Erdoğan’ın sitemi ve il başkanlarına seçim uyarısı

Erdoğan’ın sitemi ve il başkanlarına seçim uyarısı  Başbakan, yanına Bursa İl Başkanı Yalçın’ı aldığı özel toplantıda bazı adaylara sitem etti, seçim uyarıları yaptı. Meclis listelerini hafta sonu Seçim Kurulları’na verecek AK Parti, Nilüfer’e sürpriz hazırladı…


Ankara’da cuma günü Adalet ve Kalkınma Partisi’nin her ay düzenli yaptığı il başkanları toplantısı vardı. İl başkanlarının yanısıra il kadın ve gençlik kolu başkanlarıyla belediye başkanlarının da katıldıkları toplantının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yalnızcail başkanlarıyla toplantı yaptı.

Böyle bir toplantı ilk kez oluyordu.

AK Parti Genel Merkezi’nde, Genel Başkan katındaki toplantı salonunda gerçekleşen ve seçim stratejilerinin ele alındığı bu özel buluşmada Başbakan’ın yanına Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın oturdu.

Erdoğan il başkanlarına öncelikle seçim güvenliği ile ilgili uyarılarda bulundu:

“Önümüzdeki süreçte; Apo’nun yakalanıp getirilmesi, Nevruz ve Sevgililer Günü gibi bazı özel günler var. Bu günleri istismar ederek provokasyonlar olabilir. Bu gibi provokasyonlara karşı teşkilatlar dikkatli olmalı.”

Sonra da…

Adayların belirlendiği sürece döndü ve içinde kalan bir konuyu açtı:

“Adaylarımızı belirlerken samimi ve hakkaniyetli olmaya özen gösterdik. Ama bazı arkadaşlarımız aday olamadılar. Buna karşın 1-2 istisna dışında partimize ve davamıza bağlı kaldılar. Bu da beni çok mutlu etti.”

Şöyle devam etti:

“Ne yazık ki 1-2 arkadaş bu stresi kaldıramadı. Ama hepsi bizi anladılar. Bu da partimizin kurumsallaşması açısından çok önemli.”

O anda…

Yani 1-2 istisnadan söz ettiği anda, salondaki gözler, Başbakan’ın yanında oturan Bursa İl Başkanı Yalçın’a çevrildi.

AK Parti’de meclis mesaisi… Listeler hafta sonunda Seçim Kurulu’na veriliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan il başkanlarıyla yaptığı özel toplantıda, seçim güvenliğiyle ilgili uyarıları ve aday olamayan 1-2 kişinin ayrılıklarıyla ilgili değerlendirmelerinin yanında, önümüzdeki sürece yönelik isteklerde de bulundu.

Örneğin…

Belediye ve il genel meclisleri aday listelerinin hazırlanışında il başkanlarından şuna dikkat etmelerini istedi:

“Listeleri hazırlarken toplumun her kesimini ve aday adaylarının tümünü kucaklayıcı davranın. Aday olamayanların da sorun oluşturmadan seçim çalışmalarına katılmalarını sağlayın. Toparlayıcı olun, herkesi değerlendirin.”

Sonra da…

Listelerde yaşanabilecek olası hayal kırıklıklarıyla ilgili genel bir çağrı yaptı:

“Bizde görev çok… Aday olan ya da olamayan herkes işin ucundan tutmalı. Ben aday olamayan arkadaşlarımın adaymış gibi çalışmalarını bekliyorum.”

••••••••••

Bunun üzerine…

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın da hemen harekete geçti. İlçelerdeki belediye meclisleri ve il genel meclisi aday listelerinin parti mutabakatı ile oluşturulması için ilk adımı da Ankara’da attı.

Öncelikle…

Cuma ve cumartesi geceleri Ankara’da partisinin Bursa milletvekilleriyle bir araya geldi.

Görüşmelerde milletvekillerinden ilçe belediye meclisleri ve il genel meclisi listesi için görüşlerini alan Yalçın, bir adım daha attı ve bugün için AK Parti’nin ilçe başkanlarıyla ilçe belediye başkan adaylarını toplantıya çağırdı.

AK Parti İl Başkanlığı’nda saat 13.00’te başlayacak toplantıda, her ilçe ile ayrı ayrı görüşme yapılacak. İlçenin önerdiği aday listesi ile belediye başkan adayının görüşleri alınacak. Yine milletvekillerinin önerileri de değerlendirilecek.

