Mihraplı’da Timsah Arena’nın yönü değişecek, timsahın başı Mudanya Bulvarı’na doğru bakacak

Proje üzerinde bir tartışma yok. Hatta herkes hemfikir. Bursa’nın yeni stadyumu, Bursaspor’un sembolü olan timsah şeklinde yapılacak.
Çatı timsah sırtı şeklinde kaplanacak, olduğu yerde kıvrılmış timsahın başı olarak da özel mekanlar oluşturulacak. Çevresinde, UEFA’nın istediği şekilde, stadyumu yaşayan mekan haline getirecek geniş bir meydan ve park olacak.
İşte…
Bu proje Atatürk Stadyumu’nun olduğu yerde yapılsaydı, stadyuma meydandan girişi de sağlayacak şekilde timsahın başı Çekirge Caddesi’ne doğru bakacaktı.
Fakat…
Gerek kapasite artışının getirdiği zorunluluk, gerek inşaat maliyetini arttırıcı etkenler ve gerek inşaat süresini ilgilendiren gerçekler Timsah Arena’nın mevcut stadın olduğu yerde değil de, kent planlamasında Mihraplı olarak adlandırılan bölgede, veledromun olduğu yerde yapılmasını gerektirdi.
Fakat…
Projenin bire bir uygulanabilmesine karşın, veledromun olduğu yere yapılacak Timsah Arena’nın yönünün değişmesi gerekiyor.
Örneğin…
Atatürk Stadyumu’nun olduğu yere yapıldığında timsahın başı Çekirge Caddesi’ne bakacak olan Timsah Arena, veledromun olduğu yere yapıldığında timsahın başı halen veledrom tesislerine gitmekte olan yola doğru değil de, tam tersindeki Mudanya Bulvarı’na doğru bakacak.
Böylece…
Timsah Arena’nın görkemli görüntüsünü Bursa’nın Mudanya ve İzmir yönlerine doğru bağlantısını sağlayan Mudanya Bulvarı’ndan gelip geçen herkes görebilecek.
Bununla birlikte…
Timsah Arena’nın çevresi geniş şekilde doğa parkı olarak planlanıyor.
Hatta…
Park alanı Acemler Bursaray İstasyonu’na kadar geliyor. Maça gidişte ya da maç çıkışında Bursaray’ı kullanmak isteyenler, bu noktadan birkaç yüz metrelik bir yürüyüşle Bursaray’a ulaşabilecekler.
Bu arada…
Yeni stadyumun projesini üstlenen Mimar Hasan Sözüneri toplantıda yaptığı bilgilendirmede, maketi hazırladıklarını ve Bursa’nın ünlü lodosuna karşı Almanya’daki laboratuvarda rüzgar testlerinin bile yapıldığını açıkladı.
Yine…
Toplantıda Bursa Valisi Şahabettin Harput’un yaptığı “Stadyumun veledromun olduğu yere yapılması kararı ortak akılla alındı” açıklamasının ardından söz alan İl Gençlik Spor Müdürü Ömer Gümüş de, kendilerine ait arazilerin tahsisi için protokol aşamasında olduklarını söyledi.
Bazı bölümler için de kamulaştırma yapılacak.

İlgili Reklamlar