Kongre karmaşasına Seçim Kurulu noktayı koydu

Kongre karmaşasına Seçim Kurulu noktayı koydu  CHP`de mahkemenin verdiği eski delegeyle olağanüstü kongre kararından sonra bir kritik karar da İlçe Seçim Kurulu`ndan geldi. Süreçteki strateji hamleleri, CHP`nin liderlerini neredeyse hukukçu yapacak…


Cumhuriyet Halk Partisi’nde süreç öylesine ilginç gelişti ki, siyaset adına hem strateji dersleri alındı, hem de bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiği dersi yaşanarak öğrenildi.

Gelişme ortada…

CHP’de bir grup, Osmangazi’nin olağanüstü kongre yapması için yaz aylarında yönetime başvurdu. İstek geri çevrilince yargıya gidildi.

Karara gelinirken CHP Genel Merkezi kongreler sürecini başlattı. Olağanüstü kongre isteyenler, delegeler değişeceği için delege seçiminin durdurulmasını talep ettiler. Yargı da kabul etti.

Fakat…

Karar partiye ulaştığında delege seçimlerinin tamamlandığı ve kesinleştiği ortaya çıktı. Öyle olunca yargı da tedbir kararını kaldırdı.

O gün…

Yönetim ilan verip İlçe Seçim Kurulu’na kongre başvurusu yaptı.

Sonrasında…

Mahkeme eski delegeyle olağanüstü kongre yapılmasına hükmetti ve CHP Osmangazi’ye kayyum atadı.

Böylece…

Bir yanda mahkemenin eski delegeyle olağanüstü kongre isteği, diğer yanda yönetimin İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı yeni delegeyle 6 Aralık’ta olağan kongre başvurusu iki farklı tablo oluşturdu.

Dolayısıyla…

Herkes kendi durduğu yere ve baktığı pencereden gördüğüne göre hukuki yorumlar yaptı.

Sonuçta…

İlçe Seçim Kurulu kararını dün açıkladı: “Mahkeme kararları esas olduğundan, olağan kongreyle ilgili tüm işlemlerin durdurulmasına…”

Yani…

Yönetimin 6 Aralık’ta planladığı olağan kongre işlemleri dün itibariyle durmuş oldu. Şimdi kayyumun eski delegeyle yapacağı olağanüstü kongre bekleniyor.

Peki…

Olağanüstü kongreden sonra ne olur?

Geçen süreçte Ahmet Memişoğulları âdeta hukuk uzmanı olmuştu. Şimdi sıra Ali Nihat Irkörücü’de.

Demokrat Parti işi sıkı tutuyor

Gördüğümüzü açık açık söylemekte yarar var: Demokrat Parti son dönemde hiç bu kadar canlı ve birbirine sıkı sıkıya bağlı olmadı.

Hatta…

31 Ekim’deki birleşme kurultayında bile böylesine heyecan yaşamadı.

DP Bursa teşkilatlarında yaşanan heyecan, Mustafa Sarıgül’ün ocak ayında partiye dönüştüreceği Türkiye Değişim Hareketi’nin DP’ye uzanmasından kaynaklanıyor.

Osmangazi İlçe Başkanı Hilmi Sancar’ın istifasını açıklama yeri ve şekline karşı geliştirilen sert defans sırasında yönetim kadrolarının sergilediği kararlılığı daha iyi gördük.

Öyle ki…

Genel İdare Kurulu Üyesi Mümin Ekici, aynı zamanda eski bir il başkanı olarak İl Başkanı Füsun Yaşar ile birlikte geceden olaya el koydu ve Sancar’ın ekibini çözecek operasyonu gerçekleştirdi.

Daha da açık söylemek gerekirse, Ekinci o gece Genel Merkez’le kurduğu diyalogdan da sonuç alıp operasyondan başarıyla çıktı.

Bunun sonucunda…

Hilmi Sancar’ın gürültü kopararak gidişinin önü kesildi, etrafında kalabalık toplanmaması sağlandı. Yadırganan görüntüler olsa bile amaca da ulaşıldı.

Ardından…

Anavatan kanadındaki hareketin de açıklanan rakamlara ulaşamadığı görülünce DP rahatladı.

Ama…

Sancar’ın yerine Osmangazi İlçe Başkanlığı görevine yönetim içinden Abdullah Dikel’i getiren DP yine de işi sıkı tutmaya devam ediyor.

Çünkü…

Tehlikenin henüz geçmediğini, ikinci dalganın her an gelebileceğini biliyorlar.