Bu görüşmeler ön çalışma anlayışıyla yapılacak ve böylece başvuru sayısı belli bir rakama indirilmiş olacak.

Ardından…

İl Başkanı Yalçın ortaya çıkan liste taslaklarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le görüşecek. Bu görüşme ise son değerlendirme özelliği taşıyacak.

Böylece…

Belediye meclisleri ve il genel meclisi aday listelerinin hafta sonuna kadar kesin şeklini alması hedefleniyor. Hazırlanan listeler onay için Genel Merkez’e sunulacak.

Genel Merkez onayından sonraki hedefi ise dün Bursa’ya dönüş yolunda Yalçın açıkladı:

“Seçim takvimine göre belediye başkan adaylarımızla belediye ve il genel meclisi aday listelerini 17 Şubat’a kadar İlçe Seçim Kurulları’na vermemiz gerekiyor. Ama biz hazırlıklarımızı bu hafta tamamlayacağımız için son günü beklemeyeceğiz ve bu hafta sonu İlçe Seçim Kurulları’na vereceğiz.”

Nilüfer’de kapıları Bakan Çelik çalacak

Herkes biliyor ki, 28 Mart 2004’te yapılan yerel seçimlerden bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticilerinin rüyalarına hep Nilüfer giriyor.

Bu nedenle yıllardır Nilüfer’i kazanmak üzerine hesap ve plan yapıyorlar.

Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer’in adaylığıyla Nilüfer’de iyi bir ivme yakaladıklarını düşünen AK Partililer şimdi de seçime yönelik çok özel hamleler hazırlıyorlar.

Bu hamleler de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik üzerine kurgulanıyor.

Dün…

Çelik’le uygulanacak Nilüfer özel stratejisi ile ilgili ilk bilgiyi AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın verdi

“Nilüfer’de site ziyaretleri planlıyoruz. Üstelik bu site ziyaretlerini Bakanımız Faruk Çelik yapacak. Yani vatandaş zili çaldığı için kapısını açtığında karşısında Bakanı bulacak.”

Özel planlamayla yapılacak bu ziyaretler için “Hoş bir sürpriz olacak” diyen Yalçın şu noktada iddialı: “Nilüfer’de yaşayan herkesle bire bir görüşeceğiz. Ziyaret etmediğimiz site, çalmadığımız kapı bırakmayacağız.”

Bununla birlikte…

AK Parti’nin Nilüfer özel stratejisinde, oluşturulacak belediye meclisi aday listesi de çok önemli yer tutuyor.

Yalçın bunu şöyle açıkladı:

“Işıl Hanım için çok güçlü belediye meclisi listesi hazırlıyoruz. Açıkça şunu söyleyebilirim ki, meclis listesi Işıl Hanım’a yük olmayacak, tam aksine güç katacak.”

Altepe’nin startı perşembeye kaldı

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Adayı Recep Altepe, seçim kampanyasını cumartesi günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla Uzunçarşı ve Okçular Çarşısı’ndan başlatmayı planlamıştı.

Ancak Başbakan Erdoğan adayları Ankara’ya çağırınca prgram salı gününe ertelendi.

Ne var ki, Çelik’in bakanlığıyla ilgili çok önemli bir yasa teklifi çarşamba günü Meclis’te görüşüleceği için, Altepe’nin seçim startı bu kez de perşembe gününe ertelendi.

Ahıskalılar için vatandaşlık yolu

Kafkaslar’dan göçle gelen Ahıska Türkleri’nin çok özel sorunları var. Bunların başında ise, uzun yıllardır mücadele vermelerine karşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamamaları geliyor.

Bu nedenle, Ahıska Türkleri çalışmak alanında yasal engellerle karşılaşıyorlar..

Geçmişte siyasi otorite ilgilenmesine karşın, vatandaşlık sorunu aşılamadığı için Ahısbkalılar’ın sorunlarına çözüm bulunamadı.

İşte…

Bu sorunları gidermenin ilk adımı olan vatandaşlık sorunu için şu sıralar çok önemli adımlar atılıyor. İlk adım da, Adaletü ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan’dan geldi.

Tutan’ın verdiği kanun teklifi Meclis’te kabul edildiğinde, Ahıskalılar’ın vatandaş olabilmelerinin yolu açılacak. Teklifin yakın süreçte görüşülmesi ve yasanın çıkması bekleniyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 09-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın