Yıldız 17 ilçe başkanını arkasına alıp çıktı, bütüm hesaplar değişti

Yıldız 17 ilçe başkanını arkasına alıp çıktı, bütüm hesaplar değişti  Beklenen dün oldu ve arkasına 17 ilçe başkanını alan Cafer Yıldız adaylığını açıkladı. Genel Merkez gün boyu vazgeçirmeye uğraştı ama başaramadı. Gece yeni bir üç ihtimal ortaya çıktı…

AK Parti İl kongresine yönelik olarak dün şunu yazdık:

Son 24 saate girerken bile önümüzde 3 ihtimalli bir kongre var: Ya Sedat Yalçın tek aday olarak girecek, ya Sedat Yalçın-Cafer Yıldız yarışı yaşanacak, ya da ertelenecek ve kongre olmayacak.

Sonrasında…

Yıllardır İl Başkanvekili olarak teşkilatla iç içe çalışan Cafer Yıldız, üç gündür beklenen açıklamasını, 17 ilçe başkanını da arkasına alarak yaptı.

Doğrusu…

Ankara’nın isteğinin ortaya konduğu bir ortamda teşkilatın güç gösterisi çok anlamlı.

Buna karşın…

Devlet Bakanı Faruk Çelik’i küçük düşürmeye yönelik ayak oyununa giren, bunu yaparken görevine sorunsuz devam etmesi gereken Sedat Yalçın gibi başarılı ve beyefendi bir il başkanını hiç de hak etmediği şekilde yıpratan Genel Merkez yöneticileri apar topar Bursa’ya geldiler.

Teşkilat Başkanı Haluk İpek ile yardımcıları Zeyit Aslan ve Agah Kafkas gün boyu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de hazır bulunduğu ortamda milletvekilleriyle görüşüp “Cafer Yıldız’ın çekilmesini” istediler.

Fakat…

“Bu hâle kim getirdiyse o çözsün” cevabı çoğunluk tarafından dile getirildi. Yıldız da çekilmeyi kabul etmedi.

Genel Merkez ekibi dün akşam saatlerinde Devlet Bakanı Faruk Çelik’le bir araya gelip kongrenin ertelenmesini konuştular. Büyükşehir Konutu’ndaki toplantıya daha sonra Yıldız da davet edildi.

Yazımızı hazırladığımızda toplantı üç saati aşmıştı. Dışarıda ise yeni üç ihtimal konuşuluyordu:

Ya iki adaylı yarış olacak. Ya Sedat Yalçın çekilecek, ya da kongre iptal olacak.

Cindoruk’un dönüşü Bursa’dan başladı

Gelişmeleri bu sütunlardan en doğru şekilde aktardık…

Süleyman Demirel’in direkt olarak “Sen son askerliği yapmanı istiyorum” çağrısı üzerine harekete geçen Hüsamettin Cindoruk yalnız DP’yi değil, uyuklayan siyaseti de harekete geçirdi.

O süreçte neler gördük neler.

Tek bir merkezden yönlendirilmişcesine adeta tek tip metinlerle Cindoruk karşıtı yayınları okuduk. 1960’lardan beri demokrat kimliğiyle tanınan ve saygı gören Cindoruk’un ne darbeciliği, ne de Ergenekonculuğu kaldı.

O süreçte…

“Cindoruk’un adaylığı Bursa delegelerini böldü” yazdığımızda, hatta çoğunluğun Cindoruk’tan yana oluştuğunu vurguladığımızda, resmi beyana itibar edip “3-5 oydan fazla alamaz” diyenler oldu.

Oysa…

Dün akşam şu gerçeği herkes kabul etmek zorunda kaldı:

Bursa delegasyonu, eski ağabey hatırıyla tercih belirleyip Cindoruk’tan yana tavır alınca, DP kurultayının kaderi de belli oldu.

Nitekim…

İlk tur oylamada Cindoruk 480, Soylu 448 oy, Mehmet Ali Bayar ise 12 oy alırken; Bursa, Balıkesir ve Manisa’nın oy kullandıkları sandıktan Cindoruk için 47,  Soylu için de 35 oy çıktı. Manisa’nın tümüyle Soylu’ya oy verdiği biliniyor.

İkinci turda Cindoruk 537’ye çıkarken Soylu 391’e inince adaylıktan çekildi. Bursa sandığından ise Cindoruk’a 31 oy çıktı.

Sonuçta…

DP delegesi Demirel’i sevdiğini, Cindoruk’a inandığını gösterdi. Soylu ise kendi delegesiyle yenildi.

Hem en büyük, hem en modern, hem en güvenilir: Bursa Kent Hali

Belli bir yaşın üstünde olanlar hal denildiğinde önce İnönü Caddesi üzerinde, Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin karşısındaki dükkanları anımsıyorlar.

Sonra…

Bursa’nın gelişimi doğrultusunda daha büyük bir hal binası gerekti ve bu kez aynı caddenin, yani İnönü Caddesi’nin sonuna modern bir hal binası yapıldı.

O modern bina ise geçen süreçte kent merkezinde olmanın sorunları ile karşı karşıya kaldı.

Hatta…

Alt tarafındaki mahalleleri bile etkileyen bazı sıkıntıların kaynağını oluşturdu.

Son 20 yıla baktığımızda, halin kent dışına çıkarılması tartışmalarına rastlıyoruz.

Çünkü…

Gerek kamyonların ulaşmaları, gerek mahallelerle hal arasındaki sıkışıklık, gerek modern olarak yapılan binanın bugünün koşullarına göre çok ilkel kalması yeni bir hal binası arayışlarını hızlandırdı.

Nitekim…

İki yıl önce yeni hal binasının Gürsu’ya yapılması söz konusu olduğunda heyecan bile buldu. Ama, bazı sivil toplum örgütlerinin itirazlarından sonra Büyükşehir ile Gürsu belediyeleri arasında anlaşmazlık çıktı.

İlginçtir, o anlaşmazlığın nedenleri de tam anlaşılamadı.

Fakat…

Başlangıçta Gürsu’da yeni hale sıcak bakan geçen dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin çok tartışılan bir kararla, hal yapmak için başka bir yer aramaya yöneldi.

Öyle ki…

Bu nedenle siyasi kriz bile yaşandı.

Tartışmalar bugün artık geride kaldı. Çevre Yolu’nun kenarına, Görükle yakınına yapılan yeni hal binasının yeriyle Gürsu’yu karşılaştırmanın da bir anlamı kalmadı.

Fakat…

Hikmet Şahin döneminde yapılan binaya bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz:

Muhteşem bir hal binası oldu.

Üstelik…

Türkiye ve Avrupa’nın, tıpkı reklamdaki gibi hem en büyük, hem modern, hem de sağlıklı ürün açısından en güvenilir hali Bursa’da hizmete girdi.

••••••••••

Hafta içinde…

Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Galip Toplan ile yönetim kurulu üyesi Feridun Özyüksel ziyaretimize geldiler.

Uzun uzun Bursa’nın hal gelişimini konuştuk.

“Hal binası tahminimizden daha mükemmel oldu. Böyle bir hale sahip olduğumuz için kendimizi şanslı kabul ediyoruz. Üstelik bu hal, Bursa markasına çok yakıştı” dediler.

Halde…

132 işyeri var. Ancak şu anda 85’i dolu. 60 işyeri eski hal binasından, 24 de patates halinden gelmiş.

Önemli bir uyarı yaptılar:

“Biz burada yaptığımız satıştan belediyeye yılda eski parayla 7-8 trilyon rüsum ödüyoruz. Fakat Bursa’ya kaçak ürün girişi önlenemiyor. Eğer önlenirse rüsum 15 trilyona çıkar.”

Şunu da eklediler:

“Aslında bu kaçak ürünler pazarlarda da haksız rekabete yol açıyor. En büyük zararı da vergi kaybı yaşayan devlet ve belediye görüyor.”

Bir de üzüntüleri var:

“Ne yazık ki polisimizden kaçak ürün girişini önlemeye yönelik yardım alamıyoruz. Oysa bu denetimde polis de yerini alırsa başarıya ulaşılır.”

Bu noktada…

Bursa Hali’nin bir başka önemini özellikle vurguladılar:

“Türkiye’de laboratuvarı olan tek hal biziz. Her gün tüm ürünler laboratuvar denetiminden geçiyor.”

Sonra da şu çağrıyı yaptılar:

“Vatandaşımız Bursa Hali’nden çıkan her türlü sebze ve meyveyi gönül rahatlığı içinde yiyebilir. Çünkü hepsi denetimden geçiyor ve en sağlıklı ürünler.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 17-05-2009

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*