İlk miting Erdoğan`dan, son nokta Baykal`dan

İlk miting Erdoğan`dan, son nokta Baykal`dan  Seçim döneminin Bursa`daki ilk mitingini Başbakan Erdoğan 14 Mart Cumartesi günü yapacak. Erdoğan bazı açılışlara da katılacak. CHP Genel Başkanı Baykal ise mart ayının ikinci yarısında seçime yakın gelecek…


Geri sayım sürüyor… Seçime artık 35 gün kaldı. Adaylar sahaya, liderler de meydanlara çıkıp çalışmaya başladılar.

En çok sayıda miting yapacağı görülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim sürecinde Adalet ve Kalkınma partisi Genel Başkanı olarak miting planlamasının son şekli belli oldu.

Buna göre…

Bursa’da seçim döneminin ilk mitingini 14 Mart Cumartesi günü AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Üstelik…

Bursa mitingi 14 Mart günü Erdoğan’ın ikinci mitingi olacak. Önce saat 12.00’de Yalova’da miting yapacak olan Erdoğan, saat 15.00’de de Şehreküstü Meydanı’nda Bursalılar ile buluşacak.

Gelirken de Gemlik’e girip şehir turu atacak.

Ayrıca…

Erdoğan’ın mitinginden sonrası için de bir dizi etkinlik hazırlanıyor.

Örneğin…

Akçalar Sanayi Bölgesi’nde Karsan’ın yeni fabrikası ile Yıldırım Belediyesi Akçağlayan Konutları’nın açılışları var. Yine, vatandaşlığa kabul edilen Ahıskalılar’ın düzenleyeceği büyük bir toplantı söz konusu.

Öte yandan…

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Bursa mitingi için de hazırlıklara başlandı. CHP Genel Merkezi ilk aşamada, “Mart ayının ikinci yarısı, seçime yakın bir tarih” üzerinde çalışıyor.

Bu da son mitingi Baykal’ın yapacağı anlamına geliyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin programı henüz belli olmadı.

Bahçeli’nin gelip gelmeyeceği de, gelirse ne zaman geleceği de henüz belli değil.

Şahin’in aday olamaması ne gibi sonuçlara yol açar, itirazı yapan Kömbe ise nasıl etkilenir?

Açık açık söylüyoruz… 1977 genel seçimlerinden buyana yapılan tüm seçimleri gazeteci olarak izledik.

Ama…

Bu seçim gibi seçim dönemi hiç görmedik.

Örneğin…

İlk kez, siyasi partilerin büyük bölümü adaylarını başka partilerden seçti.

1968’de Kemal Bengü’den bu yana, partisi tarafından aday gösterilmeyince başka partiden aday olana rastlanmamıştı.

Kimi siyasi partilerin başvuru listelerini İlçe Seçim Kurulu’na yetiştirememesine de ilk kez tanık olduk.

Yine…

Bir siyasi partinin il başkanının, bir başka siyasi partinin adayına itiraz etmesini de ilk kez gördük.

••••••••••

Bu sütunlarda dün…

Anavatan Partisi İl Başkanı Ahmet Kömbe’nin yaptığı itiraz üzerine, İl Seçim Kurulu’nun, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in Demokrat Parti’den adaylığını iptal ettiğini duyurduk.

Karar Bursa için ilk olması kadar, siyasete yansımalarıyla da çok önemli.

Çünkü…

Dünden beri bazı çevrelerde, Kömbe’nin Şahin’e neden itiraz ettiği tartışılıyor. Herkes baktığı pencereden gördüklerine göre yorum yapıyor ve sonuca ulaşıyor. Kömbe’yi kınayan da var, alkışlayan da.

Kömbe ise, “neden itiraz ettiği” sorularına çok açık cevap veriyor:

“Anavatan Partisi ile hiç kimse alay edemez, küçük düşüremez. Ben İl Başkanı olarak partimin onurunu korumak için böyle davrandım.”

Itiraz gerekçesini şöyle açıklıyor:

“Nilüfer adayımız sırada olduğu halde, başvuru belgesinin üzerine saat 17.04 yazıldığı için aday olamadı. Ben Seçim Kurulu’ndaki siyasi parti temsilcileri için il başkanlarını aradım. Hepsi destek vereceklerini söylediler ama DP ve CHP temsilcileri itirazımızın reddi için imza attılar. AKP ve MHP temsilçileri ise toplantıya katılmadı.”

Ayrıca…

O gün DP İl Başkanı Füsun Yaşar’ın telefonlarına çıkmamasına da içerlemiş.

