Şahin`in mağduriyet stratejisi seçimi nasıl etkiler?

Şahin`in mağduriyet stratejisi seçimi nasıl etkiler?  AK Parti aday göstermeyince DP`den aday olan Hikmet Şahin seçim kampanyasını mağduriyet üzerine kurdu. Acaba bu söylem Şahin`e ne kazandırır, seçim sürecini nasıl etkiler, seçime kadar daha neler olabilir?


Bugüne kadar yaşanmamış derecede çok ilginç bir yerel seçim süreci yaşıyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in, AK Parti’den yeniden aday gösterilmeyince DP’ye geçmesiyle başlayan bir süreç bu.

Bu süreçte…

Şahin stratejisini “mağduriyet” üzerine kurdu.

Hatta…

Evlere dağıttığı önyüzü yeşil baskılı zarftaki mektupta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı referans gösterdi. “Son sözü sandıkta siz söyleyeceksiniz” dedi ve devam etti:

“Mağdur edildiğimize inanan ve başarılı bir başkanın devam etmesi gerektiğini savunan vatandaşlarımızın yoğun ısrarı nedeniyle bu kez Türkiye’nin köklü partisi Demokrat Parti çatısı altında aday olmaya karar verdim.”

Son sözü şu:

“Son sözü Bursa halkı söyleyecektir. Çünkü, yüce halkımız yüreğinin sesini dinler, yapılanları takdir eder, kıymet bilir.”

Derken…

Anavatan İl Başkanı Ahmet Kömbe’nin itirazıyla İl Seçim Kurulu tarafından Şahin’in adaylığı iptal edildi. Bu kararı da Yüksek Seçim Kurulu bozdu.

Sonrasında…

Hikmet Şahin, önceki akşamdan itibaren “mağduriyet” söylemininin dozunu arttırdı. Önünün kesilmek istendiğini söylemeye başladı.

Siyasette mağduriyetin çok özel bir yeri olduğu gerçek.

Nitekim…

Bu söylemin seçim sürecinde Şahin’e getirisi olacabileceği de ortada.

Tabiii…

Rakipleri, Kömbe’nin itirazıyla Şahin’in elde ettiği koza karşı bir hamle geliştirmezlerse.

Ancak…

Yalnızca mağduriyet üzerine kurulu kampanya da ters sonuçlara yol açabilir.

Buna karşın…

Şu anki anketler, Şahin için büyük bir değişim göstermiyor.

Batı Trakyalıların ve soydaşların isteklerinin hemen hemen tamamı çözüme kavuşturuldu

Bursa her yerden göç alan bir kent. Anadolu’nun tüm illerinden ve Trakya kentlerinden gelip Bursa’da yaşayanlar var.

Buna karşın…

Bursa’da hiç de azımsanmayacak büyüklükte göçmen nüfusu var.

Bu kapsamda…

Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin en çok tercih ettikleri iller sıralamasında Bursa ilk sırada yer alıyor.

Hatta…

Bulgaristan göçmenleri için oluşturulmuş yerleşim bölgeleri var.

Öyle ki…

Bursa’nın soydaş nüfusu, küçük bir Anadolu kentinden bile fazla.

Yine…

Batı Trakya’dan gelen göçmenlerin çok önemli bölümü Bursa’da yaşıyor.

Daha değişik bir ifadeyle söylemek gerekirse, Bursa kent nüfusunun önemli bir bölümünü de Batı Trakya’dan gelen göçmenler oluşturuyor.

Kosova ve Üsküp gibi sembol olmuş bölgelerden gelenler de Bursa nüfusu içinde önemli bir yer tutuyor.

Yanı sıra…

Ahıska’dan Türkiye’ye göç edenlerin neredeyse tamamı Bursa’da ikamet ediyor.

••••••••••

İşte…

Batı Trakya’dan gelen göçmenler ve Bulgaristan’dan gelen soydaşların böylesine nüfus yoğunluğu oluşturdukları Bursa’da, hükümetten bazı beklentileri vardı.

Sorunlarını…

Değişik dönemlerde, siyasi iradenin Bursa’daki temsilcisi konumunda olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e ilettiler.

O da…

Gerek Bakanlar Kurulu, gerek bürokrasi nezdinde çalışmalarda bulundu, kendi bakanlığını ilgilendiren konularda da bizzat devreye girdi ve kendisine iletilen sorunları çözmeye, istekleri yerine getirmeye çaba gösterdi.

Bunun sonucunda…

Öncelikle 1989’dan bu yana Bulgaristan’la çözülemeyen sosyal güvenlik sorunları aşıldı ve soydaşlarımız emeklilik hakkına kavuştular.

