Başkan Aktaş’tan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na ‘yeşil’ cevabı: Önce Nilüfer’e bakmanız lazım

BUYUKSEHiR BELEDiYE BASKANI ALiNUR AKTAS
BUYUKSEHiR BELEDiYE BASKANI ALiNUR AKTAS

Konuyu… Geçen cumartesi akşamı BİLDEF’e bağlı 34 dernek başkanıyla online görüşmede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açtı ve “Bursa, beton Bursa oldu. Bursa’yı alacağız ve Eskişehir’de yaptığımız gibi yeşili biz getireceğiz” dedi.
Bu sözleri…
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la söyleşimizde, “Bursa yeşil özelliğini kaybetti mi?” sorusuyla anımsattık.
Sözlerine…
“Öncelikle kendisine Bursa’nın mesellerine duyarlılığı için çok teşekkür ediyorum” diyerek başladı ve şunu söyledi:
“Şunu ifade edeyim: Bursa’yla alakalı süreci konuşurken, kendi partisinden de 20 yıl belediye başkanlığı yapan bir isim var burada. 2 yıldır da Turgay Erdem başkanlığında devam eden bir Nilüfer Belediye Başkanlığı var. 22 yıldır CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor Nilüfer.”
Yaklaşımı şu:
“Bir kere kendi ilçenizdeki bu potansiyele de bakmanız lazım.”
Sonra da şunları sordu Kılıçdaroğlu’na:
“Ne kadar yeşil alan ürettiniz, ne kadar Bursa’ya örnek olacak parklar yaptınız, ne kadar Millet Bahçeleri yaptınız, ne kadar büyük yeşil alanları Bursa’ya kazandırdınız?”
Devam etti:
“Kusura bakmayacak, ama Nilüfer’in öyle mahalleleri var ki okul alanı bulamıyoruz, öyle mahalleri var ki park yapacak alan bulamıyoruz. Hepsi imara açılmış.”
Şuna da dikkat çekti:
“Hatta ve hatta Nilüfer’de bir moda daha başladı. Yeşil alanlarda restoran yapmak, ana okulları yapmak, hatta o yeşil alanlarda kadın derneklerine mekan sağlıyormuşçasına ortam hazırlamak adına yeşil alanları kapatmak gibi bir moda da gelişti.”
Üzerinde durduğu şu:
“Evet, Bursa çok sanayileşti. Evet, Bursa eskisi kadar yeşil değil. Evet, Bursa ciddi nüfus artışıyla beraber imar alanları olarak çok ciddi büyüdü. Ama gelinen bu süreçte tüm yönetimlerin, geçmişteki tüm süreçlerin muhakkak etkisi var.”
Şu noktada iddialı:
“Şunu da iddialı olarak söylüyorum, Bursa Türkiye’nin hala yeşil konusunda en iddialı şehirlerinden bir tanesidir.”