CHP ilçe başkanları Kılıçdaroğlu’na gittiler, İYİ Parti’ye verilen ilçelerde açıklanıp da çekilecek adaylar için çözüm istediler

CHP İL BAŞKANI HÜSEYİN AKKUŞ İL BAŞKANLIK DİVANI VE İLÇE BAŞKANLARI CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE
CHP İL BAŞKANI HÜSEYİN AKKUŞ İL BAŞKANLIK DİVANI VE İLÇE BAŞKANLARI CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE

Gerçek şu… 31 Mart seçimi için ilk harekete geçen siyasi parti CHP oldu. Yerel seçimden 1 yıl önce tüm ilçe adaylarını belirleyip sahaya çıkmak isteyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş geçen yıl bu zamanlar kolları sıvadı.
Hatta, Gürsu ve Gemlik adayları Kılıçdaroğlu ile tanıştırıldılar.
Araya 24 Haziran seçimi girmeseydi, yaz başında tüm ilçeler belli olacaktı. Seçim sonrası süreç yeniden başladığındaysa ortam değişmişti.
Çünkü…
CHP ile İYİ Parti 24 Haziran için yaptıkları Millet İttifakı’nı 31 Mart yerel seçiminde sürdürme kararı aldılar. Liderlerin ilke kararı sonrası genel başkan yardımcıları il ve ilçe paylaşımı için uzun uzun görüştüler.
O görüşmeler uzayınca CHP bazı ilçelerde adaylarını açıklamayı sürdürdü.
Ne var ki…
Son noktada Bursa’da İYİ Parti’ye 9 ilçe bırakıldı. Bu da CHP’de hesapta olmayan bir sıkıntı ortaya çıkardı.
Çünkü…
Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Orhaneli, Keles’te CHP aday açıklamıştı. İYİ Parti’ye bırakılan 9 ilçe arasında bu 5 ilçe de yer alınca, 5 aday ortada kaldı.
Dahası…
Orhangazi’de Çetin Çoklar bu nedenle CHP’den istifa etti, başka partiden seçime gireceğini açıkladı. Benzer durumun 2 ilçede daha yaşanma olasılığı var.
“İnsanlar sahaya çıkıyorlar, çalışmaya başlıyorlar, umutlanıyorlar ve umut veriyorlar. Şimdi ‘çekilin’ demek çok kolay değil” diyen CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş,  ilçe başkanlarıyla birlikte Ankara’ya gitti.
Önce…
Genel başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’la 1’er saat görüşen Akkuş ve ilçe başkanları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret ettiler.
Ziyarette de…
İttifak protokolü nedeniyle çekilmek zorunda kalan 5 aday için çözüm istediler.
Buna karşılık…
Mutabakatın tüm detaylar göz önüne alınarak hazırlandığını söyleyen ve ilçe başkanlarına “haklı olmakla birlikte büyük fotoğrafa bakın” diyen Kılıçdaroğlu şunu da ekledi:.
“Sayın Akşener’e ileteceğim. Aday açıkladığımız bazı yerlerde henüz aday belirlemediler, bu arkadaşlarımızı değerlendirebileceklerini söyleyeceğim. Kabul etmezlerse yapacak bir şey yok.”