AK Parti haftaya kaldı, CHP Kaleli`de anlaştı

AK Parti haftaya kaldı, CHP Kaleli`de anlaştı  AK Parti adayını bu hafta açıklaması bekleniyordu. Aday adayı sayısı üçe çıkınca haftaya kaldı. Açıklamanın bu hafta yapılacağını hesaplayan CHP ise, Büyükşehir için anlaştığı Sena Kaleli`yi Baykal`a götürme kararı aldı…


Genel seçimde herkes milletvekili aday listelerini merak ediyor. Ama, aralarında Bursa’nın da yer aldığı Büyükşehir statüsündeki illerde yerel seçim sonucu Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ölçülüyor.

Büyükşehir’i kim kazanırsa Bursa’yı kazanmış kabul ediliyor.

O bakımdan…

Partiler Büyükşehir adaylığı konusunda daha titiz davranıyorlar. Parti oylarının yanında, adayın getireceği oyun da hesabını yapıyorlar.

Ancak…

29 Mart için dengeyi bozan bir durum var. O da, siyasi göstergelerin Adalet ve Kalkınma Partisi’ni favori göstermesi.

Diğer partiler…

AK Parti’nin adayına göre kendi adaylarını belirlemek istiyorlar ki bu son derece doğal.

Cumartesi günü, Hikmet Şahin ve Recep Altepe arasında yapılacak tercihle AK Parti adayının bu hafta belli olacağı konuşuluyordu. Ama bugün Taha Gergerlioğlu adaylığını açıklıyor. Sayı üçe çıkınca, karar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumartesi günü Bursa’da yapacağı mitingden sonraya, yani önümüzdeki haftaya kaldı.

Fakat…

Cumhuriyet Halk Partisi açıklamanın bu hafta olabileceğini hesapladığından, uzun süredir sakladığı adayı için harekete geçti.

Aday…

Dün Yüksel Baysal’ın köşesinde belirttiği gibi, Kamil Koç Otobüsleri Yönetim Kurulu Üyesi Sena Kaleli’ydi.

CHP İl Başkanı Gürpan Akdoğan, anlaşmaya vardığı Kaleli’yi bugün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la buluşturmak için hafta sonu arayıp randevu istedi.

Ancak…

Bu satırların yazıldığı saate kadar, “Gelin” mesajı alınamadı.

AK Parti’de karar vericileri zorlayan yerler ve Mudanya’da sıcak temas

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, pek çok parti aday bulabilme sıkıntısı yaşarken “kimi aday göstereceği” konusunda kararsızlık yaşadığı yerler var.

Bu noktada…

Büyükşehir adayıyla bağlantılı olan Osmangazi’yi ve Yıldırım’ı kategori dışı tutmak gerekiyor.

Özellikle de Osmangazi’de adayın, Büyükşehir adayının belli olmasından sonra açıklanması eğıilimi en azından siyasi nezaket kabul ediliyor.

Bunun dışında…

Karar vericileri tercih yapmakta zorlayan ilçeler arasında ise Nilüfer, Gemlik ve Mudanya öne çıkıyor.

İzlendiği gibi…

Nilüfer’de bugün için ikili bir yarış söz konusu.

Aday adaylarından Cennet Cankılıç olağanüstü bir performansla mahallelerde çalışıyor. Ama ilçe teşkilatı İsmail İpçi’den yana olduğunu açık açık belli ediyor.

Yukarılardan gelen haberler ise, Nilüfer’deki bu ikili yarışın karar vericileri tatmin etmediği, daha güçlü bir aday için arayışların sürdüğünü gösteriyor.

Gemlik’te Belediye Başkanı Mehmet Turgut ile ilçe başkanlığından istifa edip aday adayı olan Enver Şahin arasında tercih yapmakta ciddi bir kararsızlık yaşanıyor.

Karar vericiler de…

CHP’nin adayı Fatih Mehmet Güler karşısında rahat bir seçim kazanacak adayı bulmaya çalışıyorlar.

••••••••••

Bu arada…

Kararsızlık yaşanan, bir anlamda da tercih yapmakta zorlanılan ilçelerden biri olarak Mudanya gözüküyor.

Çünkü…

Mudanya’daki göstergeler, parti olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni güçlü gösteriyor.

O nedenle de…

Mudanya’daki seçim sonucunu AK Parti ve CHP’nin göstereceği adayların niteliklerinin belirleyeceğine inanılıyor.

Bununla birlikte…

Mudanya’da bir de Belediye Başkanı Erol Demirhisar faktörü var.