İkinci olarak…

Yine Bulgaristan’dan zorunlu göçle gelenlerden alınan arsa ve konut payı paralarının geri ödenmesini sağladı.

Üçüncüsü…

Batı Trakyalıların çok önemsedikleri, yurtdışına çıkışta alınan harç bedeli 70 TL’den 15 TL’ye indirildi.

Dördüncüsü…

Göçmenler ve soydaşlardan ikamet tezkeresi olmayanların çalışamamaları ciddi bir sorun oluşturuyordu, o sorun da çözüldü.

••••••••••

Böylece…

Batı Trakyalıların ve Bulgaristan’dan gelen soydaşların dernekleri aracılığıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e iletmiş oldukları sorunlar ile beklentileri karşılanmış oluyor.

Buna bakarak…

Bakan Çelik’in, göçmen ve soydaşlara verdiği sözleri yerine getirdiğini söylemek mümkün.

Bununla birlikte…

Bursa’dan Balkanlara uçak seferi için yapılan istekler var ki, Çelik’in bu konuyla da yakından ilgilendiği ve sonuç almak üzere girişimlerini sürdürdüğü biliniyor.

İkbal Polat’tan sosyal projeler

Seçim yarışında, siyasi parti şemsiyesi çok önemli. Çünkü, siyasi partiler adaylara öncelikle güç veriyorlar. Adaylar da çevrelerinde birlikte hareket edebilecekleri kadrolar buluyorlar.

Buna karşın…

Bağımsız olarak yola çıkan adaylar, kendi oluşturdukları ekipler ve destekleyen gruplarla siyasi partilere karşı mücadele veriyorlar.

Örneğin…

Büyükşehir Bağımsız Adayı İkbal Polat gibi.

Aslında…

Polat seçim yarışına bağımsız giriyor ama, tek başına değil. Toplumsal mücadele verdiği sivil toplum örgütleri ile Bursa Halk Meclisi ve Birlikte Başarabiliriz Platformu yalnız bırakmıyorlar. Yöneticisi olduğu ÖDP de destek veriyor.

Bu noktada…

Büyükşehir Bağımsız Adayı Polat’ın yerel yönetim konusuna farklı bir bakışı var. Daha çok “sosyal projeler ile günlük yaşamın gerçekleri ve demokrasi” üzerinde duruyor.

“Sorunları hemşerilerle birlikte çözeceğiz” yaklaşımının ilk adımını kolay ulaşım ve su oluşturuyor.

İkinci adımı “Bursa’ya demokrasiyi getirme” gerekliliği oluşturuyor.

Üçüncü adımda ise “ümüğümüzü sıkanların yaptığı tahribatı azaltmak” var.

Bu noktada…

Sosyal problemlerin çözümüne özel önem veren Polat, kadınların sorunlarının çözümünü ilk sıraya koyuyor.

Sonra da şöyle sesleniyor:

“Birlikte karar alabileceğimiz, birlikte çözüm bulabileceğimiz ortak karar süreçleri oluşturacağız.”

Yıldırım için özel açılımlar

Murat Baytan’ı biz Anavatan Partisi Osmangazi İlçe Başkanı olarak tanıdık, Bursa siyasetinin genç ve umut veren isimlerinden biri gördük.

Sivil toplum örgütlerinde de görevler üstlenen Baytan’a partisi, 29 Mart seçimleri için Yıldırım Adayı olma görevi verdi, o da siyasi sorumluluk bilinciyle kabul etti.

Üstelik…

Olay Medya’yı ziyarete geldiğinde gördük ki, çok kısa süreye sıkışmasına karşın dersine çok iyi çalışmış ve Yıldırım’ı iyi etüd etmiş, eksikleri tam görmüş. Bu da ona sorunları doğru tespit edebilme özelliği kazandırmış.

Ortaya da Yıldırım için özel açılımlar çıkmış.

Seçim beyannamesini ilçe yönetimi ve planlama, ulaşım, kültür-sanat-turizm ve eğitim olarak dört ayrı çerçeveden oluşturmuş.

Yönetim anlayışında kentsel dönüşümü ve sosyal konuları çok önemsiyor.

Ağaköy’den İl Genel Meclisi’ne…

Meyve yetiştiriciliği ve ihracatıyla Bursa’nın en gözde ve cazibe merkezi köylerinden Ağaköy’de 14 yıl süreyle Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı yapan, çalışmalarıyla örnek olan Rıdvan Özdemir siyasete girdi.

29 Mart’ta yapılacak seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nin Gürsu listesinin ilk sırasından İl Genel Meclisi’ne aday olan Özdemir seçim çalışmalarına da başladı.

Katıldığı toplantılarda büyük ilgi gören Rıdvan Özdemir, daha çok tarımsal sorunlar üzerinde duruyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 26-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın