Mudanya kıyı evlerine AİHM tazminatı…

Mudanya kıyı evlerine AİHM tazminatı… Mudanya`da kıyı şeridinde kaldıkları gerekçesiyle 47 ev için verilen tapu iptal davası ilginç bir aşamaya geldi. AİHM, tapu iptal kararı verilen 5 evin sahiplerine 70`er bin euro tazminat ödenmesini kararlaştırdı…

Mudanya’da, Mütareke Binası ile Arnavutköy’deki askeri garnizon arasında yer alan kıyı evleri çok özel bir bölge oluşturuyor.

Çünkü…

Bu evler, 1924 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen mübadelede, malını mülkünü bırakıp gelenlere tahsis edildi.

Fakat…

1990 yılında çıkan Kıyı Yasası’na göre bölgedeki toplam 222 evin kıyı kenar şeridi içinde kaldığı, dolayısıyla yerlerinin hazineye ait olduğu gerekçesiyle 1996 yılında Mudanya Mal Müdürlüğü tarafından tapu iptal ve kal davası açıldı.

Böylece…

1924’ten beri oturanlar evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar.

Hatta…

Yerel mahkeme yasaya göre evlerin kıyı kenar çizgisinde kaldığını kabul ettiği için, 47 eve tapu iptali ve yıkım karar verdi.

Evlerin sahipleri doğal olarak kararı Yargıtay’a temyize taşıyıp itiraz ettiler. Dosyayı görüşen Yargıtay ise, “evlerin tazminatsız yıkılamayacağı” kararını vererek, sahiplerinin mağduriyetine engel olmak istedi.

Ne var ki…

Belirlenen bedeller, mübadeleyle gelirken bıraktıkları mülklerine karşılık olarak bu evlere yerleştirenleri gerçekten mağdur edecek.

Bunun üzerine…

Tapuları iptal edilip yıkılmaları söz konusu olan evlerden 6’sının sahipleri konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürdüler.

İşte…

AİHM 6 başvurudan 5’ini karara bağlarken tarihi bir karar verdi.

Buna göre…

Terzioğlu, Kanan, Kerci, Karadağ, Tuncer ailelerine Türkiye Cumhuriyeti 70’er bin euro ödeyecek.

AK Parti’de dördüncü aşama: Milletvekilleri Büyükşehir için görüşlerini bildirdi

Başbakan Recep Tayyiep Erdoğan, salı akşamı yapılan Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Yürütme Kurulu toplantısında alınan karar gereğince 5 Büyükşehir’den Antalya, Kayseri ve Konya’da mevcut başkanlarla yola devam edileceğini açıkladı.

Pazar günü de İstanbul ve Kocaeli’deki adayları açıklayacak. Muhtemelen bu iki ilde de mevcut başkanlar yeniden aday gösterilecek.

Hikmet Şahin, Recep Altepe ve Taha Gergerlioğlu’nun aday adayı oldukları Bursa Büyükşehir için henüz karar oluşmadı.

Ancak…

Salı akşamı yapılacak AK Parti’nin MYK toplantısından Bursa kararının çıkması bekleniyor.

Çünkü…

Görünen kadarıyla süreç hızlanmış durumda.

Nitekim…

Başbakan Erdoğan’ın bayram öncesi yapması beklenen, ancak ertelenen milletvekilleriyle görüşmesi dün, Erdoğan olmaksızın gerçekleşti.

Daha doğrusu…

Önce kamuoyu araştırması, ardından teşkilat görüşünü belirlemek amacıyla yapılan temayül yoklaması sonrasında dün üçüncü aşama olarak AK Parti Genel Merkezi, gösterilecek adayın belirlenmesinde göz önüne alınmak üzere Bursa milletvekillerinin görüş ve değerlendirmelerini öğrendi.

••••••••••

Buna göre…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, bakanlığına ait hizmet birimlerindeki açılışlar nedeniyle İzmir’de olduğu için katılamadığı dünkü görüşmede, AK Parti’nin diğer 9 Bursa milletvekili Genel Merkez’e davet edildiler.

Milletvekilleri…

Saat 10.00’dan itibaren genel başkan yardımcıları Hüseyin Tanrıverdi ve Necati Çetinkaya ile Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’den oluşan komisyona, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile ilgili görüş ve düşüncelerini bildirdiler.

Her milletvekilinin düşüncesini açık açık söylemesi yanında, 3 kişilik komisyon da zaman zaman bazı noktalarda sorular yöneltti.

