Sendikacılık değişiyor… Kadın eli değen Türk Metal Bursa’da ‘emekçinin düğünü’ gibi kongre

TURK METAL GENEL BASKANI PEVRUL KAVLAK BURSA SUBESI BASKANI SELDA TEKMAN VE BURSA SUBE KONGRESI
TURK METAL GENEL BASKANI PEVRUL KAVLAK BURSA SUBESI BASKANI SELDA TEKMAN VE BURSA SUBE KONGRESI

Açıkçası… Bugüne kadar böyle bir işçi sendikası kongresi görmedik. Karşılamasıyla, salon düzeniyle, delegesiyle ve coşkusuyla bambaşka bir kongre oldu.
Farkı…
Daha fuayedeki karşılamayla kendini gösterdi. Dev tablo içinde konukları karşılayan kadın ve klasik müzik çalan yaylı sazlar iyi düşünülmüştü.
Salonda…
Fabrikadaki metal işçisi kızlar ve erkekler giyimleriyle baloya gelmiş gibiydiler. Yüzü gülen delegenin coşkusu ve mutluluğu tezahüratlarla gümbür gümbür yansıdı.
Kısacası…
Türkiye’nin ilk kadın sendika başkanı Selda Tekman farkını yansıttı. Gördük ki, kadın eli değince sendika kongresi emekçinin düğününe dönüşebiliyor.
İşte…
Böyle bir ambiyansta Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak da sendika lideri olarak farkını gösteren coşkulu bir konuşma yaptı.
“Daha tezgahın kulpundan tuttuğum ilk gün, bu işi kafama koymuştum” diye başladı ve ilkeleriyle devam etti:
“Yalnız yürümek yerine,  tüm emekçilerle birlikte yürümeyi tercih ettim. Tek başıma kazanmak yerine tüm emekçilerle birlikte kazanmayı tercih ettim. Haksızlıklarla, sömürüyle tek başıma mücadele edemeyeceğim için, birlik olmayı, örgütlü olmayı tercih ettim.”
Sonra…
Sendikal yaşama farklılık getirdiği yeni nesil sendikacılık anlayışını özetledi:
“Türk Metal klasik bir sendika değildir. İlklerin, yeniliklerin sendikasıyız. İş örgütlenmeye gelince kimse elimizden kurtulamaz. İş toplu sözleşmeye gelince hakkımızı almadan o masadan bizi kimse kaldıramaz. İş direnmeye gelince de kimse sırtımızı yere getiremez.”
Yeni hedeflerin işaretini verdi:
“Bunlar bize yetmez. Biz, klasik olanla yetinemeyiz. Hayatın, yenilendikçe yaşamaya değer olduğuna inanırız. Yani değişimden ve yeniliklerden korkmayız. Sosyal sendikacılık anlayışımız işte bu düşüncenin ürünü.”
Bir kez daha anladık…
Sendikacılık ilkesiyle, hedefiyle, üretimden gelen gücüyle, yöntemleri ve söylemleriyle gerçekten değişiyor.
O değişim Türk Metal Bursa Şubesi kongresine de yansıdı.