CHP bugüne kadar Bursa’daki en düzenli siyasi parti kongresini yaptı, organizasyonda çığır açtı

İzleyenler bilir… Siyasi partilerin kongre organizasyonları daima kargaşaya yol açar. Delege kartlarının dağıtılmasından oturma yerlerine kadar hep sorun yaşanır.
Buna karşın…
Cumhuriyet Halk Partisi, bugüne kadar görülmemiş kongre planlamasıyla mükemmel bir İl kongresi organize etti.
Üstelik…
Bugüne kadar ilk kez CHP, il kongresini kente hissettiren bir çevre süslemesi yaptı.
Çünkü…
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da katılacağı İl kongresini kente hissettirmek için, kongrenin yapılacağı Almira Otel ve çevresi CHP bayraklarıyla süslendi. Kent Meydanı’ndan Merinos Kavşağı’na kadar olan bölgedeki süslenmişti.
İlk kez gördüğümüz etkili süsleme organizasyonunu, önümüzdeki süreç için CHP’nin artık hamle yapma kararlığı göstermesi olarak algıladık.
Kongre için Almira Otel’e gelenler de daha girişte mükemmel bir organizasyonla karşılaştılar.
Öyle ki…
Kapını hemen girişine tıpkı akademik kongre, sempozyaum ve fuar organizasyonlarındaki gibi fonksiyonel bir stantla karşılaştılar.
Bu stantta…
Bir örnek CHP’nin rengi kırmızı ceket giymiş genç kızlar, delegelere ve konuklara boyunlarına asmak üzere kartlarını verdi. Plastik kartların görüntüsü bile kongreye gösterilen titizliği yansıttı.
İçeride de…
Çok özel süslenmiş bir salon karşımıza çıktı. Sandalye düzeni kongre havasını verirken, salon ve sandalye süslemeleri düğün havası yansıttı.
Bununla da…
CHP yönetimi kongreyi siyasi bir düğün havasında organize ettiğinin mesajını verdi.
Bu arada…
Bugüne kadarki kongrelerde gazetecilere hep yer ayrıldığını gördük ama ilk kez gazetecilerin adına sandalye ayrıldığı gördük.
Gerçi…
Baykal’ın salona gelmesinden sonra her şeye rağmen yaşanan kargaşada yerler biraz karıştı ama ilk kez adımıza ayrılan bir sandalyede rahatça oturup kongre izleme şansı bulduk.
Kongre için…
CHP İl Yönetim Kurulu çok iyi hazırlandıkları, çok iyi çalıştıkları ve bugüne kadar Bursa’daki en düzenli kongreyi hazırladıkları için kutlamak gerek.
Bu noktada…
Meslektaşımız Yüksel Baysal’ın yorumuna da aynen katıldığımızı vurgulamak istiyoruz:
Gürhan Akdoğan’ın farkı da bu.
Kongreden notlara gelimce…
Divan Başkanlığı’CHP Grupbaşkanvekili Mustafa Özyürek yaptı. 29 Mart’ta CHP Bursa Büyükşehir Adayı olan Sena Kaleli başkan yardımcısı olarak divanda yer aldı.
Fakat…
Siyasi kongre deneyimi olmadığı için konuk tanıtımında sorun yaşadı. Pek çok konuğun siyasi ünvanını söylemeden adını anons ederken Bursa milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer’i adlarını okuyarak geçti ve onların delegeyi selamlamasını, delegenin de onları alkışlamasını engellemiş oldu.
Gerçi…
Konuklar arasında bizi de sayarak onore etti ama çok sayıda Genel Merkez yöneticisi ve milletvekilini ya okumadı, ya da bir kaç kez okudu.
En çok alkışı ise, Meclis kürüsüsünde hükümeti eleştiren konuşması internette en çok tıklanan milletvekili olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce aldı.
Bursa’dan en çok alkış ise Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran aldı.
Konuklar arasında…
AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, İl Başkanı Nagip Vardar, eski il başkanı Sedat Yalçın, İl Başkan Yardımcısı İsmet Su, Osmangazi İlçe Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş vardı.
Ayrıca…
MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ve MHP İl Başkanı Arif Demirören,  Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Orhan Efe ile DSP Yıldırım İlçe Başkanı Necmettin Şengül de salondaydı. İşçi ve memue sendikaları da devtli olarak salondaki yerlerini aldılar.
Baykal konuşmasından önce salonda Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü arasında oturdu. Mehmet Sevigen’in yeniden kendini gösterdiği kongrede Baykal’ın Irkörücü ile sıcak sohbeti dikkat çekti.