Vali Harput geçen yılın yatırım profilini çıkardı: 2009 Bursa’da eğitimin altın yılı oldu

Bursa Valisi Şahabattin Harput’un çok farklı özellikleri var. Bir kere, devlet geleneğini iyi bilen ve uygulayan bir mülki idare amiri olarak dikkati çekiyor.
Yanı sıra…
Bir kamu görevlisinin yükselebileceği en üst makam olan müsteşarlığa kadar yükselmiş bir bürokrat.
Bununla birlikte…
İçişleri Bakanlığı Müsteşarı gibi çok önemli bir görev üstlendikten sonra, yine devlet hizmeti anlayışı doğrultusunda Bursa Valiliği görevini kabul edecek kadar da mütevazı bir yapıda.
Nitekim…
Bursa’da vali olarak görev yaptığı süre içinde alçak gönüllüğünü sürekli tekrarladı. Hatta, Bursa’da genel bütçe ve Özel İdare bütçesinden 2009 yılında yapılan yatırımların değerlendirildiği toplantının başlangıcında da bu özelliklerine bir kez daha tanık olduk.
Salona girdiğinde gidip yerine oturmak yerine, toplantıyı izlemek ve açıklamasını dinlemek için o salona gelenlerin tek tek ellerini sıkarak sıcak bir hava oluşturdu.
Konuşmasının başında, Bursa’da 2009 yılının genel bir değerlendirmesini yaparken sakin ve huzurlu bir kent olmasının, devlet kurumlarının birbiriyle uyumlu çalışmalarının altını çizdi.
Gerçi…
Geçtiğimiz yıl dünyayı kasıp kavuran ekonomik krizin ağır etkileri yaşandı ama, yine de Vali Şahabettin Harput’un açıkladığı 2009 yatırım rakamı ilgi çekici:
4.177.598.000 TL
Açıklamada…
Vali Harput’
un üzerinde durduğu en önemli konu eğitim yatırımları oldu.
Tabloyu…
”2009 eğitim yatırımları için altın yıl oldu” sözleriyle ortaya koyan Vali Harput, böylece geçen yıl eğitim yatırımlarına verdiği önemi de gösterdi.
Üstelik…
Rakamlar da çok çarpıcı bir tablo ortaya koyuyor:
Bursa’da halen 20 bin civarında öğretmen görev yapıyor ve okullarda toplam 12 bin derslik var. Hedef, bir derslikte en fazla 30 öğrenci olması. Ancak Bursa’da derslik sayısı yeterli olmadığı için, derslik başına 38 öğrenci var.
İşte…
Vali Harput öncelikle bunu hedef rakama çekmeye çalışıyor. Başarabilmesi için de 200 yeni derslik gerekiyor.
Açıkladığı gelişmeler hem umut, hem de gurur verici:
“Uludağ İhracatçılar Birliği’nin yaptırdığı ve Türkiye’de bir ilk olan Anadolu Otomotiv Teknik Meslek Lisesi kampusu 21 milyon lira değerinde dev bir proje.”
Projenin özelliklerini de açıkladı:
“İçinde 24 derslik, üç laboratuvar, 6 atölye, 300 kişilik pansiyon, 720 kişilik spor salonu, 560 kişilik çok amaçlı salon ve 4 lojman.”

Tek büyük proje bu değil.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da Vali Harput’un özel ricalarını kırmadı ve Vatan Mahallesi’nden sonra ikinci eğitim kampusunu Yeniceabat’ta yapmaya karar verdi.
Bu da teknik eğitim kampusu olarak projelendirildi.
Ayrıca…
İşadamı Faik Çelik tarafından yaptırılan Otomotiv Fakültesi 10 milyon liraya mal olacak. İşadamı Sabahattin Gazioğlu çocuklarla ilgili rehabilitasyon merkezi, işadamları Aziz ve Mehmet Torun kardeşlerin Engelliler İş Okulu projesi, Durmazlar’ın yapımını üstlendiği Engelliler İş Okulu ve Dosab’ın yaptıracağı Meslek Lisesi Kampusu eğitim adına önemli yatırımlar.
Bir de…
Erkek Lisesi Mezunları Derneği’nin, kendi okullarının restorasyonunu yapıp ek dersliklerini üstlenmesini unutmamak gerekiyor.
Yine…
Bu listeye Aslanoba ailesinin 17 milyon lira maliyetli iki meslek lisesini eklenmeli. Üstelik bu meslek liselerinden biri 32 derslikli ve 180 öğrenci kapasiteli pansiyonuyla Sağlık Meslek Lisesi olacak. Diğeri ise 24 derslikli ve 180 öğrenci kapasiteli pansiyonu, 360 kişilik uygulama oteli ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olacak.
Bu arada…
4 köyde hayırseverlerce 2 milyon lira tutarında eğitim kurumu yapılması planlandı.
Bütün bunları sıraladıktan sonra Bursa Valisi Şahabettin Harput şunu söyledi:
“Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz göz önüne alındığında, Bursa’mızdaki vatandaşlarımızın kendilerine ufak bir hatırlatmayla, kurulan sıcak bir diyalogla yaklaşık 90 milyon lira tutarında eğitim-öğretime katkı koymaları her türlü takdirin üzerinde hizmet olarak tarihe altın harflerle yazılacak.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]