Hükümetin “roman açılımı” AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu’yu Türkiye’ye tanıttı

Ali Koyuncu’yu biz siyasette ilk Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Mustafakemalpaşa Kurucu İlçe Başkanı olarak tanıdık.
Fakat…
Bursa merkeze uzak sayılabilecek bir ilçenin başkanı olmasına karşın, kolay iletişim kurmasını sağlayan girgin kişiliği ve üretkenliği sayesinde merkezde de en çok tanınan ve adı en çok bilinen siyasetçiler arasına çok kısa süre içinde girdi, AK Parti’nim Bursa yönetiminde söz sahibi oldu.
Hatta…
İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2005 yılında ilk kez düzenlenen Siyaset Okulu’na yerel siyaset-yerel medya ilişkileri üzerine bilgi ve gözlemlerimizi aktarmaya gittiğimizde Ali Koyuncu’yu karşımızda görünce çok şaşırmıştık.
Çünkü…
Siyasetimizin genel alışkanlığı çerçevesinde siyasetçilerimiz bilgiye dayalı siyasete pek yatkın olmadıkları için bu konuda eğitim almaya pek sıcak bakmazlar.
Buna karşın…
Ali Koyuncu’nun hiç kompleks yapmadan AK Parti Mustafakemalpaşa İlçe Yönetim Kurulu’ndan bir grup arkadaşını da alarak bir şeyler öğrenebilmek için, 4 ay boyunca her cumartesi günü yollara düşüp İstanbul’a gitmesini önemsemiştik.
Dahası…
Bu davranışı Koyuncu’nun yeniliğe ve öğrenmeye açık bir siyasetçi olduğunu da gösteriyordu.
Sonrasında…
İlçe başkanlığıyla yetinmedi, kurduğu Süt Üreticileri Birliği’nin genel başkanı olarak bir ayağını Ankara’ya atmasıyla yeni bir aşamaya geçti.
Bunu da…
22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AK Parti Bursa Milletvekili seçilip Ankara siyasetinde yerini alması izledi.
Siyasetin olumsuz yanlarından birinin, küçük yerlerde her hareketin farklı yorumlanıp kişiler hakkında spekülasyonlar yapılması olduğu bilinir. Ali Koyuncu da ilçe başkanlığından milletvekilliğine ilerleyen yolunda biraz da fazla atak kişiliğinin yol açtığı spekülasyonlarla karşılaştı.
Fakat…
Şu sıralar çok renkli bir konuyla Türkiye gündemine geliyor.
Malum…
Hükümetin başlattığı çeşitli açılımlar var. Bunlardan biri de roman açılımı olarak bilinen çingene açılımı oldu.
İşte…
Devlet Bakanı Faruk Çelik’in hükümet adına başarıyla yürütüp ilk kez çingene vatandaşların önemsenmesini sağladığı bu roman açılımında başrol oyuncularından biri Ali Koyuncu oldu. Aynı zamanda projenin fikir babası da olan Koyuncu, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı romanların İstanbul buluşması toplantısının kuşkusuz yıldızıydı.
Dahası…
Bu proje Ali Koyuncu’yu Türkiye’ye tanıtmanın yanında, belki de siyasette önünde yeni bir yol açılmasını sağladı.
Nitekim…
Bugünkü Sabah gazetesinin birinci sayfasında Sevilay Yükselir’in Ali Koyuncu ile yaptığı röportaj da ilgiyle okundu.
Röportajda…
Ud çalan pozuyla Koyuncu’nun verdiği mesaj dikkat çekiciydi:
“Ben çingenelerle büyüdüm, ruhen çingene gibiyim. Yaşadıklarını biliyorum. Bir gün için bile olsa ‘Hepimiz çingeneyiz’ diyelim. Yıllardır aşağıladığımız bu kardeşlerimizden özür dileyelim.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]