••••••••••

Gerçi…

İl Seçim Kurulu’nun, Hikmet Şahin’in adaylığını iptal eden kararına Demokrat Parti de Yüksek Seçim Kurulu’da itiraz etti ama, yasa ve emsal karar nedeniyle itirazdan sonuç çıkacağı sanılmıyor.

Kaldı ki…

Adaylık süreci bittiği için, bundan sonra Şahin’in bağımsız aday olabilmesi de mümkün değil.

Bugün tartışılan ise şu:

Kömbe’nin itirazıyla adaylık hakkını kaybeden Hikmet Şahin mağdur mu oldu, seçim yenilgisinden mi kurtuldu?

Anketlere bakılırsa…

Şahin’in olası bir seçim yenilgisinden kurtulduğu izlenimi doğuyor.

Buna karşın Şahin şöyle bir gerekçe elde etti:

“Ben seçimi kazanacaktım ama, birileri Anavatan İl Başkanı ile organize hareket ederek adaylığımı engellediği için mağdur oldum.”

Fakat…

Şu bir gerçek ki, bu seçime Anavatan Partisi İl Başkanı Ahmet Kömbe damgasını vurdu.

SP Urfa’da Şahin’in hatasına düşmedi

Siyasi Partiler Yasası 40. maddesinin c fıkrası, bir siyasi partide aday adayı olarak önseçim ya da merkez yoklamasına giren kişinin bir başka partiden aday olamayacağını hükmediyor.

İl Seçim Kurulu da bu maddeye dayanarak, AK Parti’de merkez yoklamasına giren Hikmet Şahin’in DP’den adaylığını iptal etti.

Benzer durum Şanlıurfa’da da vardı. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, aday gösbterilmeyince AK Parti’den ayrılıp SP’ye geçti ama seçime yasa nedeniyle bağımsız aday olarak giriyor.

Yani, Şahin’in düştüğü hataya düşmedi.

Aşkın’dan Çelik’e ağabey nasihatı

Anavatan Partisi bugünkü seçim sürecinde “en mütevazı partiler” arasında yer alıyor ama, kadroları nedeniyle “en deneyimli parti” özelliğinde.

Nitekim…

1983’ten beri Anavatan Partisi adına belediye başkanlığı yapan Ekrem Barışık ve Erdem Saker’in yanısıra Mimarlar Odası başkanlığı yapan Orhan Efe’nin katkılarıyla içerik olarak zengin seçim beyannamesi hazırlamış.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İlhan Aşkın ise bu kente 8 yıl milletvekili olarak hizmet etmiş, Devlet Bakanı olarak emek vermiş deneyimli bir siyasetçi.

Dün açıkladığı seçim beyannamesinde en çok ilgimizi çeken ise Gemlik Körfezi’nde deniz yoluyla toplu ulaşım oldu.

Aslında…

Bursalılar pek farkında değil ama, Gemlik Körfezi’ni çevreleyen yerleşim birimleri bir birinden kopuk. O bağlantı denizden sağlandığında, ekonomik olarak da ciddi kalkınma getirecek.

Bu arada…

Hikmet Şahin’li Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirirken, Aşkın’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e de eleştirileri oldu.

Örneğin…

Çelik’in Merinos ve Kent Meydanı projelerini zamanında eleştirmemesini “ihmal” olarak gördü ve “genç Bakan arkadaşına ağabey nasihatında” bulunurken “dikkatsizliği nedeniyle kul hakkına yol açtığını” söyledi.

Buna karşın…

Çelik’in Nilüfer’de ev ev dolaşmasını ise “normal” buldu ve “Ben de olsam yapardım” dedi.

Son karar: Ayhan Özbek de yok

17 Şubat Salı günü siyasi partilerin adaylarını İlçe Seçim Kurulu’na saat 17.00’ye kadar teslim etmeleri gerekiyordu.

Nilüfer’de Anavatan Partisi Adayı Gülten Yıldırım ile Yıldırım’da Saadet Partisi Adayı Ayhan Özbek zamanında evrak yetiştiremedikleri için seçime girme hakkını kaybettiler.

İlk aşamada…

Nilüfer’de Yıldırım itirazından sonuç alamadı. Fakat Yıldırım’da Özbek’in kaza yaptığı için yetişemediği  gerekçesini İlçe Seçim Kurulu, siyasi parti temsilcileri oylarıyla kabul etti.

Bu kez de aynı durumda olmasına karşın bağımsız aday olamadığını iddia eden Sinan Beydilli’nin itirazı üzerine Özbek için seçime giremeyeceği kararı verildi.

Bu karara yapılan itiraz ise dün reddedildi. Böylece, Ayhan Özbek’in Yıldırım’da SP Adayı olarak seçime girme şansı kalmadı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 24-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın