Metronun Geçit’te yerüstüne çıkmasına itiraz geldi: Delme tünel en doğru çözüm olur

NECATi SAHiN SEHiR HASTANESi METROSU GECiT GECiSi
NECATi SAHiN SEHiR HASTANESi METROSU GECiT GECiSi

Bursa’da… 4 dönem İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı yapan Necati Şahin gerçek bir deneyim.
Görevdeki her döneminde kent konularıyla yakından ilgilendi. Kiminde proje öneren oldu, kimi projelere itiraz ederken Bursa adına kaygı ortaya koydu.
Hepsinde de, tek kriteri Bursa’ydı.
Nitekim…
Bu sayfalarda 22 Eylül günü “Çok şaşırdık: Metro projesi sonradan değişip aç-kapa tünele dönülmüş” başlığıyla TBM yöntemiyle delme tünelden aç-kapa tünele nasıl dönüldüğünü yazdığımız gün de aynı düşüncedeydi.
Şimdi…
Altyapı deplaselerinin zorluğu nedeniyle Şehir Hastanesi Metrosu’nun Geçit’te yerüstüne çıkmasını Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü gündemine alıp tartışırken, itirazını bu kez yüksek sesle yineledi.
İlk sıraya da “Mühendislikte çözümsüzlük yoktur” dersini koydu.
Sonra…
Gündeme gelen viyadük önerisine karşı çıktı:
“Viyadükler genellikle vadilerde yapılır. Bu tarz kent içi yatırımlarda salt maliyet ön planda tutulmaz. Kent estetiği, kent peyzajı mutlaka dikkate alınmalı.”
Üzerinde durduğu şu:
“Geçit’te, Bursa’nın Mudanya’dan girişinde asla Bursaray’ın Ankara Yolu’na indiği Gökdere Viyadüğü gibi bir ucube yapılmamalı.”
Bakışı şu:
“İnşaat teknolojisinin inanılmazı başardığı günümüzde, bütün bu altyapılar göz önüne alınmıştır, alınmalıdır.”
Ardından…
Çok net ifadelerle, en baştan beri söylediklerini açık açık tekrarladı:
“Otoyol köprü ayaklarının da olduğu Mudanya Yolu ve Geçit’ten mutlaka delme tünel sistemiyle yeraltından ve biraz daha derinden, altyapıya ve peyzaja dokunulmadan geçilmeli.”
Bu noktada…
Daha önce de söylediği, kritik bir hesaplama uyarısı yaptı:
“Geçit gibi bir yerde tüneli aç-kapa yapmak mümkün de değil, doğru da değil. Evet, o yoğun altyapıyı deplase zaman kaybı olacağı gibi, büyük maliyet yükü de getirir. O da, TBM dediğimiz delme tünel maliyetini çok geçer.”

İlgili Reklamlar