Büyükşehir ve 18 ilçede aday tespiti başladı: İYİ Parti’de seçim alarmı

iYi PARTi iL BAŞKANI DR MEHMET HASANOĞLU
iYi PARTi iL BAŞKANI DR MEHMET HASANOĞLU

İşaret fişeğini… 3 gün önce, İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplantısında alınan kararları duyuran İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu yaktı.
Dedi ki:
“Türkiye genelinde 81 il ve ilçelerinde partimizin kendi adaylarının teşkilatlarının görüşlerinin yanı sıra, her seçim çevresinde aday adaylarımıza yönelik halkın eğilim ve tercihlerinin dikkate alınarak tespit edilmesine karar verilmiş olup, sürecin yönetiminde parti Başkanlık Divanımız yetkilendirilmiştir.”
Açıklama…
Siyaset kulisleri ve platformlarda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP ile ittifakı bitirdiği yorumlarına yol açtı.
Ardından…
14 Mayıs seçimi sürecinde Akşener’in önce Cumhurbaşkanı Adayı olmalarını önerdiği, sonrasında 6’lı Masa toplantısında Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmalarını kabul ettirdiği İstanbul’da Ekreml İmamoğlu’nun, Ankara’da Mansur Yavaş’ın adaylıklarına İYİ Parti’nin destek verip vermeyeceği tartışmaları gündeme geldi.
Son olarak da…
“Çatı ittifakı olmasa da, yerelde işbirliği olabilir” denilerek tartışmalar farklı bir aşamaya ulaştı.
Doğal olarak da…
İYİ Parti’nin aralarında Bursa’nın da bulunduğu büyük kentlerde aday çıkarıp çıkarmayacağı, çıkaracaksa adayların kimler olabileceği tahmin ve spekülasyonları gündeme geldi.
Bunun üzerine…
İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu’nu arayıp neler yaptıklarını sorduk. Net bir dille bugünkü tabloyu özetledi:
“Genel İdare Kurulu’muzun aldığı bir karar var. Bu karara istinaden şu anda Bursa’da Büyükşehir ve 17 ilçede belediye başkan adaylarımızı belirleme sürecini başlatmış bulunuyoruz.”
Şunu vurguladı:
“Bundan sonraki süreçte bölgesel ya da yerel bazlı, ittifak olmasa da işbirliği gibi bir durum oluşursa, o süreci de takip edip yürüttüğümüz çalışmayı ona göre şekillendiririz.”
Bu noktada…
Büyükşehir Adayı’nın sürecin sonuna doğru belirleneceğini sözlerine ekledi.