Bir ay sonra yapılacak kongrede rakip olacaklar, ama bugün partileri için birlikte dolaşıyorlar

Bursa hafta sonu “siyasetçi trafiği” bakımından ciddi bir yoğunluk yaşayacak.

İlk olarak…

Bu akşam “kitlesel yeni sol parti” kuruluşunun bir çeşit provası anlamına gelen panelde SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergun, 10 Aralık Hareketi Sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar gibi isimler sol birikimin temsilcileriyle buluşacaklar.

Yarın…

Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül gelecek ve Şehreküstü Meyda’nındaki TDH Bursa Merkezi’ni miting gibi bir katılımla açacak.

Ardından…

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu pazar günü Bursa’ya gelecek.

O da…

BBP’nin son dönemde GÖR kısa adıyla hazırladığı güvenlik, özgürlük ve refah projesinin ayrıntılarını Bursalılar’a açıklayacak.

Daha doğrusu…

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu döneminde hazırlığına başlanan, fakat helikopter kazasında yaşamını yitirmesinden sonra bu dönem şekillenen GÖR Projesi’ni tanıtacak.

••••••••••

İşte…

BBP Genel Başkanı Topçu’nun pazar günü Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki Bursaspor katlı otoparkının en üst katında bulunan Çağrı Düğün Salonu’nda saat 12.30’da başlayacak konferansının davetiyesini getirmek için BBP Bursa heyet halinde dün ziyaretimize geldi.

Başta…

BBP İl Başkanı Tahir Kahveci vardı. Yanında Osmangazi İlçe Başkanı Faruk Dönmez, Yıldırım İlçe Başkanı Talip Arslan, Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın ile Alperen Ocakları Başkanı Altay Çakıcı vardı.

Bir de…

Heyette Aziz Özkılınç yer alıyordu.

İlginç olan şu:

İlçe kongrelerine devam eden BBP, muhtemelen ocak ayının ilk haftasında il kongresi yapmayı planlıyor.

Kongrede…

BBP’yi başarıyla temsil eden ve partinin sesini duyuran İl Başkanı Tahir Kahveci yine aday.

Ancak…

Karşısında Aziz Kılınç da aday olmaya karar verdi.

O da bir aya yakın süredir il başkan adayı olarak partisinin teşkilatını dolaşıyor, kendisini tanıtıp siyasi çalışmalarını yapıyor.

Dün Kahveci’nin yanında Özkılınç’ı da görünce doğrusu çok şaşırdık.

Çünkü…

Bursa siyasetinde bugüne kadar böyle bir tablo görmedik.

Hiçbir il başkanı, yapılacak kongrede kendisine rakip olacak adayı yanına alıp parti çalışmalarına katmadı.

Şaşırdığımızı görünce, “İşte görün, BBP demokrasi dersini böyle veriyor” dediler.

İkisinin de yüzü gülüyordu. İkisi de birbirleri hakkında övücü sözler söylediler, birbirlerine saygı gösterdiler.

Önemli bir mesaj da verdiler:

“Hizmet yarışında kişilerin birbirini kırmasına hiç gerek yok. Biz kendi içimizdeki bu tabloda olduğu gibi, kurultay sürecinde de, dışarıya karşı da aynı saygı içinde yarışacağız.”

Şunu da özellikle eklediler:

“Bizim yarışımızın kaybedeni olmayacak. Kazananı kesinlikle BBP ve Bursa olacak.”

Siyasette birbirinin yüzüne gülerken bile gözünü oymaya hazır yarışlara alıştığımız için, BBP’nin sıcak, samimi tablosu bize siyaset ilacı gibi geldi.

İşte olması göereken bu. Darısı tüm partilerin başına.

Ali Mollasalih’in kongresi de özel

Bize göre, son dönem Bursa siyasetinin parlayan yıldızı olarak Saadet Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Ali Mollasalih öne çıkıyor.

İl Gençlik Kolları’nda birlikte olduğu gencecik ekiple çalışmasıyla Bursa siyasetine renk katıyor.

Geçenlerde, Milli Görüş’ün 40. yılında özel anı belgesiyle gündeme gelen Ali Mollasalih, şimdi de pazar günü saat 13.00’te Yıldırım’daki Barış Manço Kültür Merkezi’nde başlayacak ilk kongresini adeta siyaset şölenine dönüştürdü.

Çünkü…

Kongre için Devlet eski Bakanı ve SP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Demircan ile Genel Sekreter Dr. Turhan Alçelik pazar günü Bursa’ya geliyorlar.

Ayrıca…

Bursa’yı SP Genel Merkezi’nde yıllardır başarıyla temsil eden Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sünnetçioğlu da kongrenin aynı zamanda evsahibi katılımcısı olacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 04-12-2009