Yapılan araştırmalar, Demirhisar’ın bağımsız bile olsa seçim kazanabilecek potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Bu da…

Aday göstereceği isim konusunda sıkıntı hisseden ve mevcut aday adayları arasında karar vermekte zorlanan AK Parti’yi Erol Demirhisar’la yakınlaştırıyor.

Nedeni ortada…

Mudanya’da AK Parti’nin belli bir oy potansiyeli var. Demirhisar da hiç küçümsenmeyecek bir oy potansiyeline sahip.

O nedenle…

İkisinin bir araya gelmesi, AK Parti’nin açık ara seçimi alması olarak yorumlanıyor.

Nitekim…

Mudanya’dan gelen fısıltılara bakılacak olursa, AK Parti ile Erol Demirhisar arasında sıcak temas kurulduğu konuşuluyor.

Taraflar konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmış değil. Ama, karşılıklı bir ilgi geliştiği de gözleniyor.

Ancak…

Yine kulağımıza gelen fısıltılara göre, AK Parti adayını açıklamadan önce, beldeliği sona eren Güzelyalı’daki seçmenin Mudanya seçimini nasıl etkileyebileceğini de görmek istiyor.

Daha doğrusu…

29 Mart seçimiyle birlikte sona erecek Güzelyalı Belediye Başkanlığı’ndan sonrası için Mudanya Belediye Başkanlığı’nı hedefleyen Selçuk Mutlu’nun bireysel potansiyelinin ortaya çıkarılması öngörülüyor.

Bir de…

Halkın sevdigi gözlenen Dr. Kartal Saldırış’ın durumu merak ediliyor.

Bunu sağlamanın yolu da belli: Kamuoyu araştırması.

Görünen o ki…

Önümüzdeki yakın süreç içinde Mudanya’da Erol Demirhisar ile Selçuk Mutlu arasında tercih yapılmasını sağlayacak çok özel bir çalışmaya gidilecek, karar da oradan çıkacak.

Abdurrahman Tığ bu hafta açıklıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, Büyükşehir sınırlarındaki ilçelerde adayları belirlemek için çok aceleci davranmadığı görülüyor.

Nedeni de belli:

Büyükşehir adayı belli olacak ki, ilçelerde uyumlu çalışabilecek kadrolar kurulabilsin.

Ancak…

AK Parti açısından şöyle bir durum var:

Eğer…

Büyükşehir adayı olarak Recep Altepe kesinleşirse, AK Parti’nin bu kez de Osmangazi’de ciddi bir aday arayışı içine gireceği görülüyor.

Aslında…

Kulislerde Osmangazi için adaylığı konuşulan bazı isimler var. Bunlar arasında, geçen dönem milletvekiliği yapmış çok sevilen isimler de var.

Genel eğilim…

Altepe’nin yeniden Osmangazi’ye dönebileceği olasılığının da göz önüne alınarak, Büyükşehir adayı belli olmadan aday adaylığı açıklaması yapılmamasıydı.

Fakat…

Bu sürecin de sonuna gelindiğini gösteren işaretler var. Başbakan Erdoğan’ın bu hafta içinde Büyükşehir adayını açıklaması bekleniyor. Açıklamasa bile en geç önümüzdeki hafta belli olacak.

O nedenle…

Adaylığı konuşulanlar arasında öne çıkan Abdurrahman Tığ, aday adaylığını bu hafta açıklama kararı aldı.

Bursa siyaseti için Tığ yabancı bir isim değil.

Hayrettin Çakmak döneminde İl Sekreterliği ve İl Başkan Yardımcılığı yapan, Burfaş Genel Müdürü olarak da başarılı olan Tığ muhtemelen perşembe günü Osmangazi için aday adaylığını açıklayacak.

Pamukoğlu Paşa’nın partisinde deprem

Özellikle Güneydoğu Bölgesi’nde teröre karşı yaptığı hareketlarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde adı “efsane komutan” olarak anılan Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu emekliliğinde siyaset yapmaya karar verdiğinde mevcut partilerden birine girmek yerine kendi partisini kurmayı tercih etti.

Böylece…

Hak ve Eşitlik Partisi doğdu.

Geçtiğimiz aylarda da partinin Bursa İl Başkanlığı bizzat Pamukoğlu Paşa tarafından açıldı.

Ancak…

Siyasete hızlı giren Hak ve Eşitlik Partisi’nde dün Bursa İl Başkanı Emekli Albay Murat Ayaz’ın görevden alındığı, bunun üzerine de Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçe teşkilatlarının Genel Merkez’i protesto amacıyla dün istifa ettikleri duyuldu.

6 ilçede bugün yapılması gereken genel kurullar da ertelendi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 16-12-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın