Bilbordsuz muhalefetin çözümü

Bilbordsuz muhalefetin çözümü: Mobil tanıtım  Seçime hazırlıkta propaganda yöntemleri günün koşullarına göre değişip gelişiyor. Şimdilerde bilbordlar çok önemli. Ancak, bilbord bulamayan muhalefet çok özel seyyar tanıtım yöntemleri geliştiriyor…


Günlük yaşamdaki değişim doğal olarak siyaseti de, seçim propagandasını da etkiliyor.

Örneğin…

1983 seçimleriyle birlikte siyaset televizyon propagandasını öğrendi. Yerel televizyonların gelişmesi bu yöntemin cazibesini giderek arttırdı.

Yanısıra…

Son yerel ve genel seçimlerde bilbord kullanımının siyaset için önemli strateji haline geldiğine tanık olduk.

Adaylar bilbordlardan gülümseyen yüzleriyle el sallayıp halkı etkileyebildiklerini anladılar.

Öyle olunca…

Seçim dönemlerinde bilbordlar daha çok önemsedi.

Bu arada…

Tanıtım yöntemleri de gelişti ve bilbord türevleriyle tanıştık. Dev panoların yanında, kaldırım ve otobüs duraklarına aydınlatılmış çerçeveler kondu.

Yeni bir seçim yaklaşırken, Bursa’daki bilbordlarla kaldırım ve duraklardaki çerçevelerin de adaylar tarafından kullanıldığını görüyoruz.

Öyle ki…

Planlamasını erken yapanlar bilrbordlara çıkarken, bilbord bulamayanlar farklı projeler üretmeye başladılar.

Nitekim…

Bu nedenle kimi muhalefet partileri mobil tanıtım atağına hazırlanıyorlar.

Bunun için de…

Aday posterleri ve parti amblemleriyle giydirilmiş minibüsleri ana caddelerde trafiğin yoğun saatlerinde uygun yerlere park etmeyi ve bu yolla da seçmene ulaşmayı planlıyorlar.

Hatta…

Seyyar tanıtım hazırlığındaki kimi adaylar, aracın üzerinden sinevizyon gösterisi bile düşünüyorlar.

Görüldüğü gibi…

Siyaset tıkandığı anlarda isterse her konuya çözüm bulabiliyor.

Nilüfer CHP’yi belediye meclisi aday listesi için çok sürpriz gelişmeler mi bekliyor?

Her ne kadar 29 Mart yerel seçiminin rekabet ve çekişme özelliğinin Yıldırım’a kaydığı gözlense de, Nilüfer’in bu seçimde de çok özel bir yeri olacağı ortada.

Nitekim…

Nilüfer’de siyasi partilerin belediye başkan adaylarının yanısıra, meclis listeleriyle ilgili her türlü gelişme ilgiyle izleniyor.

Pazartesi günü bu sütunlarda, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yapılan belediye meclisi aday adaylığı başvurularıyla ilgili notlarımızı aktarmıştık.

Benzer bir ilgi, Nilüfer’deki seçime yerel iktidar olarak girecek Cumhuriyet Halk Partisi için de geçerli.

Örneğin…

Bursa kamuoyunun yakından tanıdığı ve kentin çok sevilen isimleri arasında yer alan Dr. Ceyhun İrgil yıllarca direndikten sonra siyasete adım atıp CHP’den Nilüfer Belediye Meclisi için aday adayı oldu.

Yanısıra…

Nilüfer’de yıllarca Milli Eğitim Müdürü olarak yapan Dindar Sezgin ile eski İl Turizm Müdürü Vatan Ercan’ı başvuranlar arasında görüyoruz.

Yine…

Tabip Odası Başkanı Bülent Aslanhan’ın Nilüfer Belediye Meclisi üyeliği için CHP’ye başvurması dikkat çekici.

Ayrıca…

Ka-Der Başkanı Avukat Nilgün Berk ve Bass Bursa Şubesi Başkanı Şahin Özkaya, Eğriderililer Derneği Başkanı Ahmet Kahraman, Malatyalılar Derneği Başkanı Mustafa Tursun da başvuru yaptılar.

Listede…

Avukat Deniz Baykal ve sanatçı Nida Ateş de bulunuyor.

En büyük sürprizi ise Çalı Belediye Başkanı Ali Karamık yaptı.

Cumartesi akşamı Küçük Sanayi’deki Besob Eğitim Merkezi’ndeki dayanışmla yemeğinde rozeti takılıp partiye katılacak olan Karamık, yeni dönemde Nilüfer Belediye Meclisi’nde yer almak için aday adaylığı başvurusu yaptı.

••••••••••

Ancak…

Başvuru listesinin dışında, aday listesinde sürpriz isimler görmek de olası.

