışacaklarını yazmıştık.
Gün içinde Faruk Bayezıt’tan bir mesaj aldık.
DYP Mustafakemalpaşa Gençlik Kolu Başkanı olarak ilk sesini duyuran, daha sonra merkezde parti içinde değişik görevler üstlenen, halen de kısa adı Yısiad olan Yıldırım Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nin genel sekreteri olan Faruk Bayezıt, 18 Nisan’daki kongrede “partiye haksızlık edenleri açığa çıkarmak için” il başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]