Recep Altepe hedefine 5 yıl gecikmeyle yürüyor

Recep Altepe hedefine 5 yıl gecikmeyle yürüyor  Erdoğan’ın adaylığını resmen açıkladığı Altepe bu görevi 5 yıl önce hedeflemişti. Başbakan dün stadyum dahil önemli hedefler gösterdi. 5 yılda en çok iş yapan başkan Hikmet Şahin’in finali keşke böyle olmasaydı…


Televizyon karşımızda… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kürsüde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak konuşuyor, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde partisinin adaylarını açıklıyor…

Bir yandan Erdoğan’ı dinlerken, diğer yandan yakın geçmiş bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçti.

Örneğin…

28 Mart 2004 yerel seçimlerine giden süreci anımsadık.

O dönem…

Yıldırım ve Büyükşehir belediye meclisi üyesi olarak Recep Altepe’nin mutlaka belediye başkanlığına aday olması bekleniyordu.

Kimileri…

İlçesi Yıldırım’a aday olmasını uygun görüyordu. O dönem AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı olan Bayram Yıldız ise ısrarla Osmangazi adaylığına davet ediyordu.

Oysa…

Altepe’nin gönlünden Büyükşehir adaylığı geçiyordu. Zaten o da bunu gizlemiyordu. “İki dönemdir Büyükşehir’de belediye meclis üyeliği, grup sözcülüğü yapıyorum. Büyükşehir için de hazırım” diyordu.

Ama…

O dönemin konjonktürü Recep Aktepe’nin gönlünden geçen hedefe yönelmesine engel oldu. Bunun yerine Osmangazi adayı oldu ve seçimden de galip çıkarak makama oturdu.

Aradan 5 yıl geçti…

Recep Altepe, geride kalan 5 yılda Osmangazi Belediye Başkanı olarak gösterdiği yüksek performansla asıl hedefine yürüme fırsatını elde etti.

Üstelik…

Büyükşehir hedefine gecikmeli de olsa yürürken, haklı bir gurur yaşıyor.

Aslında…

Konuya yalnızca 5 yıl gecikmeyle hedefe yürüme olarak bakılmamalı. Çünkü, geçen o 5 yılda Recep Altepe’nin bugünkü Büyükşehir adaylığını getiren çok önemle işlere imza attığını da görüyoruz.

Dahası…

Osmangazi Belediyesi’nin imza attığı büyük projeler Bursa sınırlarında kalmadı. Hatta, ülke sınırlarını bile aştı. Bugün Balkanlar’da, Kafkasya’da ve Afrika’da bile Osmangazi belediyesi olarak Altepe’nin izleri var.

Kısacası…

Recep Altepe, 5 yıl önce hedeflediği Büyükşehir’e büyük projeler gerçekleştirmiş, halkla sağlıklı diyalog kuran başarılı bir belediye başkanı olarak yürüyor.

Bugünkü siyaset tablosu da Altepe’yi 29 Mart’ta yapılacak seçimin favorisi gösteriyor.

Ama…

Cumhuriyet Halk Partisi adayı Sena Kaleli’yi, Milliyetçi Hareket Partisi adayı Mehmet Gazioğlu’nu ve eski günlerinin çok uzağında olsa bile Demokrat Parti adayı Yavuz Yenidünya’yı da unutmamak gerekiyor.

Görünen o ki…

3 ay boyunca Bursa’da çok özel bir seçim kampanyası ve yarışı izleyeceğiz. O kampanyanın temel noktasını ise dün Başbakan Erdoğan’ın işaret ettiği gibi “halka daha yakın olma” ve “güven verme” projeleri oluşturacak.

Başarılı geçen 5 yılın finali böyle olmamalıydı

İki dönem görev yaptığı İnegöl Belediye Başkanlığı’nın ardından Hikmet Şahin rotasını Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na çevirdiğinde heyecanlananlardan biriydik.

Çünkü…

Şahin, başarısının yanında kararlı belediye başkanıydı.

Öyle de başladı…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden itibaren zaman kaybetmedi. Kazma vururken kararlı davrandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 5 yıla bu kadar çok iş sığdıran bir başka başkan yok.

Hiçbir belediye başkanının göremediği milletvekili ve hükümet desteğini arkasına alarak çok hızlı başladığı görevinde gönülleri fethetti.

Örneğin…

Bugün kimileri eleştiriyor olsa da, ulaşımdaki bat-çıklar önemliydi, trafiği akıcı hale getirdi. Biz de bu sütunlardan destekledik.

Başka bir model geliştirilebilir miydi derseniz, onu da kabul ederiz. Ama yapılan bat-çıkları da inkar etmemek gerekiyor.

