Bursa’yı rahatlatan tablo: Günlük vaka sayısı 200’e düştü, 90 yaş üstü 8 bin büyüğümüz evlerinde aşılanıyor

YAS USTU EVLERiNDE FiLYASYON EKiPLERiNCE ASILANIYOR KORONAViRUS COViD PANDEMi
YAS USTU EVLERiNDE FiLYASYON EKiPLERiNCE ASILANIYOR KORONAViRUS COViD PANDEMi

Vaka sayıları… Ekim ayında dünya ve Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da çok hızlı yükseldi. Nisan-mayıs dönemindeki ilk dalganın ardından ekimdeki ikinci dalgada Bursa’da günlük vaka sayıları 4 bin 800’ü aştı.
Hastanelerin önünde hasta kuyrukları uzadı, başta yoğun bakım olmak üzere yataklar doldu.
Sonrasında…
Kamunun kararlı mücadelesi ve alınan önlemler, vatandaşın da dikkatli davranıp önlemlere uymasıyla vakalar kontrol altına alınınca adım adım başarıya ulaşıldı.
Gelinen noktada…
Bursa’da günlük vaka sayısı 200’e geriledi ve tünelin ucundaki ışığın üzerimize gelen trenin değil, güneşin olduğu anlaşıldı.
İşte…
Böyle bir süreçte aşılama da başlayınca toplumsal moral biraz daha yükseldi.
İlk etapta…
Bursa’daki kamu ve özel sağlık kuruluşlarında görev yapan toplam 45 bin sağlık çalışanının aşılanmasına başlandı. Kaç sağlık çalışanının aşı olduğunu merak edip sorunca çarpıcı bir rakam karşımıza çıktı:
“Bursa’da toplam 45 bine yakın sağlık çalışanı var. 30 binin üzerinde sağlık çalışanı aşılandı. Aşılanma oranı yüzde 80 civarında gerçekleşti.”
Rakam da, oran da gerçekten çok kritik.
Gerçi…
Aşı olmayı kabul etmeyen de var, ama bazı sağlık çalışanları Covid-19 geçirdiği için, bazıları çalışma zamanı nedeniyle, bazıları farklı nedenlerle aşılanamadı.
Ardından…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı gibi 90 yaş üstü büyüklerimizin aşılanmasına başlandı.
Bu kapsamda…
Bursa’da 8 bin civarı 90 yaş üstü büyüğümüz var. Büyüklerimiz hastane ya da sağlık kuruluşuna davet edilmek yerine evlerine giden filyasyon ekipleri tarafından aşılanıyorlar.
Pandemide Covidli takibi nedeniyle sahaya alışan filyasyon ekipleri bu kez bildikleri ve tanıdıkları ortamda büyükleri hastalıktan korumak için çalışıyorlar.
Hafta sonu olmadan da 90 yaş üstü aşılamanın tamamlanması bekleniyor.