Afiş neden önemlidir?

afis
afis

İnsanlara görsel olarak ulaşmak diğer iletişim türlerinden çok daha fazla etkilidir. İnsanlar en çok görsel olarak gördükleri şeyleri hatırlar ve çoğu zaman bunların etkisinde kalırlar. Afiş tasarımı reklamcılığın ilk çıktığı zamanlarda iletişim materyalleri olarak kullanılmış olsa da günümüzde de hala yabana atılamayacak kadar değerli etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Bilimsel verilerden de anlayabileceğimiz gibi görsel hafızanın %80 oranında sahip olduğu hatırlatıcı etkisi afiş tasarımının önemini çok daha fazla arttırmaktadır. Afişler genelde bir duyuru yapmak için kullanılan iletişim materyali olarak karşımıza çıkar. Bu duyuru ya bir sinema, konser ya da tiyatro gibi farklı alanlarda ve konularda olabilir. Bunun yanı sıra iyi hazırlanmış bir afiş ile farkındalık oluşturma sağlanabilir ve buna ek olarak dikkat çekmek için bazı toplumsal mesajlarla ilgili de olabilir. Bu kadar büyük öneme sahip olan ve önemli şeylere hizmet eden afişlerin hazırlanması için özel bir çabaya ihtiyaç bulunur ve birden fazla noktaya dikkat etmek gerekir.

Afiş tasarımında neye dikkat edilmelidir?


Afiş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken kurallar kesinlikle yaratıcılığı sınırlamak için ya da engellemek için değil fakat verilmek istenen asıl mesajın tam anlamıyla karşıya ulaşmasını sağlamak için vardır. Aslına bakıldığı zaman sade bir tasarıma sahip olan ve birkaç saniye içerisinde mesajı karşıya ileten afişler en doğru ve amaca uygun afişler arasında yer almaktadır. Öncelikle afişin boyutuna çok fazla dikkat etmek gerekir. Doğru ölçüde boyutlandırılan afişler her zaman tercih edilmelidir. Afişler genelde insanların ilgisini ve dikkatini çekmek amacıyla büyük boylarda hazırlanmaktadır. Genelde yol kenarlarında ya da caddelerde yer alan afişler bu alanlara göre büyük boyutlarda olmalıdır. Anacak bu boyutlarda bir afiş böylesine kalabalık ortamlarda dikkat çekebilir. Afişte yer alacak olan resimlerin, yazıların ya da logoların tamamen hedef kitleye en güzel şekilde hitap etmesi amacıyla büyük bir özenle konumlandırılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde afişler insanların gözüne hitap eder ve dikkat çekebilir. Afişlerde yazılardan çok görsel materyallerin daha fazla kullanılması gerekmektedir. Sadece tarih, saat, mekân gibi önemli noktalar yazı ile yazılabilir.  Afişlerde kullanılacak olan renklerin de birbiri ile uyumu çok önemlidir.  Aslında amaca göre afişte kullanılan renklerin de değiştirilmesi ve buna göre karar verilmesi gerekir.

Profesyonel afiş tasarımını kime yaptırabilirim?

Afiş tasarımının profesyonel bir şekilde yapılması için gerçekten alanında uzman ve tecrübeli kişiler seçmek gerekir. Eğer ki sizler de alanında uzman ve tecrübeli kişiler arıyorsanız profesyonel afiş tasarımı için sadeceon.com internet sitemizi tercih edebilirsiniz. Sadeceon.com internet sitemiz siz müşterilerimize pek çok alanda olduğu gibi profesyonel afiş tasarımı hizmeti konusunda da son derece kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır. Sizler de hemen şimdi dilediğiniz konu hakkında afiş hazırlatmak için sitemizi tercih edebilirsiniz.