Sonra neler olduğunu anlayabilmek kolay değil.

Teşkilattan gelmesine karşın teşkilatını önemsemeyen, her işine koşan milletvekillerini umursamayan, halkla yakınlığı gerekli görmeyen, belediye meclisi toplantılarına girmeyen bir Hikmet Şahin ortaya çıktı.

Kucak açan çevre yerine, kendi çevresini oluşturdu. Orada alınan kimi kararlar ise çok büyük tartışmalara yol açtı.

“En az iki dönem” hedefini daha ilk günden seslendiren ilk belediye başkanı olması bile onu farklı kılıyordu. Ama bu hedefe uygun hareket etmedi.

Nitekim…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Bursa adayını açıklarken, “Bugüne kadarki hizmetlerinden ötürü” teşekkür etti ve arkasından ekledi:

“Çalışmak şart ama yeterli şart değil.”

Bu sözün anlamı, Hikmet Şahin’in 5 yıla en çok iş sığdıran, büyük yatırımlar yapan olmasına karşın neden ikinci dönem aday yapılmadığını gösteriyor.

Son olarak…

Partisinin tekrar aday göstermeyeceği belli olduğu halde son dakikaya kadar direnen, kulis yapan bir başka belediye başkanı görmemiştik. Bursa ile ilgisini kuramadığımız kimi çevrelerin girişimleri de Şahin’i bize göre yıprattı.

Şahin için üzülmemek elde değil. Başarılı 5 yılın finali keşke böyle olmasaydı.

Erdoğan’dan özel hedefler

Ekrandan yansıyan tezahüratlar, Ankara’daki Altındağ Spor Salonu’nun büyük bölümünü Bursa’dan giden AK Partililer doldurduğunu gösterdi.

Böyle bir ortamda…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel yönetimler, seçimler ve adaylara yönelik çok önemli tespitleri ve uyarıları oldu.

“Bugüne kadarki hizmetlerinden ötürü Hikmet Şahin kardeşimize teşekkür ediyoruz” dedi ve ekledi:

“Çalışmak şart ama yeterli şart değil.”

Ardından Recep Altepe’yi anons ederken “Beraber yürüdüğümüz kardeşimiz” tanımlaması yaptı. Osmanlı’nın kurucusunu anımsatıp “Osman Gazi’yi sakın unutma” diye uyardı.

İki şey istedi:

“Tarihe sahip çıkın. Yeşile sahip çıkın.”

Sonrasındaki sözü çok daha önemliydi:

“Beton Bursa istemiyorum. Yeşil Bursa istiyorum.”

Bunu söylerken kuşku yok ki, yatırım adına beton yapıların yükselmemesi isteğini kasdetti. “Osmangazi’nin çehresini değiştiren Recep kardeşim şimdi de Bursa’nın geneli için hizmet üretecek” derken de hedefi gösterdi.

Bir de…

Miting meydanında söylediği, ancak amacı anlaşılamayan stadyum konusuna açıklık getirdi:

“Stadyumu şehir içinden çıkaracağız. Şehir dışına alıp çok daha modern, Avrupa şartlarında bir stat yapacağız.”

Bu sözleri tamamlayan şu cümle, stadyum yeriyle ilgili hesap yapanlaraydı:

“Stadyumun yerini de hemen arkasındaki Kültürpark’a katacağız. Orası yemyeşil olacak.”

Nilüfer seçimine denge geldi…

Bursa merkezin siyasi eğilimini değerlendirirken, kamuoyu araştırmalarına bakarak yaptığımız bir tespit var:

Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım’da adaydan çok parti olarak Adalet ve Kalkınma Partisi var. Nilüfer’de ise Mustafa Bozbey, adayı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin önüne çıkıyor.

Bu noktada…

Bozbey’in iki dönem üst üste seçim kazanması, üçüncü döneme de favori girmesinde halkla ilişkiler başarısını görüyoruz. Sevgiye ve güvene dayalı belediye başkanı-halk birlikteliği sergileniyor.

AK Parti’nin aday olarak Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer’de karar kılması, çok önemli bir stratejik hamle.

Çünkü…

Bozbey’e iki dönem seçim kazandıran portre, bugün Maydaer için geçerli. Mimarlığının ötesinde; hanımefendiliği, sıcak kanlılığı, alçak gönüllüğü, gülen yüzü Maydaer’in özellikleri. Üstelik teşkilattan geliyor ve meclis üyesi olduğu için belediyeciliği de biliyor.

Gördüğümüz şu:

“Çağdaş Nilüfer’in gülen yüzü” sloganında Botzbey artık tek başına değil. Karşısında çok ciddi bir kadın aday var. Nilüfer seçimine gerçekten denge geldi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 12-01-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın