DSP’de Parti Meclisi’nin dörtte birinin istifasını istediği Genel Başkan Masum Türker’e Bursa’dan tam destek

İlginç bir durum var ortada… Türkiye’de bir yandan solun buluşması ve bu buluşma sonunda da güç oluşturması için girişimler sürüyor, bir yandan sol parti olarak siyasetin içinde bulunan partiler kendi içlerinde sürekli bir çarpışma yaşıyor.
Örneğin…
Bülent-Rahşan Ecevit çifti tarafından kurulan Demokratik Sol Parti, özellikle halkın Ecevit’e duyduğu güven ile çok hızlı bir yükseliş gösterdi ve 1999’da da hem genel, hem yerel seçimi kazanarak iktidara geldi.
Ne var ki…
Bu hızlı yükseliş, sonrasında hızlı gerilemeye dönüştü. Ecevit’in ölümünden sonra ise iniş hızı arttı.
O süreçte…
Yani Ecevit sonrası genel başkanlığı üstlenen Zeki Sezer aslında iyi ve güvenilir bir isimdi. Ama siyasetin genel yapısıyla uyum sağlayamadı. En önemlisi, partinin hamisi olan Rahşan Ecevit’le de uyum sağlayamadı.
Ayrılma kararı, iniş hızı artan DSP’de liderlik yarışına neden oldu. Sonradan bu yarışa Sezer de katıldı ama Masum Türker kurultayda kazanarak genel başkan seçildi.
Fakat…
Hem partinin konjonktürel durumu, hem de Türker’in çok parçalı yapılar içinden sıyrılıp genel başkan olması, güçlü lider olmasını engelledi.
Nitekim…
Önce Rahşan Ecevit’in kurduğu ve öz DSP olarak da espri konusu olan DSHP’nin yani Demokratik Sol Halk Partisi’nin kuruluşu sırasında DSP kadrolarından bazı gruplar koptu.
Bugün de…
DSP’nin 40 kişilik Parti Meclisi’nden 11 kişi ortak açıklama yaparak Genel Başkan Masum Türker’in istifasını istediler.
Gerekçe olarak da, Türker’in başta demokratik açılım olmak üzere son dönemde bazı konularda bir biriyle çelişkili açıklamalar yapmasını gösterdiler.
DSP PM’de, Bursa’dan eski milletvekili Orhan Ocak var. Ama Ocak istifa isteyen 11 kişiye katılmadı, destek de vermedi.
Bu hareketi, Türker’i destekleyenler arasında yer aldığı anlamına geliyor.
Gelişmeyi…
DSP Bursa İl Başkanı Hüseyin Kul’a sorduk. Gözlemi ve yorumu şu:
“Ben bu arkadaşların kişisel hırslarının kurbanı olduklarını düşünüyorum. Kendileri bir yere gelmek isteyen bazı arkadaşlar partiyi yönetmek istiyorlar.”
Düşüncesi şu:
“Bu arkadaşlar yaptıkları bu gibi hareketlerle partiye zarar veriyorlar. Aslında partimizi eski günlerine yeniden ulaştırmak için çalışmamız gerekirken, bu gibi işlerle uğraşarak yıpratıyorlar.”
Bu noktada…
Görüşmemiz sırasında Kul’a, DSP Genel Başkanı Masum Türker hakkındaki düşüncesini sorduk.
O da çok net şekilde açıkladı:
“Ben Genel Başkanı beğeniyorum. Son derece doğru işler yapıyor. Kendisini beğeniyor ve Bursa örgütü olarak da destekliyorum. Sonuna kadar da arkasındayım.”