Çelik çizmeyi giydi, kulis yine değişiyor

Çelik çizmeyi giydi, kulis yine değişiyor  Başbakan Erdoğan`ın kararının AK Parti teşkilatına tebliğinde yaşananlar yeni gelişmelere yol açtı. Tebligat ve Erdoğan`ın kararının gerekçesi raporun gerçek olmadığı anlaşılınca Faruk Çelik dün akşam Bursa`ya geldi…


Ankara’ya çağrılan AK Parti teşkilatlarına “Başbakan Erdoğan’ın, Sedat Yalçın’la devam kararı” tebliğ edildi, kongrenin tek listeli olması telkininde de bulunuldu.

Gelişmeleri dün bu sütunlarda aktarırken, Nevşehir Milletvekili Rıdvan Köybaşı’nın seçim sonra Bursa’ya gelip “ilçe başkanlarının tümünün Sedat Yalçın’ı desteklediği” şeklinde rapor verdiğini, bu raporun karar organı MYK’da “Yalçın’la devam” kararına dönüştüğünü, teşkilata da Başbakan’ın tebliğini getirdiğini aktardık.

Dahası…

“AK Parti Genel Merkezi’nde Faruk Çelik’i Bursa’da küçük düşürmek isteyenler olduğunu” da vurguladık.

Kongrenin kırılma noktasını da bu oluşturdu.

Köybaşı’nın böyle bir raporu hiç yazmadığı ortaya çıktı. Devlet Bakanı Faruk Çelik ile özel hesapları olan Teşkilat Başkanı Haluk İpek ile Yardımcısı Zeyit Aslan’ın, Bursa kongresine müdahale etmek için “raporda böyle bir ifade olduğu” bilgisini MYK’da karara dönüştürdükleri ve Başbakan’ın da böyle bilgilendirildiği anlaşıldı.

Bunlar ortaya çıkınca, Devlet Bakanı Faruk Çelik programlarını iptal etti ve dün akşam Bursa’ya geldi.

Üstelik…

Çizmeleri giydi ve kulislerin de tam ortasına girdi.

Çıkan sonuç ise şu:

Pazar günü AK Parti kongresi kesinlikle iki listeli olacak.

Yani, İl Başkanı Sedat Yalçın’ın karşısına Cafer Yıldız da çıkabilir, başka bir isim de bulunabilir.

Çevre korumada ilk: Koruma Kurulu Avdancık’ı durdurdu

Gelişmeyi ilk kez 7 Nisan 2009 günü bu sütunlardan “Doğayı delik deşik eden taş ocakları şimdi gözünü tarihi mirasa dikti, Avdancık tehlikede” başlığıyla Bursa kamuoyuna duyurduk.

Kısa adıyla Gümçed olarak bilinen Güney Marmara Doğa Kültür ve Çeve Koruma Derneği Genel Başkanı Adnan Önürmen, mermer ocağı açılmak istenen Avdancık’ta, Bizans döneminden kalma tarihi mağaranın tehdit altında olduğunu söylemişti.

Ardından…

13 Nisan 2009 günü “Avdancık’ta tarihi tehdit eden taş ocağı için dava açıldı” başlığıyla, Gümçed’in İdare Mahkemesi’ne durdurma davası açtığını, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na da itiraz ettiğini aktardık.

Dün ise…

Bursa’daki çevre hareketi adına çok önemli gelişme yaşandı ve çevre korumada bir ilk gerçekleşti.

Çünkü…

Bölge Koruma Kurulu Müdür Vekili Serpil Arık imzasıyla Gümçed’e gelen yazının son bölümü şöyleydi:

“…Müdürlüğıümüz uzmanlarınca yerinde yapılan inceleme sonucunda tespit edilen ve KTVKK’nın 6. Maddesindeki Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlığı örneklerinden olan tarihi mağaranın 3386 ve 5226 sayılı yasa ile değişik 2863 sayılı yasa kapsamında tescil durumu Kurulumuzda değerlendirilecek olup, bu aşamaya kadar 1/25000 ölçekli haritada sınırları belirlenen tarihi mağaranın bulunduğu alanda mermer ocağı faaliyetinde bulunulmaması…”

Gelinen noktada…

Mermer ocağının Koruma Kurulu kararıyla durdurulması gerçekten de, Bursa’da çok önemli bir çevre koruma sonucu oluşturdu.

Dünya Çiftçiler Günü’nde, bereketli üretim dileğinin yerini tarımın ekonomik çöküntüsü aldı

Bugünün çiftçiler açısından çok özel: Dünya Çiftçiler Günü.