Çünkü…

Aday adayları arasında yapılacak tercihler kadar, mecliste yer almaları için önerilen isimler de önümüzdeki günlerde gündeme gelecek.

Doğal olarak…

Böyle bir durumun da beraberinde yeni tartışmaları getirmesi kaçanılmaz gibi gözüküyor.

Konu şu:

Geçen seçimde meclis aday listesi için Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile CHP Nilüfer İlçe arasında anlaşmazlık çıkmıştı. Bozbey’in mecliste görmek istediği kimi isimlere partide karşı çıkılırken, partinin hazırladığı listeye de Bozbey tepki vermiş, hatta istifanın eşiğinden dönmüştü.

Benzer bir tartışma yine gündeme gelebilir.

Üstelik…

Bu kez liste önerisinde bulunanların sayısı daha da artabilir.

Nedeni ortada…

Geçen seçim listeye isim öneren yalnızca Mustafa Bozbey’di. Oysa bu kez Büyükşehir Adayı Sena Kaleli, Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü, İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın da isim önermeleri söz konusu.

Hatta…

Nilüfer’de oturan milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer de bu seçimlerde Nilüfer Belediye Meclisi’nde görmek istedikleri kimi isimleri önerebilirler.

Yani…

Henüz liste hazırlığı başlamamasına karşın, bugünden gördüğümüz şu:

Nilüfer Belediye Meclisi listesi için CHP’nin başı, başvuranlar arasından yapılacak tercihten fazla, dışarıdan önerilecekler nedeniyle hayli ağrıyacak.

Ama…

CHP’nin bu tür sıkıntıları sevdiği de ayrı gerçek.

Cüneyt Özkan ve Nilüfer

Büyükşehir’de Mehmet Gazioğlu’nu, Osmangazi’de Basri Sönmez’i ve Yıldırım’da Cüneyt Karlık’ı aday gösteren Milliyetçi Hareket Partisi’nin Nilüfer’de de sürpriz bir aday açıklaması bekleniyordu.

Doğrusu…

MHP Osmangazi İlçe yönetimindeyken 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için ayrılan Avukat Cüneyt Özkan’ın MHP Nilüfer Adayı olduğu açıklandığında çok kişi şaşırdı.

Dahası…

Büyükşehir ve iki büyük ilçede parti dışından isimlere yönelen MHP’nin Nilüfer’de teşkilat içinden genç bir avukatı aday göstermesine farklı yorumlar getirenler de oldu.

Ama…

Gördüğümüz kadarıyla Özkan çalışmalarına çok hızlı başladı.

Görükleli bir ailenin çocuğu olarak hem bölgeyi, hem partisini iyi tanıyor. Gittiği yerlerde büyük ilgi görüyor. Çalışma temposu ve inancıyla da gerçekten şaşırtıyor.

Anavatan’da işler karıştı

Bugünkü tablo, Anavatan Partisi’nin aday bulmakta zorluk çektiğini, toplumdaki beklentilerin baskısıyla olsa gerek kimi adayların da henüz kesinleşmeden kamuoyuyla paylaşıldığını gösteriyor.

Örneğin…

Dün bu sütunlarda “Anavatan’ın da adayları tamam” başlığı altında, İl Başkanı Ahmet Kömbe’nin açıkladığı aday listesine yer verdik.

Gelien görün ki…

Yaşanan değişikliklerden sonra Büyükşehir’de İlhan Aşkın gündeme geldi. Osmangazi için de Fatoş Öztürk ile Önder Ersoy üzerinde duruluyor.

3 büyük ilçeden kesinleşen tek aday Nilüfer’de Gülten Yıldırım oldu.

Bu arada…

Yıldırım’da adaylığı beklenen İrfan Derici aradı.

“Ben siyasette bir yere geldiysem Anavatan Partisi’nde ilçe başkanlığı yapmama borçluyum” diyen Derici’nin yapılan açıklamalara itirazı var.

Öncelikle Büyükşehir adayının belli olması gerektiğini düşünüyor.

Kendisinin adaylığı için de “Benim Anavatan Partisi’ne vefa borcum var ve sonuna kadar da ödemeye hazırım. Ancak laf olsun diye de seçime girilmez” diyor.

Kararını ise şöyle açıklıyor:

“Bana adaylık önerildiğinde, Büyükşehir için Erdem Saker’in aday olması halinde kabul edebileceğimi söyledim. Bunun dışında bir başvurum yok. Ama Erdem Abi aday olmaya ikna edilemedi. Dolayısıyla ben de yokum ve Uludağ Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı olarak esnafımıza hizmete devam ediyorum.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 05-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın