Korkutan rakam… Bursa’da korona geçirenlerin sayısı 300 bini aştı, 2 doz aşı toplamı yüzde 25’i buldu

KORONAVIRUS VAKALARI VE ASI
KORONAVIRUS VAKALARI VE ASI

14 ay oldu… Çin’in Wuhan kentinden hızla yayılan yeni tip koronavirüsün tüm dünya gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldığı mart-mayıs döneminde Bursa’da günlük vaka sayıları 300-400’lerdeydi ve herkes daha dikkatliydi.
O süreçte…
Alınan önlemler ve toplum disipliniyle virüsün yaz aylarında ortadan kalkacağı varsayılmıştı. Vakaların azaldığı görülüp ekonomik kaygılar öne çıkınca yaz başında yasaklar gevşetildi ve normalleşme adımları atıldı.
Ne var ki…
Ekim-kasım döneminde ikinci dalgada virüsün mutasyona uğramış türleri ortaya çıktı. Bursa da günlük 5 bin vaka sayısıyla rekor kırdı.
Ardından…
Önlemler, sıkı denetim, toplum disiplini, dikkatli günlük yaşamla şubat sonunda günlük vaka sayısı 150’ye kadar inince umutlanmıştık ki, mart ayına günlük 250-300 vakayla başladık.
Sonra rakamlar hızla yükselmeye devam etti ve İngiliz mutantının kolay bulaşıp hızlı yayılma özelliğinin de etkisiyle günlük 2 bin 500 vakaya ulaştık.
Gelinen noktada…
Pandeminin başlangıcından bu yana Bursa’da toplam hasta sayısını sorunca, 300 bini geçtiğini öğrendik.
Bu rakama, belirti göstermediği için hastalığı geçirdiğini bilmeyenler dahil değil. Herkese test yapılmış olsa hastalığı yaşayanların sayısı artar.
Yine de…
Tespit edilen hasta sayısı Bursa’nın yüzde 10’unun hastalığı geçirdiğini gösteriyor. Bir başka ifadeyle her 10 kişiden biri hasta olmuş.
Buna karşın…
Açıklanan aşılama sayıları hızla artıyor. Pazar akşamı itibariyle Bursa’da 448 bin 780’i birinci doz ve 291 bin 922’si ikinci doz olmak üzere toplam 740 bin 702 kişiye aşı yapıldı.
Bu, Bursa’nın yaklaşık yüzde 25’inin aşılandığını gösteriyor, ama 2 dozu da olanların oranı yüzde 10’a yakın. Randevu alıp gitmeyen yüzde 23 aşılarını olsaydı, oran da yükselecekti.
Sonuçta…
Hastalığı geçiren ve aşılananların toplamı yüzde 35’e geldi gibi. Görünen o ki, yüzde 60 kabul edilen toplumsal bağışıklığa doğru hızla ilerliyoruz.