Yakın süre öncesine kadar, “dünyanın kendi kendini besyleyebilen birkaç ülkesinden biri” kabul edilen Türkiye, son 30 yılda “tarımda hızla gerileyen bir ülke” konumuna geldi.

Dahası…

Eğer Avrupa Birliği yolunda ilerleyebilirse, önüne çıkacak önemli konulardan biri de tarım nüfusu olacak.

Çünkü…

Türkiye’nin tarım nüfusunu azaltılması isteniyor.

Bu da…

Kırsaldaki yaşamı kentlere yönlendirecek, tarımsal üretim daha da olumsuz etkilenecek ve azalacak.

Gerçi…

Günümüzde ithalat daha ucuz maliyetli görülüyor ama, bir ülkenin kendi gıdasını kendisinin yetiştirmesi kadar önemli bir şey olabilir mi?

••••••••••

Neyse…

Bu derin konudan günümüze dönelim ve 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’ne bakalım.

Eskiden…

Yani, geçmiş yıllarda her il ve ilçede Ziraat Odaları önderliğinde Dünya Çiftçiler Günü ayrı ayrı kutlanırdı. Bursa’da da en faali İnegöl Ziraat Odası olurdu.

Yerel etkinliklerde, tarım ve çiftçi sorunları ele alınır, yaşananlar buradan kamuoyuna yansırdı.

Bu yıl…

Ziraat Odaları Genel Merkezi, her il ve ilçede ayrı kutlama yerine Ankara’da tek bir kutlama planladı ve 720 Ziraat Odası Başkanı’nı bugün için Ankara’ya çağırdı.

Oda başkanları, sabah 10.00’da Anıtkabir’e çelenk koyacaklar, sonra da Karayolları salonunda büyük bir toplantı yapılacak.

Ankara’da tek toplantı fikrinin iki ana nedeni var.

Birincisi…

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ilçelerdeki Ziraat Odaları’nın ekonomik yapılarının zayıflaması ve özel gün kutlaması maliyetinin giderek yükselmesi.

İkincisi…

Bir araya gelindiğinde daha gür bir ses çıkarılabilmesi ve mesajın bu sayede tek merkezden verilmek istenmesi.

Toplantı için…

Bursa’daki 14 Ziraat Odası’ndan 13’ünün başkanı dün Ankara’ya gitti. Yalnızca Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca mazereti nedeniyle gidemedi.

••••••••••

Giderken…

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şaban Yurttaş, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Cevdet Altın ve Mudanya Ziraat Odası Başkanı Nail Döner bir çay içimi uğradılar.

Hepsinin de dilinde tarım sektörünün giderek zayıfladığı ve çöküntüye girdiği vardı.

Dediler ki:

“Son 10 yıldır tarımın içi bilinçli olarak boşaltıldı. Son 3 yıldır da her yıl en az bin kişi tarım dışı kaldı. Kimileri bununla övünüyor ama, yaşanan ekonomik kriz tarımın önemini daha da arttırdı.”

Soruna şöyle işaret ettiler:

“Tarım kesimi kendi kaderine terkedildi. Çiftçi altından kalkamayacağı kadar borç yüküne girdiği halde üretmeye çalışıyor. Borcunu krediyle ödeyebilmek için de bir bankadan diğerine koşuyor. Maalesef içinde bulunduğumuz durum bu.”

Nilüfer’de bir ilk: Kadın Başkanvekili

Yoğun gündem arasında bizim mi dikkatimizden kaçtı, yoksa Nilüfer Belediyesi mi Bursa siyaset tarihine bir ilk olarak geçecek uygulamayı henüz duyurmadı bilemiyoruz.

Dünkü gazetelerde Bursa adına gerçekten önemsediğimiz bir habere rastladık.

Haberde…

Nilüfer Belediye Başkanvekili olarak Perihan Balcı’nın plaket aldığı duyuruluyordu.

Perihan Balcı’yı geçen dönem Nilüfer’in en büyük mahallelerdinden Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı olarak tanıdık. Kendisi gibi kadın azalarla birlikte mahallesinde önemli işler yaptı.

Bu dönem de Nilüfer Belediye Meclisi’nde.

Bununla birlikte…

Belediye Başkanvekili olması, aynı zamanda Bursa’da bir başka ilk anlamına geliyor.

Daha açık söylemek gerekirse, Bursa’nın ilk kadın belediye başkanvekili olarak siyaset tarihindeki yerini aldı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 14-05-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın