Bursa’nın şansı: Yeşili koruyan Yunuseli Havaalanı’na ‘bölgenin İHA üssü’ misyonu

YUNUSELi HAVAALANI KORUNAN YESiLi VE YENi MiSYON ONERiSi
YUNUSELi HAVAALANI KORUNAN YESiLi VE YENi MiSYON ONERiSi

Uludağ’dan… Kente bakıldığında, yeşil ada olarak kalabilen az sayıda yer var. Kültürpark, Soğanlı Botanik Parkı, Mihraplı parklarıyla, mezarlıklar kentin yeşil bölgeleri olarak dikkat çekiyor.
Kuşku yok ki…
Yenileri eklendiğinde Millet Bahçeleri de kentin yeni yeşil adaları olacak, ama yeşil kalan bir yer daha var: Yunuseli Havaalanı içindeki askeri bölge.
Orada…
Ağaçların bakımlarını yapıp çevrenin yeşil adası olarak koruyan Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na da teşekkür etmek gerekiyor.
Tam bu noktada…
Yunuseli Havaalanı’nın kent için üstlenebileceği bir misyon daha var.
Üstelik…
Yalnızca Bursa değil; Eskişehir’den başlayıp, Bilecik ve Kütahya’ya, batıda da Balıkesir ve Çanakkale’ye, yani Ege Denizi’ne kadar bölgeyi ilgilendiren bir görev söz konusu.
O da şu:
Yunuseli Havaalanı, bölgemiz için çok özel misyonla mükemmel bir İHA pisti olarak kullanılabilir.
Daha açık söylemek gerekirse…
İnsansız hava aracı olan ve havadan gözetleme yapabilen İHA’ların iniş-kalkış yapabilecekleri piste dönüşmesi halinde, öncelikle kent asayişi için takip ve trafik denetimi yapılabilir.
Yanı sıra…
Yunuseli Havaalanı’nda oluşturulacak İHA pisti ile; ciğerlerimizi yakan orman yangınları tespiti ve söndürme çalışmaları yürütülebilir. Uludağ’da kaybolanların tespiti yapılabilir.
Kentin en önemli sorunlarından kaçak yapılaşma gözetim altında tutulabilir.
Ayrıca…
Marmara Denizi’ndeki müsilaj kontrolü İHA’larla sağlanabilir. Hatta, Ege Denizi’ndeki mülteci hareketlenmeleri de gözaltında tutulabilir.
Yüksekten gören, gece görüşü ve termal özellikleriyle insanın yerini çok kolay belirleyen İHA’lar giderek daha geniş alanlarda kullanılıyor ve önemleri artıyor.
Bursa…
Bölgenin tam merkezindeki büyük kent olduğuna göre, İHA pisti de Yunuseli Havaalanı ve çevresini koruyacağı gibi, işlevsellik kazandırır.

İlgili Reklamlar