Genel Merkez’de gerçekleşen bu görüşmede milletvekilleri odaya teker teker alındıkları için, hangi milletvekilinin hangi yönde görüş bildirdiği bilinmiyor.

Daha açık söylemek gerekirse…

Oluşmuş bazı izlenimlere karşın, milletvekillerinin 3 aday arasında önerdikleri isim yalnızca görüşmeyi yapan kurulun notlarında yer alıyor.

Böylece…

Kamuoyu yoklaması ve teşkilat temayülünün ardından üçüncü aşamada milletvekillerinin görüşleri alındığı için sıra son aşama olarak Merkez Yürütme Kurulu kararına geldi.

Onu öğrenmek için de salı akşamı yapılacak MYK toplantısını ve ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasını beklemek gerekiyor.

CHP’nin yıldızı Kılıçdaroğlu…

Kemal Kılıçdaroğlu’nu kamuoyu Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürü olarak tanıdı. Parlak bir bürokrattı.

Ardından…

Siyasete girdi ve iki dönemdir Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde.

Gerçi…

Geçen dönem de milletvekili olarak sık sık kürsüye çıkıyor, kanun teklifleri ve önergeleriyle gündeme geliyordu ama, bu dönem CHP Grup Başkanvekili olarak daha farklı bir sorumluluk üstlendi.

En önemlisi…

Sergilediği sakin kişilikle araştırmaya dayalı çalışmaları, ortaya koyduğu belgeleri ve sonuca ulaştırdığı iddialarıyla kamuoyunun ilgi ve güvenini kazanmanın ötesinde, CHP’nin siyaset anlayışına yenilik getirdi.

Çünkü…

Kemal Kılıçdaroğlu, yıllardır belli konular arasında sıkışıp kalan CHP’nin siyaset anlayışını, toplumla buluşturan bir çizgiye taşıdı.

Nitekim…

Gündeme taşıdığı dosyalarla yolsuzlukları dile getirişinin ötesinde, söylediklerinin haklılığının ortaya çıkması Kılıçdaroğlu’nu bu dönem siyasetin yıldızı haline getirdi.

Bunları da, halkın değerleriyle çatışmadan yapmayı başardı.

Doğrusu istenirse…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dengir Mir Mehmet Fırat ile yaptığı tartışmada sergilediği performansı üstünlük olarak görmemiştik.

Ama…

Önceki akşam Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek karşısında çok başarılıydı. Gönülleri de fethetti.

DP’de 5 adayı Soylu açıklıyor

Eski gücünden uzaklaşsa da, Demokrat Parti sessiz ve derinden çalışıyor.

Genel Merkez kararıyla tüm Büyükşehir adaylarını açıklamayı sonraya bırakan DP’de ilk adım 20 Aralık Cumartesi günü atılacak.

Bu kapsamda…

Cumartesi sabahı DP Genel Merkezin’de önce il başkanları toplantısı yapılacak. Aynı gün saat 13.00’te de Genel Başkan Süleyman Soylu kesinleşen 200 aday kamuoyuna açıklayacak.

O nedenle…

DP İl Başkanı Füsun Yaşar yarın Ankara’ya giderken, kesinleşen Karacabey adayı Şaban Yalazı’yı, Kestel adayı İbrahim Uygur’u, Büyükorhan adayı Kamil Acaroğlu’nu, Gemlik adayı Bayram Demir’i ve Keles adayı Ekrem Sabri Yılmaz’ı da götürecek.

Bu arada…

Büyükşehir’de Feridun Pehlivan’la yeniden temas sağlanırken, Yıldırım’da Hatice Aman ve Nilüfer’de Salih Tetikcan gündeme geldi.

Yedikardeş il genel meclisi adayı

Sabahattin Yedikardeş uzun yıllar Doğru Yol Partisi saflarında siyaset yaptı, yönetim kurullarında görev üstlendi.

Yanısıra…

Bilinçli bir kent yaşayanı olarak, kent sorunlarını araştırdı, çözüm önerileri geliştirdi. Bunları da kamuoyuyla paylaştı.

DYP/DP camiasının Hacı Ağabey olarak sevip saygı gösterdiği Sabahattin Yedikardeş, 29 Mart 2009 seçimleri için adres değiştiriyor.

Bugün…

Adalet ve Kalkınma Partisi Osmangazi İlçe Başkanlığı’na, il genel meclisi üyeliği için adaylık başvurusu yapacak.

Bize öyle geliyor ki, bu yol İl Genel Meclisi Başkanlığı’na kadar gider.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 19-12-2008

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*